Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Skanzen v Kouřimi sbírá lidové stavby z celých Čech. Uvidíte více než jen chalupy

Taťána Kročková

Taťána Kročková

16. 10. 2020

Navštívili jste už Kouřim? Město se nachází mezi Prahou a Kutnou Horou a přestože je poměrně malé, disponuje starobylým historickým centrem. Největší turistickou atrakcí je však skanzen na jižním konci městečka. Historická díla lidové architektury sem byla přivezena z různých českých regionů. Čeká vás rozmanitá prohlídka vesnických domů zevně i zevnitř.

Proč právě Kouřim? Historie města a lidového muzea

Co se týče města, je malé, ale historicky významné. V oblasti žili lidé už v mladší době kamenné, na kraji města byly nalezeny archeologické památky. Slovanské hradiště Stará Kouřim, které existovalo od 6. do 10. století, bylo svého času důležitým centrem. Další hradiště nedaleko založili Přemyslovci.

Město Kouřim, tam kde stojí dnes, založil Přemysl Otakar II. a nějakou dobu šlo o jedno z nejvýznamnějších českých královských měst. Kouřim se rozvíjela a vzkvétala až do třicetileté války, kdy byla většina města zničena a vyrabována. Dnes tam žije jen kolem 2000 obyvatel, zato však kvete turismus díky zachovalému městskému jádru a novému muzeu starých staveb.

Muzeum lidových staveb (neboli skanzen) bylo založeno v roce 1972. Patří k Regionálnímu muzeu v Kolíně, které se sem tehdy rozhodlo převézt některé lidové stavby, aby byly uchovány před zaplavením při stavbě vodní nádrže Švihov. Skanzen sbíral domky i z Podblanicka a Posázaví. Nyní expozice obsahuje vesnické stavby z různých míst v Čechách. Od roku 1996 je kulturní památkou ČR.

Městské centrum společně s kouřimským skanzenem je bezesporu zajímavým tipem na výlet.

Rožnov pod Radhoštěm. Navštivte jeho chloubu skanzen Valašské muzeum v přírodě

Muzeum lidových staveb v Kouřimi a co v něm je k vidění

Tento skanzen je v Česku jediný, který není tematicky zaměřen pouze na jeden region. Eklektická sbírka nabízí možnost poznání různých venkovských uměleckých architektonických stylů. V současnosti tam najdete památky ze středních, severních a východních Čech. Celkem jde o 14 větších a několik dalších menších objektů – jako jsou například sochy.

Nejhojněji je zastoupen kraj Středočeský. V areálu je k vidění a prohlédnutí několik chalup i větších domů, špýchary a jedna kovárna. Také nejstarší zachovalá polygonální stodola v Česku se nachází právě tady. Byla převezena jako jedna z prvních a na svém původním místě v Durdicích stála od roku 1648. Tuto památku s desetibokým půdorysem a vysokou střechou určitě nepřehlédnete. Uvnitř je mlat a skladovací prostory.

Druhou budovu podobného typu skanzen získal ze Želejova ve východních Čechách. Ta je z roku 1690 a uvnitř uvidíte tradiční zemědělské nástroje. Tento styl stavby stodol se používal už od 13. století. Podkrkonoší zde reprezentuje ještě jedna památka, kterou je velká roubená rychta. Dům pochází ze stejné doby jako stodola, interiér je však stylizován do raného 19. století.

Dům z Jílového u Děčína je zatím jediným zástupcem severních Čech a už na první pohled se ve skanzenu architektonicky vyjímá. Má sklep, přízemí, patro a nad ním ještě podkroví, a vznikl na základě kombinace tří stavebních technik. Chlebová pec musela být nahrazena kachlovými kamny, jinak ale domek pěkně ukazuje vesnické bydlení na Děčínsku.

Návštěva skanzenu Kouřim: Otevírací doba a další informace

Nenastane-li mimořádná situace, v hlavní sezóně od května do září je skanzen otevřen každý den kromě pondělka od 10:00 do 17:00, v létě o něco déle. V dubnu a říjnu se otevírá v pátky a o víkendech do 16:00. Po zbytek roku je skanzen sice uzavřen, ale naučné události v konkrétní dny představují výjimku. Za příplatek je možno objednat návštěvu skanzenu i mimo sezónu.

Parkoviště nepřehlédnete, je nedaleko od vstupu. Nejbližší zastávka autobusu je cca 5 minut pěšky, z náměstí se však dá dojít za čtvrt hodiny, protože město je opravdu malé. Do kouřimského skanzenu můžete vzít s sebou i svého psa, ovšem na vodítku a s náhubkem.

V běžných dnech vybírá skanzen Kouřim vstupné 80 Kč na dospělou osobu, děti, studenti a senioři platí polovinu. Během národopisných programů, které se konají několikrát do roka, se vstupné zvyšuje na 120/80 Kč.

Kutná Hora: město stříbra, které budete chtít navštívit víc než jednou

Akce v kouřimském skanzenu: Přijďte se vzdělat v národopise

Samotná výstava vesnických budov je jistě zajímavá, ovšem takové místo jako muzeum pod širým nebem je ideální také ke komentovaným prohlídkám, naučným pořadům či dokonce kurzům lidových řemesel. Neváhejte proto navštívit web skanzenu a prohlédnout si rozpis událostí, které nebudete chtít zmeškat.

A jaké že to pořádá skanzen Kouřim akce? Jednak jde o výukové programy pro mateřské a základní školy o životě dětí a dospělých na vesnici. Ti starší ocení kurzy řemesel, jako je košíkářství, dřevořezba či drátenictví. Nechybí ani příležitostné koncerty.

I během různých svátků se vyplatí navštívit skanzen Kouřim. Velikonoce, advent, masopust, všechny tyto události jsou tam doplněny speciálním národopisným programem. I dny, jako jsou Tři králové, o kterých dnes jen víme podle kalendáře, pro naše předky byly svátkem, se kterým se pojí akce ve skanzenu.

Co ještě navštívit v Kouřimi? Kostel, pravěké hradiště a další památky

Na výletě do Kouřimi se nezapomeňte jít podívat na náměstí. Je to jedno z největších středověkých náměstí v Česku. Po požáru bylo leccos předěláno, přesto si náměstí zachovává i svůj středověký ráz. Z pozdější doby se tam nachází morový sloup, mariánská kašna, kámen Prokopa Velikého a socha sv. Jana Nepomuckého. Největším monumentem je gotický kostel sv. Štěpána se samostatnou zvonicí. Významné jsou také zdi městského opevnění.

Pro další historické informace neváhejte navštívit Muzeum Kouřimska, kde jsou k vidění stálé expozice ‘Historická Kouřim a Kouřimský kraj’ a ‘Středověká Kouřim a Kouřimsko’. Co se středověku týče, již zmíněné slovanské hradiště stálo nedaleko. Dnes je to příjemné travnaté místo jako dělané k vycházkám. Po cestě potkáte útvar známý jako Lechův kámen, odkud se prý praotec Poláků Lech domlouval kouřovými signály s bratrem Čechem. Na místě hradiště jsou dosud vidět pozůstatky slovanských hradeb

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Skanzen v Kouřimi sbírá lidové stavby z celých Čech. Uvidíte více než jen chalupy