Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Roztoky u Prahy nabízejí zámek s bohatou historií a slavný ateliér Zdenky Braunerové

Obec Roztoky patří k okresu Praha-západ. Její dominantou je tvrz ze 13. století později přestavěná na zámek, která se těší turistické návštěvnosti. Jakou má historii a co dnes nabízí? A co ještě stojí za návštěvu v okolí?

Historie tvrze v Roztokách u Prahy

První písemná zmínka o obci Roztoky pochází z roku 1233, kdy připomíná majitele Petra z Roztok. Samotná vodní tvrz s hranolovou věží obehnaná kruhovou hradbou vznikla nejspíše na přelomu 13. a 14. století. Část vesnice patřila již od 13. století břevnovskému klášteru, který v ní měl svůj opatský dvůr. Druhá část Roztok náležela rodu Olbramoviců, dále měšťanům z Remeše.

Právě Reinhart z Remeše (z Mühlhausenu) odkoupil církevní část a nechal koncem 14. století starou tvrz přestavět v nový palác s kaplí, z níž se dochoval arkýř s malovanou klenbou. Majitelé se dále prostřídali a stavbu v roce 1479 po skončení náročného období husitských válek dokončili pánové z Donína. V době husitské byla tvrz také dobyta. V 15. století k tvrzi patřila i krčma.

Přestavba na renesanční zámek

Na začátku 16. století pak celá vesnice náležela Albrechtu Rendlovi z Úšavy, ten ji o deset let později prodal Václavu Budovci z Budova. Další majitelé se poměrně rychle střídali. V roce 1565 koupil Roztoky David Boryně ze Lhoty, který nechal dosavadní sídlo přestavět na renesanční zámek. Panství také rozšířil o další vesnice.

V roce 1590 se však stala jedna nemilá událost. Zámek přepadli lupiči spolčení s poddanými, kteří svého pána neměli v lásce, vydrancovali jeho domov, ukradli truhlu s penězi a Davida Boryňu ztloukli tak, že na následky svých zranění později zemřel. Na zámku pak hospodařil jeho syn, ale po stavovském povstání byl odsouzen ke ztrátě majetku a tak panství prodal Karlovi z Lichtenštejna.

Ten Roztoky koupil za šedesát tisíc kop míšeňských grošů, z čehož David Boryně ze Lhoty zaplatil jednu pětinu jako pokutu za svou účast na povstání. Během třicetileté války pak zámek dobyli Sasové a došlo i k požáru, čímž stavba přišla o nejvyšší dřevěné patro, které již nikdy nebylo obnoveno.

Lichtenštejnové a rekonstrukce zámku

Lichtenštejnové pak zámek vlastnili až do roku 1803 a majitelé se konečně nestřídali jeden za druhým. V 18. století byl v sousedství zámku postaven hospodářský dvůr a v 19. století byl zámek znovu přestavován. V průběhu 19. století se pak v jeho vlastnictví střídali pražští měšťané, například právník Josef Mader nebo manželé Lederovi, kteří zahájili stavební úpravy zámku. Od poloviny 19. století obec vzkvétala a byla vyhlášeným místem pro stavbu vilek místních zámožných židovských podnikatelských rodin.

Zámek Roztoky však nakonec zchátral a po roce 1948 se měl dokonce bourat. Naštěstí se tak nestalo a budovu zachránilo založení Okresního vlastivědného muzea v roce 1957. Budova se začala opravovat a prováděly se i místní archeologické výzkumy, které odkryly základy nejstarší tvrze. K památkově chráněnému areálu patří kromě zámku i příkop s mostem, bývalý pivovar, hospodářská budova a zámecký park.

Středočeské muzeum a expozice

V roce 2014 byla dokončena celková rekonstrukce a zámek se stal sídlem Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Pokud si chcete zámek prohlédnout, nabízí se hned několik prohlídkových okruhů: Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce, kde můžete spatřit obytnou místnost, vrchnostenskou kancelář, jídelnu, kuchyni a spižírnu, dále Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt. Dále je k vidění zámecká kaple svatého Jošta ze 14. století s cennými nástěnnými malbami a renesanční sál se záklopovým stropem.

Ateliér Zdenky Braunerové

Velmi navštěvovaný je také ateliér malířky Zdenky Braunerové (1858–1934), která jej vybudovala v letech 1903–1904. Nachází se na ulici Riegrova č. p. 5 asi 200 metrů od zámku. Přibližně 200 metrů od zámku je také parkoviště.

Tipy na výlet v okolí Roztok u Prahy

V okolí stojí určitě také za návštěvu Alšova skalní vyhlídka nad Únětickým potokem pojmenovaná podle známého malíře Mikoláše Alše, který zde rád trávil čas. Pěkná skalní vyhlídka je i v Bohnicích. Ujít si nenechte ani Planetární stezku údolím Vltavy, která vede z Troje až do Máslovic a má 17 zastavení, kde návštěvníci najdou celkem 34 kosmických těles. Stezka má jen 4 km a je to krásná procházka i pro děti. Jižně od Roztok vás pak čeká naučná stezka Roztocký háj, která má 7 km a 12 zastavení s přírodní tématikou.

Zdroje: wikipedie, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Roztoky u Prahy nabízejí zámek s bohatou historií a slavný ateliér Zdenky Braunerové