Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Rataje nad Sázavou inspirovaly tvůrce počítačové hry Kingdom Come: Deliverance

Ve Středočeském kraji v okrese Kutná Hora se nachází městečko Rataje nad Sázavou, jehož dominantou je zámek a historické jádro města vítanou památkovou zónou. Co lze na zámku spatřit, jaká je jeho historie a které památky v okolí stojí za návštěvu?

Historie města a hradu v Ratajích nad Sázavou

První písemná zmínka o původní obci pochází ze 13. století, ale místo bylo osídleno již o několik stovek let dříve, což dokládá také existence původní kamenné tvrze. Ve 13. století Rataje vlastnil panovník Jan Lucemburský, který jej i s tehdejším původním ratajským hradem daroval významnému šlechtici Jindřichu z Lipé. Právě pánové z Lipé zde na ostrohu vybudovali dolní hrad nazvaný Pirkštejn, který byl v 18. století zčásti přestavěn na faru. Hrad pak spravoval Hanuš z Lipé, po něm Jan Ptáček, v době husitských válek to byl Hynek Ptáček z Lipé a Pirkštejna, nejvyšší hofmistr a mincmistr Království českého a královský podkomoří.

V 16. století byl horní hrad, tedy původní ratajský hrad, přestavěn v renesančním, a později v barokním stylu na zámek. Dnešní budova má podobu trojkřídlého barokního zámku z roku 1656, kdy jej nechal dokončit Vilém František z Talmberku. V roce 1722 panství koupila vévodkyně Marie Terezie de Savoy-Carignan, rozená princezna z Lichtenštejnu. Byla to známá mecenáška a reformátorka školství a sociální péče. Lichtenštejnové pak zámek vlastnili až do roku 1933. Zámek ve 20. století sloužil k nejrůznějším praktickým účelům: jako pošta, obecní úřad, četnická stanice, škola, později muzeum. V roce 2008 bylo v ratajském zámku otevřeno Muzeum středního Posázaví, část budovy dnes slouží stále jako obecní úřad a pošta.

Expozice zámku Rataje nad Sázavou

Co zámek nabízí dnes? Všechny prostory nejsou přístupné, ale po nedávné rekonstrukci je zpřístupněno několik soukromých reprezentačních pokojů zámku s původním mobiliářem z 19. století a počátku 20. století, například Velký salon. V muzeu pak najdete spoustu zajímavých historických expozicí nebo expozicí týkajících se řemeslného a stavebního vývoje zdejšího kraje a také Dřevorubecké muzeum, kde jsou nejen motorové pily, ale samozřejmě také staré ruční dřevorubecké pily a sekery.

Jaké další památky můžete vidět ve městě? Například kostel svatého Matouše ze 17. století, postavený zřejmě podle plánů Ondřeje de Guarde, kapli svatého Antonína z 18. století, kapli svatého Václava, historické opevnění města a samozřejmě hrad Pirkštejn, kde se natáčela známá pohádka Princ Bajaja. Protože byl však již dříve jako sídlo nevyužíván a v 18. století přestavěn na faru, dnes je převážně majetkem církve, jeho další část má pronajatou pražský kavárník Ondřej Kobza. Pirkštejn je veřejnosti nepřístupný.

Známá počítačová hra Kingdom Come: Deliverance

Zajímavostí je, že tento vodácký kraj v okolí Sázavy s krásnou vyhlídkou na klášter a hrad si vybrali tvůrci velmi autentické počítačové hry Kingdom Come: Deliverance. Děj hry se odehrává na pozadí skutečných historických událostí roku 1403 a také na reálných místech, uvádí se, že jde o geograficky i historicky nejpřesnější hru.

Tipy na výlety v okolí

Rataje nad Sázavou rádi navštěvují nejen vodáci, kteří mohou využít vodácký kemp Bořeň s chatkami, ale také rodiny s dětmi, které se mohou těšit na spoustu pěkných výletů v okolí. V okolí se nachází množství turistických a cyklistických tras, koná se zde i tradiční červnový závod veteránů v jízdě do vrchu nazvaný Rataják.

Navštívit můžete hrad Český Šternberk, zámky Kácov, Zásmuky, Jemniště nebo Zruč nad Sázavou, hvězdárnu v Ondřejově, zříceninu hradu Stará Dubá nebo Zlenice, skanzen v Kouřimi, spoustu rozhleden a pěkných míst v okolí, zaujmout může i Lechův kámen v Kouřimi, nebo kamenný stůl v lesích na úbočí vrchu Stařechov.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rataje nad Sázavou inspirovaly tvůrce počítačové hry Kingdom Come: Deliverance