Menu
JenProCestovatele
Polsko

Polský hrad Krzyztopor je obestřen tajemstvím. Prý tam mizejí lidé…

Taťána Kročková

Taťána Kročková

28. 10. 2019

Jedním z velice odvážných a tajuplných výletů může být návštěva překrásného polského hradu s názvem Krzyztopor. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, buďte ve střehu. Majitele hradu prý pronásledovala smůla a začali tam mizet lidé. Hrad se údajně nachází na místě, kde je vstup do jiné časové dimenze…

Brána do jiné časové dimenze

Zřícenina hradu Krzyztopor se nachází v jižním Polsku, v malé vesnici Ujazd. Patří k nejkrásnějším a největším hradům v celé Evropě. Celé místo je však obestřeno velkým tajemstvím a láká nejen milovníky historie, ale především návštěvníky z řad záhadologů. Co se na hradě tak zajímavého a děsivého odehrává?

Hrad je totiž spojen s negativní energií a množstvím nevysvětlitelných jevů. Na místě, kde je postaven, prý existuje časová brána do jiné dimenze a už stovky let se tam ztrácejí lidé.

Spiritistická seance šlechticů

Hrad nechal postavit hrabě Krzysztof Ossolinski (1587 – 1645) jako obranu hranic jihovýchodního polského království. Byl to astronom a mág, který se zajímal o všechno možné. Stavba byla započata v roce 1627 a dokončena rok před jeho smrtí. Podle legendy bylo motivem stavby spiritistické setkání mladých šlechticů v roce 1619, kteří vyvolali ducha polského krále Boleslava Chrabrého. Ten jim ukázal místo, kde se nachází vchod do jiné časové dimenze.

Stavba ve tvaru pentagramu

Celá pevnost oplývá spoustou zvláštností. Stavba měla 4 rohové věže symbolizující 4 roční období, dále 12 velkých sálů představujících měsíce, 52 pokojů jako týdnů a 366 oken jako dní v roce, včetně toho přestupného. Poslední okno bylo zazděné a otevíralo se pouze v přestupném roce. Hradby mají navíc tvar pěticípé hvězdy a na každém jejím rohu se nachází velký bastion.

Nad vstupní branou je velký kříž a sekera, dnes již neexistující nápis a letopočet 1631. Vůbec se však neví, s čím by rok 1631 mohl souviset. Nad vchodem do věže je také vyryto písmeno W, které údajně souvisí s kabalou a významem věčného trvání tohoto místa.

hrad Krzyztopor

Léčivý pramen a stropní akvárium

Hrad měl na tehdejší dobu důmyslný systém topení a kanalizace. Vodovodní potrubí zásobovalo všechny místnosti čerstvou vodou. V jídelně, která byla umístěna v jedné věži, bylo velké stropní akvárium s exotickými rybami čerpající vodu z pramene, který je zde dodnes a jsou mu připisovány léčivé účinky.

Hrad byl později poškozen a vypálen během švédské invaze v roce 1655 a následně také v průběhu války konfederace advokátů Rusy v roce 1770. Už během obléhání hradu Švédy docházelo k záhadám v podobě mizení švédských vojáků. Švédové se začali bát a hrad brzy opustili.

Mizející vojáci a magické experimenty

Mizení lidí ale začalo už během stavby hradu, při kterém mizeli dělníci. Zkrátka na hradě se děly podivné věci a kvůli tomu se o hrad zajímala i církev. V podzemí se nacházely tajemné katakomby, kde rád pobýval i samotný hrabě. Ten si tam dokonce zřídil svou pracovnu, která prý byla plná magických knih. Údajně pracoval na tajemných experimentech spolu s dalšími učenci, například astrologem Janem Brožkem.

Ale jak se povídá, hrad všem svým majitelům přinesl smůlu a dlouho se z něj netěšili. Hrabě Ossolinski zemřel pouhý rok po dostavění hradu za nejasných okolností. Jeho syn, kterému hrad odkázal, odešel na věčnost přesně 4 roky po otcově smrti v bitvě, kdy byl zasažen šípem.

Svědectví 2. světové války

Dodnes nikdo neví, co se v podzemí hradu dělo. Podle kronik ti, kdo do podzemí vešli, se už nikdy nevrátili. Čas od času se prý hrad zahaluje do tajemné modré záře. Do podzemí se v průběhu 2. světové války dostali i Rusové, kteří hledali svoje lidi. Ztratilo se zde asi 40 vojáků.

Jeden z nich, Vasil Papuchin, který se jako jediný v pořádku vrátil, uvedl, že se dole nachází vstup do jiné časové dimenze. Popsal, že se ze dveří vyvalila mlha, která vojáky pohltila. Druhá verze zněla, že na hradě byli schovaní nacisté. Těžko však soudit, jak to doopravdy bylo, ale Rusové tak jako tak podzemí vyhodili do povětří.

V místě bývalých zahrad je také kříž označující místo pohřbených popravených partyzánů, kteří za války napadli vůz německého starosty, kdy zahynula starostova těhotná manželka. A dokonce se prý někde na hradě ukrývá poklad rodu Ossolinských, který dosud nebyl objeven…

Tak co říkáte? Taková tajemství si přece nemůžete nechat ujít…

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Polský hrad Krzyztopor je obestřen tajemstvím. Prý tam mizejí lidé…