Menu
JenProCestovatele
Rakousko

Semmering – malebné městečko i první horská železnice s překrásnými alpskými panoramaty

Semmering je nejen obec v Dolním Rakousku, ale také železniční trať ve stejné oblasti, která je od roku 1998 zařazená do světového dědictví UNESCO. Podle údajů rakouských železničních drah jde o nejvytíženější vlakovou trať v zemi. A rozhodně se není čemu divit, projíždí skrz srdce Alp. Rozhodně stojí nejenom za projetí.

Semmeringbahn – unikátní a historicky první horská železnice

Město Semmering leží v horském průsmyku a již v 19. století bylo oblíbeným horským letoviskem. Proto bylo nutné vyprojektovat hromadnou dopravu, aby se tam turisté – zejména ti vídeňští – mohli snadno dostat. Železnice v oblasti Semmering je navíc jedna z nejstarších svého druhu. Její stáří se odhaduje na více než 160 let a je první evropskou železnicí, která má běžný rozchod koleje (1435 milimetrů) používaný ve většině světa dodnes. V roce 1854 se dokonce jednalo o první horskou železnici na světě. Železnice vede z Gloggnitzu (436 m) přes Semmering (895 m) až do Mürzzuschlag (677 m) ve spolkové zemi Štýrsko.

Stavbou byl pověřen architekt Carl Ritter von Gheg. Rok studoval horské dráhy v USA a posléze v Británii, aby získal co nejvíce zkušeností pro tento dusud nevídaný projekt železnice v horách. Technicky nejobtížnější údajně bylo zdolat převýšení 457 metrů. Ale překážky čekaly také ve výkonu lokomotiv, které musely toto stoupání zvládnout. Trať má vybudovaných 16 viaduktů (některé jsou dokonce dvoupatrové), 118 klenutých kamenných mostů a 15 tunelů. Tunely se navíc v té době hloubaly ručně a nepoužívala se žádná výbušnina. Ten semmeringský má neuvěřitelných 1421 metrů. Trať má celkovou délku 41 km skrze hory. Od roku 1959 je Semmeringbahn kompletně elektrifikován.

Pokud chcete zažít tu nejlepší trasu, rakouské spolkové dráhy doporučují úsek mezi Semmeringem a Payerbachem. Železnice vede přes Dolní a Horní Adlitzgraben přes Kreuzberg do Payerbachu. Kolem celé tratě je postaveno mnoho rekreačních středisek s ubytováním, proto se nemusíte bát, že zůstanete v opuštěné krajině, pokud na některé vybrané zastávce vystoupíte. Navíc se často jedná o zrekonstruované původní budovy z konce 19. a z počátku 20. století, takzvané gründerské stavby či hrázděné domy. Jízdenky lze zakoupit online či v automatech přímo na nádražích.

České Velenice a rakouský Gmünd propojoval nejstarší trolejbus v celém Rakousko-Uhersku. Svézt se jím můžete i dnes

Městečko Semmering a výšlap na nejvyšší horu Hirschenkogel

Samotný Semmering se nachází na východním okraji Alp. Místní jej nazývají Zauberger, což v překladu znamená „Kouzelná hora“. Vlakem se sem lze dostat buď z Vídně nebo z Grazu. Na město Semmerig se také napojuje semmeringská dálnice. V oblasti se též lze dopravovat na kratší vzdálenosti autobusovými spoji mezi ostatními městy – především do měst Gloggnitz a Mürzzuschlag.

Pokud se zamýšlíte vydat přímo na vrchol Hirschenkogel v nadmořské výšce 1 340 metrů, můžete zvolit buď kabinovou lanovku, která vás doveze až na vrchol, nebo se můžete projít po svých – výšlap trvá přibližně hodinu (3,5 km). Cesta prochází kolem panoramatické restaurace Liechtensteinhaus, kde se můžete občerstvit v případě potřeby. Můžete zde také pořídit skvělé panoramatické fotografie, jak už napovídá její přízvisko. Restaurace je otevřena po celý den v letním a zimním období, co se týče jara a podzimu, řídí se otevírací doba podle provozu lanovky.

Na samotném vrcholu Hirschenkogel vás kromě pohoří Alp čeká také rozhledna Millenium. Nejvyšší plošina se tyčí do výšky 25 metrů, z níž je také možné skočit bungee jumping, popřípadě se lze svést dolů horskou dráhou. Za dobrého počasí je možné pohlédnout až do Maďarska.

Zažít Semmering na kole či na lyžích

Městečko a středisko Semmering má spoustu sportovního vyžití. Od půjčovny koloběžek až po horská kola – a dokonce se lze zapojit do projížďky na „Offroad Segway“ s průvodcem. Ten vás seznámí s oblastí Semmering za přibližně 2,5 hodiny.

Pokud máte raději lyžování, Semmering nabízí nejdelší sjezdovku Familienabfahrt v délce 3 km ve střední obtížnosti. Máte-li s sebou i děti, mohou si zařádit na sáňkařské dráze dlouhé 3,5 km.

Zdroje: semmering.at, dolni-rakousko.info, whc.unesco.org, wieneralpen.at, semmering.com/en, wieneralpen.at/cs, semmering.at

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Semmering – malebné městečko i první horská železnice s překrásnými alpskými panoramaty