Menu
JenProCestovatele
Jižní Amerika

Podívejte se na 10 domorodých kmenů, kterým hrozí zánik

Redakce

Redakce

19. 2. 2013

Po celém světě existovaly národy, které se snažily bojovat proti modernizaci a chtěly si udržet své staré zvyky. Podívejte se na deset kmenů, kterým dnes hrozí úplné vymizení a zánik jejich kultury.

Příslušníci kmene Akuntsu, který neúprosně mizí, Zdroj: © Fiona Watson / Survival

Příslušníci kmene Akuntsu, který neúprosně mizí. Zdroj: © Fiona Watson / Survival

Takovéto kmeny dnes můžeme najít hlavně v Amazonii, Indonésii nebo v Oceánii. Už za koloniálních časů praktiky kolonizátorů a politiků vedly k vyhladovění, záměrnému vraždění či násilnému přechodu domorodých obyvatel na křesťanství.  V dnešní době místo toho, aby byly tyto komunity chráněny, dochází k velmi podobným praktikám jako v minulosti. Organizace Survival International se právy a životem těchto domorodých lidí a nekontaktovaných kmenů zabývá.

1. Amazonie – poslední muž

Poslední přeživší muž z neznámého kmene žije na malém území v Amazonii. Nikdo nezná původ jeho kmene, případně co se s ním stalo. Ve snaze ho uchránit, ustanovily úřady uzavřenou zónu, do které nikdo nesmí. Přesto se objevily některé ilegální pokusy muže zastřelit.

2. Andamanské ostrovy – Sentinelci

Dle médií nejvíce izolovaný národ žije na ostrově Sentinel, který je součást Andamanských ostrovů na východ od Indie.  Počet příslušníků tohoto kmene není znám. Podle některých informací obývají toto místo již 60 tisíc let.

3. Jižní Amerika – Indiáni od řeky Pardo

Jde o neznámý kmen, který žije na brazilsko-peruánské hranici. Je to jeden z pěti kmenů na tomto území. Jeho příslušníci byli náhodně vyfotografování v roce 2008.

4. Amazonie – Awá

Tento ohrožený kmen žije v džungli východní Amazonie. Po kontaktu s civilizací odmítli místní obyvatelé zvyklosti průmyslové společnosti a udrželi si svůj způsob života jako sběrači.

Dítě kmene Awá, Zdroj: Awá: © Survival

Dítě kmene Awá. Zdroj: Awá: © Survival

5. Paraguay – Ayoreo-Totobiegosode

Překlad tohoto názvu kmene by mohl znít lidé z území divokých prasat. Příslušníci kmene žijí v Chaco, izolované oblasti  na hranicích Paraguaye, Bolívie nebo Argentiny. Kmen byl donucen k přemístění, protože byl nakažen chorobou, na kterou neměl protilátky.

6. Brazílie – Zo’é

Kmen Zo’é nemá ani 300 členů a živí se pěstováním rostlin a lovem. V komunitě těchto lidí panuje polygamie u mužů i žen, a také neexistuje žádná hierarchie či stratifikace. Jejich spodní ret zdobí dřevěná zátka, která je pro všechny povinná od devíti let.

7. Andamanské ostrovy – Jarawanci

Jarawanci se považují za bratrance Sentinelců. Kontaktu s lidmi se brání od dob epidemie spalniček. Mnoho cizinců a turistů se je snaží vyfotit, a přes zákaz vlády toto společenství kontaktovat.

Kmen Zo'é typický svojí dřevěnou ozdobou. Zdroj: © Fiona Watson / Survival

Kmen Zo’é typický svojí dřevěnou ozdobou. Zdroj: © Fiona Watson / Survival

 8. Kolumbie – Nukak-Maku

Jako u dalších kmenů, i zde došlo ke střetu s industrializovaným světem. Od té doby zemřelo asi 50 % členů kmene Nukak-Maku. Tito lidé žijí nomádským způsobem života v malých skupinách. Muži používají foukací zbraně se šipkami napuštěnými silným jedem.

9. Brazílie – Akuntsu

Tento kmen se nachází na pokraji zániku, dnes žije pouze 5 původních členů. Akuntsu byli totiž masově vražděni farmáři před 20 lety.

10. Filipíny – Batakové

Jedná se o první obyvatele Filipín. Právě kolonizace Filipín novými společnostmi zapříčinila příliv chorob, které mnoho Bataků usmrtily. Dnes existují ochranné programy, které mají Bataky uchránit před vymizením.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podívejte se na 10 domorodých kmenů, kterým hrozí zánik