Menu
JenProCestovatele
Asie

Plánujete navštívit islámskou zemi letos v dubnu? Začíná ramadán. Co to je?

Petr Gorás

Petr Gorás

30. 3. 2022

K cestování po cizích krajinách neodmyslitelně patří i ochutnávka místních kuchyní. Obzvláště ve vzdálených zemích s diametrálně odlišnou kulturou, kam rozhodně patří i celý islámský svět. Pokud jej však navštívíte během měsíce ramadánu, počítejte s jistými omezeními, neboť i cestovatelé musí na veřejnosti dodržovat povinný půst a další zásady. Jaký má ramadán pro muslimy význam a jak probíhá? A co se od vás očekává jako od návštěvníka jejich zemí?

Ramadán letos připadá na duben

Ramadán je jedním z dvanácti měsíců islámského kalendáře. Tak jako náš květen označuje rozkvět přírody a srpen zase sklizeň obilí, ramadán znamená „spalující teplo“. Letos v roce 2022 ramadán připadá na období od 1. do 30. dubna, ale to se každý rok mění. Proč? Islámský kalendář se od toho našeho gregoriánského podstatně liší. Zatímco my se řídíme ročním slunečním cyklem, islámský kalendář se naopak odvíjí od fází Měsíce. To má mimo jiné za následek to, že jejich rok je o 11 dnů kratší než ten náš. Tím pádem začne ramadán v příštím roce již 22. března a například za takových deset let se bude konat v prosinci.

Nemusíte se však obávat, že se vstupem do islámských zemí rázem ocitnete v devátém měsíci roku 1443 (datováno od události, kdy prorok Mohamed putoval z Mekky do Medíny). Ve spoustě zemí se z praktických důvodů používá náš gregoriánský kalendář, zatímco ten islámský se používá především k dataci náboženských svátků. Čímž se teď dostáváme k tomu podstatnému…

Hagia Sofia: Vstupné se neplatí, ale zujte si boty!

Ramadán jako svátek

Dosud jsme ramadán rozebírali jakožto jeden z dvanácti měsíců islámského kalendáře. Tento měsíc je však v mnoha ohledech výjimečnější než ty ostatní. Kdybychom to měli přirovnat k našemu křesťanskému kalendáři, snad nejblíž by mu odpovídal prosinec začínající barborkami a svatým Mikulášem, vrcholící Vánocemi a končící sv. Silvestrem. Ramadán je pro muslimy tím nejsvětějším měsícem, ve kterém se věnují modlitbám, kontemplaci, zdrženlivosti, uskromnění i dobročinnosti.

Co se v tomto měsíci stalo tak význačného? Podle muslimů bylo v tento měsíc odhaleno svaté písmo. Nejen islámský Korán, ale i předchozí židovské svaté texty, které jsou nám známy jako Starý zákon. Podle tradice byla islámská svatá kniha odhalena Mohamedovi 27. noc ramadánu, a proto je tento den považován za ten nejdůležitější ze všech. Nazývá se Laylat al-Qadr, což se většinou překládá jako Noc moci. V tuto noc na zem sestupují andělé. Většinou se peče speciální pečivo, navštěvují se příbuzní, předávají se dárky a tak podobně.

Přes den ani sousto

Ono uskromnění během ramadánu spočívá především v půstu, který se drží každý den od východu slunce až do jeho západu. Během této doby se muslimové absolutně vzdají jídla a pití. Nepřípustné je i kouření, žvýkačka, ale i určité druhy chování. V některých zemích je tento půst ošetřen dokonce i legislativně, a je tak nezákonné během dne něco pozřít či vypít.

Být celý den bez jídla a vody, obzvláště v zemích poblíž rovníku, může být dost náročné – v některých zemích se proto v tomto měsíci zkracuje pracovní doba i škola. Půst se týká všech muslimů na celém světě, avšak i jako návštěvník v islámské zemi se od vás většinou očekává jeho dodržování na veřejnosti.

Dillí, Indie: Návštivte mešitu Jama Masjid,která pojme až 25 000 věřících

Výjimky z povinného půstu

Pochopitelně však v tomto pravidle existují výjimky. Nikdo nebude omezovat těhotné nebo kojící ženy, nebo třeba malé dítě (prakticky až do puberty). V potaz se berou i zdravotní důvody a stáří. I přesto je ale na místě zachovávat při jídle i pití diskrétnost.

Zvláštní výjimkou jsou také menstruující ženy – přesněji řečeno mají půst po dobu periody dokonce i zakázaný. Není to ani tak ze zdravotních důvodů, jako spíše z náboženského přesvědčení, že menstruující ženy jsou v Islámu považovány za rituálně nečisté, dokud po konci menstruace neprovedou speciální očistu.

Iftár a Suhúr – první a poslední jídla dne

Návrat k jídlu po dni půstu (iftár) se pojí s jistou svátečností. Večer se zpravidla sejde celá rodina u stolu plného jídla, tak trochu na způsob švédských stolů. Složení jídel se bude lišit podle té které země a její kuchyně, ale zpravidla jde o bohatá masitá jídla a nějaké speciální sváteční dezerty. Někde se však konají i velké hromadné večeře, kterých se účastní desítky až stovky strávníků.

Před rozedněním se pak koná snídaně (suhúr) a je to pro muslimy poslední šance se vydatně najíst, a hlavně pořádně napít. Při úsvitu se koná modlitba a mnoho muslimů pak ještě chodí dospat brzké ráno.

Téměř mrtvé jazyky. Kde se na světě můžeme setkat s řečí na pokraji vymření

Jak se (ne)chovat během ramadánu v islámských zemích

V každé zemi přistupují v období ramadánu k povinnému půstu a k turistům odlišně. Je určitě vhodné si zjistit podmínky té které destinace, ale určitě počítejte s tím, že na veřejnosti byste ve dne vůbec neměli jíst, pít, žvýkat, ani kouřit. Ve Spojených arabských emirátech vám za to například může podle místních zákonů hrozit i pokuta či měsíc vězení. Běžné restaurace pravděpodobně budou přes den zavřené, ale hotelové restaurace v turistických destinacích zpravidla bývají přístupné.

Ramadán však není jen o půstu přes den, ale i o celkové skromnosti a usoustředění se. Proto se doporučuje podle toho se i střídmě oblékat a chovat. Týká se to i takových „maličkostí“ jako je pouhý polibek nebo držení se za ruku na veřejnosti. Obzvláště zapovězený je alkohol, který se v měsíci ramadán často ani nikde neprodává. Nepřístojná je i hlasitá hudba a tanec, takže se většinou zavírají všechny noční kluby.

Zdroje: britannica.com, vox.com, globalcitizen.org, gov.uk, arabnews.com, ourglobetrotters.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plánujete navštívit islámskou zemi letos v dubnu? Začíná ramadán. Co to je?