Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Romantickou zříceninu Lukov zachraňoval Brontosaurus. Na hradě je prý ukrytý poklad Templářů…

Kousek od Lukova na Zlínsku v Hostýnských vrších se nachází romantická zřícenina hradu Lukov, kde od 80. let probíhaly nejrůznější opravy, aby se tento pozůstatek dobové historie zachránil. Hrad patřil k největším moravským hradům a váže se k němu spousta tajemných pověstí, mimo jiného i ta o ukrytém pokladu Templářů…

Hrad byl několikrát dobyt až zcela zchátral

Informace o založení a původu hradu nejsou vůbec známy, ale předpokládá se, že hrad pochází ze 13. století. Hrad nejprve vlastnili páni ze Šternberka, později z Kunštátu a dále z Landeka, kteří hrad zmodernizovali a opravili. V době českouherských válek byl hrad dobyt a vypálen vojsky uherského panovníka Matyáše Korvína. V této době také nejspíše vznikla dolní část hradu s věží nazvanou Svatojánská. Na počátku 17. století pak panství vyženil Albrecht z Valdštejna sňatkem s půvabnou Lukrécií.

Hrad byl dobyt i v průběhu třicetileté války švédskými vojsky, kteří jej vyrabovali a zapálili. Také se v těchto časech stal opakovaně centrem povstání místního obyvatelstva proti vrchnosti, protože doba byla zlá. V roce 1724 panství koupil hrabě Jan Fridrich ze Seilern-Aspangu. Jenomže tehdy už hrad Lukov značně chátral, tak jeho nový pán nechal kanceláře přemístit z hradu do vesnice a hrad zcela osiřel. Na konci 18. století z hradu zůstala značně zchátralá ruina a nikdo na něm už nebydlel.

Romantické toulky přírodou i svatby

Dnes je hrad Lukov cílem romantických toulek a výletů za krásami přírody. V okolí hradu se nacházejí skalní stěny Králky dosahující výšky až deseti metrů, rybník zvaný Bezedník ukrytý v lesích pod hradech, nebo také památný 300 let starý Valdštejnův dub, který prý zasadil samotný Albrecht z Valdštejna. Nechybí ani tradiční sezónní akce a programy pro školy, jež lákají návštěvníky. Na Lukově se také můžete oženit, nebo vdát.

Opravy hradu probíhaly od 80. let

Hrad se ve 20. století opakovaně opravoval, velmi se o jeho obnovu zasloužilo Hnutí Brontosaurus a Spolek přátel hradu Lukova. V 80. letech 20. století zde také probíhaly četné archeologické výzkumy. Celkově se podařilo zajistit zdi a obvodové hradby, opravit most, jeho pilíře, hradní studnu a věž Svatojánku. Vznikl hospodářský objekt sloužící jako zázemí pro akce a správu hradu. Expozice k prohlídce se pak nacházejí v přízemí a sklepení hradu, rovněž ve vstupní věži. Nově vybudovaný Dům Rudolfa Matouše poskytuje občerstvení pro návštěvníky hradu a vytváří zázemí pro vzdělávací aktivity spolku. Teprve v roce 2016 se hrad Lukov stal Památkou roku České republiky.

K hradu se váže spousta pověstí

K hradu a nedalekým skalám se váže spousta pověstí. Jedna se týká hradní zdi, které se říká Vítkova. Pověst v této souvislosti vypráví o nešťastné lásce dvou mladých lidí. Další pověst je o místní Katově studánce nebo rybníku Bezedníku, v němž bydlel vodník. Nejvíce návštěvníky zajímají pověsti o tajných hradních chodbách nebo ukrytém pokladu Templářů, který doposud nebyl nalezen.

Tipy na výlety v okolí

Pokud budete mít náladu na další výlety v okolí, určitě nevynechejte zoo Lešná se zámkem, zámek Znojmo, Starý zámek v Jevišovicích, zámek Vranov nad Dyjí, několik vyhlídek, například Devět mlýnů v Hnanicích, Králův stolec ve Znojmě, Mallamasskovu vyhlídku ve Vranově nad Dyjí nebo Hardeggskou vyhlídku v Horním Břečkově. Ve Vranově nad Dyjí můžete také navštívit jeskyně zvané Ledové sluje, nebo se okoupat v Mašovickém lomu. Nedaleko Lukova je další zajímavá zřícenina, a to Nový Hrádek.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, hradlukov.cz

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Romantickou zříceninu Lukov zachraňoval Brontosaurus. Na hradě je prý ukrytý poklad Templářů…