×
JenProCestovatele

Pojem Kalsarikänni znamená pití doma ve spodkách. Tato činnost prý činí Finsko nejšťastnější zemí světa

Kalsarikänni

Také sedíte dnes doma? Současná virová pandemie cestování příliš nepřeje, a tak fanoušek objevování jiných kultur může cestovat leda virtuálně. V souvislosti s pochmurnou náladou, která panuje, se v článku podíváme na finský fenomén kalsarikänni. Tuto činnost pravděpodobně právě teď provozuje také mnoho Čechů.

Kalsarikänni – překlad slova mluví sám za sebe

Jak je možné, že činnost, kterou popisujeme minimálně třemi slovy, má ve finštině jednoslovný název? Je to prosté – Finové skládají slova do nových, podobně jako například Němci. Výraz vznikl jednoduše ze slov kalsarit – ‘spoďáry’ a känni – ‘opilost’. Často se také setkáte s formou kalsarikännit, což je prostě jen množné číslo slova.

Nejšťastnější země na světě 2018 a 2019: Chladné a temné Finsko!

Finsko zvítězilo dvakrát za sebou ve světovém žebříčku šťastného života. Tento průzkum se vykonává každoročně Společností pro udržitelný rozvoj OSN. Berou se při něm v potaz faktory jako ekonomika státu, sociální zabezpečení, lidská práva a další.

Kalsarikänni tedy určitě není hlavním důvodem, proč se Finsko umístilo tak vysoko. Je ovšem určitě důležitou součástí vysvětlení, proč se v zemi s tak nepřívětivým počasím a s tak melancholickou a uzavřenou mentalitou stále vyskytuje neutuchající vůle k životu.

Proč Finové preferují domácí popíjení před skandinávským lagom a hygge?

V posledních letech se na internetu proslavil dánský životní styl hygge, který má za účelem dopřávat si útulnou atmosféru domova a radovat se z maličkostí. Finská mentalita něco takového nepovažuje za příliš realistické a preferuje vlastní terapeutický vynález.

Novinář Miska Rantanen se ve své knize Kalsarikänni: Pij a žij jako Fin tímto fenoménem zaobírá do hloubky a poskytuje také odpověď na tuto otázku. Životní filosofii vyrovnanosti, známou jako lagom, považuje Fin za puritánskou a nudnou. Hygge, která je více orientovaná na prostředí interiérů, je zase uhlazeným obrázkem, který si ne každý může dovolit.

‘Kalba ve spoďárech’, jak se ono dlouhé finské slovo v knize výstižně překládá, je upřímná, praktická a dostatečně uvolňující, aby si člověk vyčistil hlavu, píše Rantanen v knize, která loni vyšla také u nás.

Jak si doma užít nefalšovanou kalbu ve spodcích

Pohodlí nade vše. Proto také název mluví o spodním prádle – provozovat se však samozřejmě může v teplácích, pyžamu nebo třeba na Adama, je-li libo. Nesmí chybět dobré pití ani jídlo, skvělou a častou činností je sledování oblíbeného seriálu nebo naopak brakových romantických komedií a vyloženě špatné kinematografie.

Můžeme se věnovat čemukoli, co by neměla žádná jiná osoba vidět – samomluvě, tančení po pokoji, pijanskému zpěvu a podobně. Po chvíli může nastat touha po pořádné aktivitě. Soukromý mejdan je také vhodnou příležitostí k úklidu bytu a péči o tělo – což navíc pomůže vytoužené psychické očistě. Domácí kalba ve dvou s osobou, které důvěřujete, stmelí vaše pouto.

Uvolnění alkoholem samozřejmě narušuje úsudek, a tak je třeba zafixovat si i některý doporučení, co nedělat: komunikace s bývalými partnery, šplhání na nábytek, manipulace s ostrými předměty. Buďte zodpovědní a uvědomte si také, kdy máte pracovní směny a povinnosti. To znamená, ve který den je vůbec vhodné kalbu uskutečnit.

Všeho s mírou – kalsarikänni alkoholismus podporovat nemá!

U nás je rozšířeným zvykem pít alkohol v baru nebo hospodě a ten, kdo pije doma sám, platí za depresivního ubožáka. Ve Finsku je však čas strávený jen ve společnosti oblíbeného nápoje naprosto normální a nemusí ještě znamenat propadání závislosti. Alkoholici přece jen existují všude, stejně jako lidé se sebekontrolou a se smyslem pro zodpovědnost.

Pokud jste právě byli kvůli vyhlášení nouzového stavu v ČR dočasně propuštěni z práce a cítíte se zkroušeně, domácí pití není příliš vhodným způsobem, jak přečkat zlé časy. Spíše záležitostí jednoho večera, kdy se potřebujete “dát do kupy”. Trpíte-li závažnými psychickými obtížemi, držte se rozhodně od této kratochvíle dále a vyhledejte odbornou pomoc!

Každý by měl mít na paměti, že opíjení, ať už doma o samotě nebo v nějakém podniku s přáteli, by měla být slavnostní či rituální událost a ne běžná praxe každého druhého dne. U kalsarikänni se jedná především o relaxaci a čas pohodlně strávený se sebou. Člověk, který alkoholu neholduje, může uskutečnit něco, čemu se říká vyšší level. Tedy nealko verzi kalby ve spodcích.

3.2/5 - (91 votes)

3.2/5 - (91 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*