Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Skanzen Vysoký Chlumec u Sedlčan: Řemesla, veselé akce i funkční vodní pila

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

20. 5. 2023

Městys Vysoký Chlumec býval střediskem rozsáhlého panství a podléhaly mu i větší a úspěšnější Sedlčany. Dnes si obec užijí zejména cyklisté a pěší turisté, kteří preferují menší převýšení. Než se však vydáte mezi širá pole a louky, chtělo by to nějakou kulturu! Především zde máte možnost prohlédnout si skanzen s autentickými povltavskými chalupami. Konají se v něm dokonce všelijaké zajímavé události.

Dějiny obce a hradu Vysoký Chlumec

Nejstarší písemný doklad mají historici dochovaný z roku 1235. Mohl tu být jakýsi primitivní hrádek, neboť se na onom dokladu píše o nějakém pánu Mrakotovi z Chlumce. Na rozdíl od samotné existence Vysokého Chlumce hrad, který zde stojí, je bezpečně doložený až na konci 14. století. Nejpravděpodobněji jej dal postavit Jan Purkart z Janovic. Osady v podhradí byly vlastně původně dvě: Víska a Chlumec, brzy označovaný na listinách jako městečko či městys.

Od roku 1474 se stali pány na Chlumci Lobkowiczové. Tomuto slavnému rodu pak hrad, později zámek, patřil až do 20. století. Přestaveb sídelního objektu bylo několik: pozdně gotická, pak renesanční, a poslední větší úprava po třicetileté válce, kdy zámek dobyli Švédové. Dle architektonické podoby můžeme vlastně nazývat tuto dominantu Vysokého Chlumce zámkem. Poddaní zde byli tradičně převážně zemědělci, během války přišli o mnoho úrody, dobytka i o holé lidské životy. Zámku se však zjevně dařilo – v 17. století je hlavní správní jednotkou skoro stovky vesnic, čtyř městeček i Sedlčan. Sedlčany Chlumec samozřejmě rychle předběhly. Měly mnoho obyvatel a byly na tom celkově dobře, takže po roce 1848, kdy oficiálně skončilo nevolnictví a zámek Chlumec přestal být tak důležitý, získaly Sedlčany v podstatě všechny úřední orgány. Městys získal nový název Vysoký Chlumec, aby se to nepletlo s jinými Chlumci.

De iure byly pod jeho hradem stále napsané desítky obcí včetně Sedlčan až do 20. století. Dnes obec sestává z osmi částí, městysem je po navrácení statusu v roce 2011. Restituce Chlumce po znárodnění nastala v roce 1992. Od roku 1998 byl na zámku Vysoký Chlumec majitelem Riprand Maria von und zu Arco-Zinnerberg z rodu spřízněného s Lobkowiczi a jeho manželka Marie Beatrix Rakouská-d’Este. Manželé byli mecenáši městečka a založili nadaci Patronát Sedlčansko. Hrabě Riprand zemřel v roce 2021. Zámek, celou dobu ryze soukromý a turistům nepřístupný, však nejspíše takto zůstane.

Dominanta Vysokého Chlumce = skanzen. Co tam?

Turisty nejnavštěvovanější atrakcí obce je skanzen Vysoký Chlumec. Vstupné je přijatelné – 100 Kč za vstup s komentovanou prohlídkou, 60 Kč za vstup bez průvodce. Areál je otevřený od dubna do října a na vodítku do něj můžete s sebou přivést i psa. Nachází se tu skoro dvacítka lidových domů ze 17. – 20. století a koná se tu dokonce všelijaký historický a folklorní program.

Skanzen, o který se stará Hornické muzeum Příbram, se zaměřuje na střední Povltaví. V této oblasti se zachovalo mnoho historických lidových domků a jiných staveb, ty nejstarší dokonce z druhé poloviny 17. století. Takové chalupy a stodoly však nejsou pro každého udržitelné v autentické podobě, proto muzeum některé nechává rozebrat a pak navlas přesně znovu složit ve skanzenu, jenž začal vznikat po roce 1998. V objektech areálu dnes najdete nejen domy, ale také stodoly, špýchary a kůlny, kopii historické kapličky, kovárnu, a dokonce také vodní mlýn a vodní pilu. Ta je v celém Česku teprve druhým zařízením svého druhu umístěným a zprovozněným ve skanzenu. Tu první má skanzen Strážnice.

