Menu
JenProCestovatele
Finsko

Pojem Kalsarikänni znamená pití doma ve spodkách. Tato činnost prý činí Finsko nejšťastnější zemí světa

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

19. 3. 2020

Také sedíte dnes doma? Současná virová pandemie cestování příliš nepřeje, a tak fanoušek objevování jiných kultur může cestovat leda virtuálně. V souvislosti s pochmurnou náladou, která panuje, se v článku podíváme na finský fenomén kalsarikänni. Tuto činnost pravděpodobně právě teď provozuje také mnoho Čechů.

Kalsarikänni – překlad slova mluví sám za sebe

Jak je možné, že činnost, kterou popisujeme minimálně třemi slovy, má ve finštině jednoslovný název? Je to prosté – Finové skládají slova do nových, podobně jako například Němci. Výraz vznikl jednoduše ze slov kalsarit – ‘spoďáry’ a känni – ‘opilost’. Často se také setkáte s formou kalsarikännit, což je prostě jen množné číslo slova.

Nejšťastnější země na světě 2018 a 2019: Chladné a temné Finsko!

Finsko zvítězilo dvakrát za sebou ve světovém žebříčku šťastného života. Tento průzkum se vykonává každoročně Společností pro udržitelný rozvoj OSN. Berou se při něm v potaz faktory jako ekonomika státu, sociální zabezpečení, lidská práva a další.

Kalsarikänni tedy určitě není hlavním důvodem, proč se Finsko umístilo tak vysoko. Je ovšem určitě důležitou součástí vysvětlení, proč se v zemi s tak nepřívětivým počasím a s tak melancholickou a uzavřenou mentalitou stále vyskytuje neutuchající vůle k životu.

Proč Finové preferují domácí popíjení před skandinávským lagom a hygge?

V posledních letech se na internetu proslavil dánský životní styl hygge, který má za účelem dopřávat si útulnou atmosféru domova a radovat se z maličkostí. Finská mentalita něco takového nepovažuje za příliš realistické a preferuje vlastní terapeutický vynález.

Novinář Miska Rantanen se ve své knize Kalsarikänni: Pij a žij jako Fin tímto fenoménem zaobírá do hloubky a poskytuje také odpověď na tuto otázku. Životní filosofii vyrovnanosti, známou jako lagom, považuje Fin za puritánskou a nudnou. Hygge, která je více orientovaná na prostředí interiérů, je zase uhlazeným obrázkem, který si ne každý může dovolit.

‘Kalba ve spoďárech’, jak se ono dlouhé finské slovo v knize výstižně překládá, je upřímná, praktická a dostatečně uvolňující, aby si člověk vyčistil hlavu, píše Rantanen v knize, která loni vyšla také u nás.

Jak si doma užít nefalšovanou kalbu ve spodcích

Pohodlí nade vše. Proto také název mluví o spodním prádle – provozovat se však samozřejmě může v teplácích, pyžamu nebo třeba na Adama, je-li libo. Nesmí chybět dobré pití ani jídlo, skvělou a častou činností je sledování oblíbeného seriálu nebo naopak brakových romantických komedií a vyloženě špatné kinematografie.

Můžeme se věnovat čemukoli, co by neměla žádná jiná osoba vidět – samomluvě, tančení po pokoji, pijanskému zpěvu a podobně. Po chvíli může nastat touha po pořádné aktivitě. Soukromý mejdan je také vhodnou příležitostí k úklidu bytu a péči o tělo – což navíc pomůže vytoužené psychické očistě. Domácí kalba ve dvou s osobou, které důvěřujete, stmelí vaše pouto.

Uvolnění alkoholem samozřejmě narušuje úsudek, a tak je třeba zafixovat si i některý doporučení, co nedělat: komunikace s bývalými partnery, šplhání na nábytek, manipulace s ostrými předměty. Buďte zodpovědní a uvědomte si také, kdy máte pracovní směny a povinnosti. To znamená, ve který den je vůbec vhodné kalbu uskutečnit.

Všeho s mírou – kalsarikänni alkoholismus podporovat nemá!

U nás je rozšířeným zvykem pít alkohol v baru nebo hospodě a ten, kdo pije doma sám, platí za depresivního ubožáka. Ve Finsku je však čas strávený jen ve společnosti oblíbeného nápoje naprosto normální a nemusí ještě znamenat propadání závislosti. Alkoholici přece jen existují všude, stejně jako lidé se sebekontrolou a se smyslem pro zodpovědnost.

Pokud jste právě byli kvůli vyhlášení nouzového stavu v ČR dočasně propuštěni z práce a cítíte se zkroušeně, domácí pití není příliš vhodným způsobem, jak přečkat zlé časy. Spíše záležitostí jednoho večera, kdy se potřebujete “dát do kupy”. Trpíte-li závažnými psychickými obtížemi, držte se rozhodně od této kratochvíle dále a vyhledejte odbornou pomoc!

Každý by měl mít na paměti, že opíjení, ať už doma o samotě nebo v nějakém podniku s přáteli, by měla být slavnostní či rituální událost a ne běžná praxe každého druhého dne. U kalsarikänni se jedná především o relaxaci a čas pohodlně strávený se sebou. Člověk, který alkoholu neholduje, může uskutečnit něco, čemu se říká vyšší level. Tedy nealko verzi kalby ve spodcích.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Pojem Kalsarikänni znamená pití doma ve spodkách. Tato činnost prý činí Finsko nejšťastnější zemí světa