Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Poutní místo Malenisko u Provodova láká léčivým pramenem a krásnou přírodou

Poutní místo Provodov se nachází nedaleko měst Zlín a Luhačovice na kopci nazvaném Malenisko. Právě tam stojí poutní kostel Panny Marie Sněžné s unikátním obrazem kojící Bohorodičky. K Provodově se váže i zajímavá pověst a Malenisko bývá častým cílem výletníků. Co všechno o tomto místě víme?

Kaplička s zázračnou vodou, která uzdravuje

Malenisko leží ve Vizovických vrších 10 km od Zlína, 7 km od Luhačovic a 2 km od obce Provodova. Provodov dostal jméno podle místních průvodců provázejících bezpečně pocestné a obchodníky divokými oblastmi lesů v okolí hradu Světlova, kde se často potulovali loupežníci a dravá zvěř. Na kopci Malenisku nedaleko se dnes nachází poutní kostel zasvěcený Panně Marii Sněžné, anebo také Provodovské, jak jí říkali místní lidé. Vedle kostela je i oltář pro bohoslužby pod širým nebem.

Své kouzlo má také nedaleká kaplička z roku 1865 a právě u ní je pověstná studánka se svatou vodou, k níž se váže pověst. Od kapličky pak k vrcholu vede křížová cesta z let 1917-1918 jako vzpomínka na padlé v 1. světové válce.

Pověst o založení kostela na Malenisku

Podle pověsti jedna mlynářka, Anna Vlaštovicová z dolního provodovského mlýna, trpěla oční chorobou a ztrácela zrak. Ve snu se jí ukázal stařec, který označil místo se studánkou u lesa a sdělil jí, že tato voda bude uzdravovat nemocné na těle i na duši. A skutečně, mlynářka se uzdravila a spolu s ní i další lidé, neboť si tuto informaci na radu starce ze snu nenechala pro sebe.

Uzdraven byl i tehdejší majitel luhačovického panství, hrabě Serenyi, který nechal nad pramenem vystavět dřevěnou kapličku. V roce 1735 pak byla nahrazena kaplí zděnou. Z této kapličky byl barokně přestavěn dnešní kostel, který dostal svou současnou podobu v roce 1750.

Obraz, který jinde nenajdete

V kostele se nachází unikátní obraz Matky Boží kojící od neznámého autora, který věnovala Dorota Jahodíková z Pašovic jako poděkování za své uzdravení. Původně byl zavěšen u studánky, dnes se u více studánek v okolních lesích nachází jeho reprodukce. Tento obraz je vzácný svou originalitou a původem.

Hřbitov v Provodově

Po pravé straně silnice od Provodova směrem ke kostelu Panny Marie Sněžné je novodobý hřbitov, který nahradil původní starý hřbitov od roku 1958. Naproti stojí kamenná kaplička se sochou Panny Marie a poblíž i hrob provodovských farářů a vlastivědného spisovatele Františka Müllera, který zemřel v roce 1985. Před hřbitovem je obrázek Panny Marie na dřevěném sloupku.
Malenisko nejen pro věřící

Turisty zde láká krásná a čistá energie tohoto místa i kouzlo přírody, proto Malenisko nenavštěvují pouze věřící lidé. Věřící pak mohou chodit na bohoslužby konané během celého roku. Přímo nad poutním místem se nachází restaurace Na Maleniskách, která zajišťuje občerstvení.

Pokud se vypravíte na výlet, je určitě vhodné to spojit i s návštěvou lázní Luhačovice nebo ZOO Lešná Zlín a zámku Lešná. Z Podhradí u Luhačovic se také můžete projít po modře značené turistické trase až ke zřícenině hradu Světlov, je tam rovněž naučná stezka nazvaná Pod Starým Světlovem.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, Poutní místa Moravy a Slezska: František Odehnal, Malenisko.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poutní místo Malenisko u Provodova láká léčivým pramenem a krásnou přírodou