Interiéry ve skanzenu jsou samozřejmě co nejvíce autenticky zařízené. Vděčíme za to nejen případnému převozu některého nábytku, ale z velké části dalšímu inventáři muzejních sbírek. Součástí výstavky jsou různé zemědělské i jiné stroje a náčiní, postroje na dobytek, dále pak předměty denní potřeby, vybavení černé kuchyně a samozřejmě oděvy vesničanů.

Slánsko – královské město Slaný, skanzen i raritní sbírka slánek

Jaké pořádá městys a skanzen Vysoký Chlumec akce?

Kromě běžného programu prohlídek s případným komentářem tu bývá občas pěkně veselo. Díky událostem konaným Hornickým muzeem a vedením městysu můžete oslavit ve skanzenu Vysoký Chlumec Velikonoce, Vánoce i jiné z tradičních svátků. Při některých speciálních příležitostech se tu setkáte také s lidmi v dobových kostýmech, kteří vám poví více zajímavého, než by běžně stihl průvodce. V létě se v areálu občas také sehrávají divadelní představení.

O letních prázdninách přitahuje lidi do Vysokého Chlumce Den řemesel – jeden z nejoblíbenějších naučných programů. V době jeho konání se můžete seznámit se všelijakými tradičními technikami ruční výroby, jako jsou různé podoblasti stavitelství a dále také řezbářství, pekařství či předení. Přítomné bývají i nějaké ty stánky.

Kromě akcí ve skanzenu koná městys ledacos dalšího. Místní zjevně rádi chodí po venku – loni měli vycházku martinskou i halloweenskou, a před nimi ještě několik tematických výšlapů. I přes absenci kina jako takového si pak o adventu dopřáli projekci několika milovaných českých pohádek. V červnu bývá pouť, Vysoký Chlumec se rozezní i provoní dobrotami, a když se koná Den řemesel, doprovází ho na školním hřišti tradiční Folkování.

Kam jinam zajít ve Vysokém Chlumci – pivovar a procházky

Ke chlumeckému hradu či zámku už od 15. století patří také pivovar, který se nachází pod jižním svahem hradního vršku. Místní pivo se od té doby vaří skoro nepřetržitě, vzniká tu několik druhů zlatého moku podle tradičních metod. Objekt patří v současnosti podniku Lobkowicz, což vzhledem k historii nikoho nepřekvapí. V chlumeckém pivovaru je možné si udělat exkurzi, pokud si ji ovšem domluvíte předem.

Kdo má dost místa v autě, protože to je asi nejpraktičtější řešení, může si přivézt z Vysokého Chlumce keramiku jako suvenýr. Sice nejde o suvenýry ale o užitkové výrobky, nicméně podpoříte malý podnik v podhradí, kterým je obec vyhlášená.

A pak hurá na toulky po krajině! V Osadě Vápenice je například romantické Vápenické jezero chráněné jako přírodní památka díky vodním rostlinám i vzácné žábě kuňce. Kouzelně vypadá také Poušť sv. Marka severně od skanzenu – osada o 0 obyvatelích a jedné budově. Tou je bývalý poutní svatostánek, ke kterému se procesí chodilo více než 200 let. Pořešice a Bláhova Lhota zase mají pěkné zvoničky, kolem kterých se lze dostat k nepřístupnému ale navenek idylickému bývalému mlýnu.

Tipy na výlety v okolí

  • viklan Husova kazatelna
  • naučná stezka Petrovicko
  • muzeum Sedlčany
  • Lidová hvězdárna Josefa Sadila
  • Váchův špejchar v Drážkově
  • viklan Vindiš
  • rozhledna Vrškamýk
  • zřícenina hradu Zvěřinec
  • synagoga Kosova Hora
  • památník bitvy u Jankova

Obec Jankov: Bitvu třicetileté války si místní připomínají dodnes

Zdroje:

Mapy.cz, Městys Vysoký Chlumec, Hornické muzeum Příbram, Kudy z nudy, Skanzen Vysoký Chlumec

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Skanzen Vysoký Chlumec u Sedlčan: Řemesla, veselé akce i funkční vodní pila