Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Pojišťovna může být na cestách nejlepším přítelem i noční můrou

Prázdniny se blíží mílovými kroky. Spolu s nimi cestování po naší vlasti i do zahraničí. Kromě výběru cílové destinace, kde si budete dovolenou užívat, nesmíte zapomenout ani na cestovní pojištění. To může být dobrým přítelem i zlým sluhou. Proč?

Záleží na tom, jak jste si ho sjednali. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, nějaké pojištění už máte jistě sjednané. Dívali jste se ale na podmínky? Kryje všechna nutná rizika nebo jen případný úpadek pojišťovny a přepravu domů?

Když se řekne cestovní pojištění

Kryje rizika, která hrozí během zahraniční cesty nebo dovolené. Základem je pojištění léčebných výloh. K tomu si můžete sjednat další připojištění. Jeho cenu ovlivňuje rozsah, pojistné limity a cílová destinace.

Jeho výběr dobře zvažte. Porovnejte nabídky jednotlivých pojišťoven. Nesahejte automaticky po té nejlevnější variantě. Zkontrolujte si pojistné limity a zda platí ve vámi vybrané destinaci.

Co cestovní pojištění zahrnuje?

Jak jsme již řekli, základem je pojištění léčebných výloh. Důležité je ale také pojištění odpovědnosti za škodu.

Náklady na ošetření v zahraničí, hospitalizaci, případný operační zákrok, transport domů – to vše se může vyšplhat až do miliónů korun. Stejně tomu je i u odškodnění, pokud v zahraničí někomu nechtěně způsobíte újmu.

Na co si dát pozor?

Cestovní pojištění si sjednávejte s předstihem a rozvahou. Při jeho výběru zohledněte:

Kdy začne platit?

Nejlepší je sjednat ho dopředu. Pokud jste na to zapomněli a uzavíráte ho na poslední chvíli, podívejte se, zda platí od okamžiku odeslání platby nebo až jejím připsáním na účet pojišťovny.

Cílová destinace

Platí vaše pojištění na cesty všude, kde se během svých budete pohybovat? Podle toho volte i pojistné limity.

Výše pojistných limitů

Jsou dostatečné? V USA, Kanadě, na Novém Zélandu nebo exotických zemích jsou náklady na léčebné výlohy poněkud vyšší. Pojišťovna vždy zaplatí maximálně předem sjednaný limit. Zbytek zaplatíte ze své kapsy. Není lepší připlatit nějakou korunu a sjednat si vyšší limit?

Rozsah pojištěných aktivit

Co budete na dovolené dělat? Plánujete se potápět, lézt po skalách nebo budete spíš odpočívat na pláži a chytat bronz? Každá pojišťovna má v podmínkách stanoveno, co považuje za rizikové sporty. Ty může z pojistky vyloučit a vy v případě nehody spláčete nad rozlitým mlékem. Některé sporty lze ale připojistit zvlášť.

Asistenční služby

Jsou v dostatečném rozsahu? Pomohou vám najít odpovídající zdravotnické zařízení, pomohou s vyřešením náhradních cestovních dokladů i s tlumočením?

Kdy pojišťovna neposkytne pojistné plnění?

Žádná pojišťovna nebude plnit, pokud k nehodě došlo v souvislosti nebo v důsledku požití drog či alkoholu, chronického onemocnění, úmyslného jednání, nebo úrazu, který existoval už v okamžiku sjednání pojištění.

Šetřit na cestovním pojištění se nevyplácí. Částka, kterou za něj zaplatíte se odvíjí od sjednaného pojistného plnění a připojištění, která si sjednáte. Mezi ně může patřit pojištění ztráty nebo odcizení zavazadel, pojištění trvalých následků úrazu, pojištění zpoždění nebo zrušení letu atd.

Výhodou dnešní doby je i fakt, že sjednat cestovní pojištění je jednoduché, třeba cestou na letiště. Využijte online kalkulačku cestovního pojištění, zadejte termín své cesty, její účel, věk všech osob a porovnejte nabídky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pojišťovna může být na cestách nejlepším přítelem i noční můrou