Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Plumlov má přehradu, zazděné koule v kostele i krásný zámek. Ideální místo na dovolenou

V okrese Prostějov v Olomouckém kraji se nachází turisticky vyhledávané město Plumlov. Populární je nejen kvůli Plumlovské přehradě, kam lidé rádi jezdí na dovolenou, ale zaujmout může třeba i zámek a další dostupné zajímavé turistické cíle v okolí.

Historie města Plumlova

I když slovo Plumlov evokuje plovárnu a plavání, slovo Plum pak také v angličtině znamená švestka, název města je ve skutečnosti odvozen z němčiny, a to ze slova Blumenau znamenající květinová mýtina. Celá oblast Plumlova má pradávnou historii spadající až do doby 15 tisíc let před naším letopočtem. Ve 13. století byl v Plumlově postaven hrad, pravděpodobně přímo na pokyny panovníka Přemysla Otakara II. První písemná zmínka o rozvíjející se vsi v okolí hradu pochází z počátku 14. století. V roce 1322 panství s hradem připadlo Vokovi I. z Kravař. Ve vlastnictví pánů z Kravař pak budoucí město Plumlov zůstalo dlouhá léta.

Dalšími majiteli pak byli Pernštejnové, kteří založili Podhradský rybník, místní pivovar a sladovnu, hospodářský dvůr a několik sýpek. V této době také došlo k renesanční přestavbě hradu. Jakmile páni přesídlili do Prostějova, jejich původní plumlovské sídlo začalo chátrat. V 16. století hrad poničil požár, naštěstí byl ale opraven novým pánem z Lichtenštejna. Město Plumlov však dále utrpělo za stavovského povstání i třicetileté války. Památkou na okupaci Plumlova Švédy jsou dělové koule zazděné ve zdi hřbitova a místního kostela Nejsvětější Trojice z 16. století. A aby toho nebylo málo, město ještě v 18. století obsadili a vyplenili Prusové.

Od 19. století začal průmyslový rozvoj a v městečku se rozmohla výroba řepného cukru. Právě Plumlov byl významným moravským městem, kde se rozvíjelo cukrovarnictví. Město postupně dále vzkvétalo a díky Plumlovské přehradě, jejíž stavba začala v roce 1913, se postupně stalo vyhledávaným turistickým centrem.

Zámek Plumlov byl svého času i vězením

A jak to bylo s místním zámkem? Ten vznikl až v 17. století hned vedle původního plumlovského hradu. Zámek nechal postavit Karel Eusebius z Lichtenštejna. Namísto původního čtyřkřídlého zámku však bylo postaveno jen jedno křídlo, zato však s překrásnými sloupy, štukováním a freskovou výzdobou. Hrad i zámek stojící vedle sebe ale na počátku 19. století poškodila vichřice a jeden z majitelů Lichtenštejnského rodu nechal hrad úplně zbourat, dnes se z něj zachovalo pouze několik kamenů. Na konci 19. století si zámek pronajal okresní soud a berní úřad, v některých jeho částech bylo dokonce vězení, zbývající části sloužily i jako byty úředníků. Od roku 1931 zámek vlastnil stát, od roku 1994 pak město Plumlov. Zámek je teprve nově prohlášen národní památkou.

Od 40. let 20. století bylo na zámku muzeum, od 60. let sloužil Vojenským lesům Plumlov. Byl zajištěn a opraven, následně jej vlastnil Památkový ústav Brno a dále Muzeum Prostějovska. I když byl zámek v 90. letech rekonstruován, v roce 2016 jej poničil požár a musel být znovu opraven. Dnes se na zámku Plumlov konají svatby a spousta kulturních a společenských akcí, dále zámek nabízí tři komentované prohlídkové okruhy a má také svůj obchůdek, restauraci a kavárnu.

Prohlédnout si můžete historicky zařízené interiéry, sbírky zbraní, nábytku, keramiky, děti mohou zaujmout pohádkové sklepy plné plné místních bájí a pověstí. V nejvyšším patře zámku se zase nachází divadelní sál. Součástí třetího prohlídkového okruhu je i přízemí s vězením a vyhlídka z bašty.

Tipy na výlety v okolí Plumlova

A co ještě vidět a prožít v Plumlově? Město má dvě náměstí, pomník Svatopluka Čecha i již zmíněné zazděné koule v kostele Nejsvětější Trojice. Turisty však kromě zámku láká především přehrada, kde je spousta kempů, hotelů a dalších možností ubytování, restaurací a cyklostezek. Můžete si také udělat výlet k přírodní památce Čubernice se zbytky hradiště pocházející z doby kamenné, anebo do nedalekého města Prostějova. Za prohlídku stojí i zámek v Čechách pod Kosířem.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, plumlov-zamek.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plumlov má přehradu, zazděné koule v kostele i krásný zámek. Ideální místo na dovolenou