Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Po stopách apoštola Pavla v Řecku. Zavřeli ho hned po prvním křtu

Redakce

Redakce

18. 3. 2013

Svatý Pavel přivedl první ovečky do křesťanského stáda. Světec to ale při misijních cestách po evropské pevnině neměl vůbec lehké. Hned několikrát se ocitl ve vězení a nakonec byl probodnut mečem.

FOTO: Svaty Pavel

Svatý Pavel přivedl první ovečky do křesťanského stáda. Foto: Linda Svobodová, JenProCestovatele.cz

Apoštol Pavel z tureckého Tarsu se zasloužil o rozšíření křesťanství na evropské pevnině. Podílel se na vybudování hned několika měst, která dodnes existují. Nejvíce jich je k nalezení v jeho rodné zemi a v Řecku. JenProCestovatele.cz přináší několik tipů, kudy a kam se vydat po světcových stopách.

První křest v Evropě proběhl v Řecku

První misijní cesta svatého Pavla vedla do dnešních severořeckých měst Kavala a Filippi. Jeho návštěvu v Kavale kolem roku 50 připomíná mozaika na kostele sv. Mikuláše. Mozaika znázorňuje legendu, podle níž měl sv. Pavel sen, v němž ho neznámý muž vyzval k misijní cestě do Evropy.

Kostel je zajímavý i proto, že byl během pozdější turecké nadvlády bez větších stavebních úprav používán jako mešita a dnes je opět ortodoxní.

FOTO: Poutní místo sv. Lydia

Místo prvního křtu je vyhledáváno věřícími z celého světa. Foto: Linda Svobodová, JenProCestovatele.cz

Další kroky apoštola směřovaly podle Nového zákona do nedalekého městečka Filippi. Nedaleko Filippi došlo k vůbec prvnímu křestu v Evropě. První pokřtěnou se stala barvířka látek Lydie, která je dnes známá jako sv. Lydie, patronka barvířů.

Na břehu řeky, kde se křest odehrál, nechal sv. Pavel vystavět první křesťanský kostel připomínající tuto důležitou událost. Již po staletí zde probíhají křty a místo je vyhledáváno poutníky z mnoha zemí. Věřící se mohou pomodlit přímo v kostele nebo rozjímat u oltáře ve stínu na břehu říčky a zároveň se ochladit v letním parnu.

Ze křtu rovnou do vězení

I když si sv. Pavel Filippi zamiloval a vrátil se sem hned pětkrát, upadl zde hned při první misijní návštěvě v nemilost a spolu se svým doprovodem byl podroben lynčování a uvržen do žaláře.

V noci ale přišlo zemětřesní, které způsobilo, že se vězení otevřelo. Žalářník, který toho byl svědkem, byl úkazem natolik ohromen, že se nechal obrátit na křesťanskou víru.

Místo označované jako jeho vězení se zachovalo v archeologickém areálu Filippi. Toto naleziště platí za jedno z nejvýznamnějších v historické oblasti Makedonie, kde se dochovalo hned několik kostelů, antické lázně nebo amfiteátr.

FOTO: Archeologický areál Filippi

Mimo vězení se dochovaly i zbytky několika bazilik či amfiteátru, Foto: Linda Svobodová, JenProCestovatele.cz

Život apoštola a nejvýznamnějšího raného šiřitele křesťanství nebyl podle historických pramenů vůbec jednoduchý. Uvězněn byl hned několikrát a svůj List Filipským i List Filemonovi sepsal právě za mřížemi. Svým šířením víry se nezavděčil ani v Římě, kde byl dlouho v domácím vězení a nakonec byl popraven mečem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Po stopách apoštola Pavla v Řecku. Zavřeli ho hned po prvním křtu