Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Slezské Rudoltice: Zámek ze 16. století je jednou z historických ikon Slezska

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

28. 9. 2020

Navštívili jste už zámek Slezské Rudoltice? Slezské Versailles, jak se mu někdy přezdívá, je majestátní barokní sídlo ve stejnojmenné obci ležící v Osoblažském výběžku na Bruntálsku. O honosném i kulturně bohatém životě šlechty do 19. století tento zámek vypráví každoročně tisícům hostů.

Slezské Versailles na Osoblažsku ‒ historie v kostce

Ve středověku údajně stávala v Rudolticích tvrz, zámek v pravém slova smyslu se však objevil až v období renesance. Postavil ho v polovině 16. století rod Fulštejnů. Brzy zámek připadl rodu Sedlnických, ti o něj však přišli z ideologických důvodů. Další majitel, hrabě Maxmilián z Dietrichsteinu, sídlo prodal svobodnému pánu z Hodic Jiřímu.

Ve vlastnictví rodu Hodiců zažil tento zámek významné období. Hrabě Albert Josef z Hodic na něm totiž nechal provést mnoho změn a rozšíření. Takto rudoltický zámek získal své barokní vzezření, přestože prvky původního renesanční slohu jsou taktéž dosud patrné. V tomto období zde bylo velmi živo, jelikož hrabě byl poměrně extrovertní osoba se zájmem o kulturu. Mnoho dekorací, které za Alberta přibyly, se bohužel nedochovaly, hlavně ty v zahradách. Podle některých pramenů měl hrabě svého času na zahradě stovky až tisíce různých soch a staveb včetně umělé zříceniny hradu a dokonce i asijské pagody.

Po smrti Alberta z Hodic bylo bohužel mnoho věcí zničeno či rozprodáno, a to včetně drahocenného nábytku a záznamů z archivu. Dalšími vlastníky byli Čejkové z Badenfeldu, poté dva továrníci a jeden koňský handlíř. V této době zámek začal chátrat. Za druhé světové války v prostorách zámku probíhal výcvik Hitlerjugend, v 80. letech se tam skladoval zdravotnický materiál. Na začátku 21. století si zámek teprve vzala pod svá křídla obec Slezské Rudoltice a zpřístupnila jej veřejnosti jakožto kulturní památku se vším všudy.

Slezské rudoltice

Slezské Rudoltice: Svatby, výstavy i všemožné koncerty

Dnes je tato pohádková historická památka stále významným kulturním centrem Rudoltic i okolních obcí. Koná-li se ve Slezských Rudolticích akce, s největší pravděpodobností je to na zámku. Kromě stálé expozice, která zahrnuje nejen historické artefakty, ale také například paličkované krajky, uvidíte přechodné výstavy malířů, fotografů a jiných umělců.

Kulturní události v Rudolticích zahrnují dále bohoslužby, trhy i pasování prvňáčků. Koncem léta se můžete těšit na strašidelnou noční prohlídku, která zaujme hlavně drobotinu. Nelze opomenout ani hudební akce. Na rudoltickém zámku již vystoupili umělci jako například Lenka Filipová, Moravanka, Spirituál kvintet i Jaroslav Svěcený.

Díky své romantické atmosféře nabízí zámek pronájem prostorů párům, které stojí o obřad jako z pohádky. Součástí stavby je bohatě zdobená kaple, oddáni můžete být i v ornamentálních zámeckých zahradách. Stovky soch a pagoda z dob hrabě Alberta už tam sice nestojí, přesto se však jedná o velmi romantický park.

Otevírací doba a ceník zámku: Do konce října 2020 vstup ZDARMA!

Během celé sezóny platí návštěvníci zámku ve Slezských Rudolticích cenu 60,- Kč za vstupné, děti pod 15 let věku pouze 30,-. Zámek bývá otevřen od jara do podzimu, a to v období květen – červen jen o víkendech, ale od července se zavírá pouze v pondělí. Otevírací doba je od 10:00 do 17:00 s hodinovou pauzou v poledne a v každou celou hodinu začíná komentovaná prohlídka.

Kdybyste však měli chuť navštívit zámek mimo sezónu, nijak nerušeni ostatními turisty, je možné se s kastelánem na takové prohlídce domluvit. Donedávna bylo také možné pronajmout si přímo na zámku apartmán, tato možnost byla pro roky 2018, 2019 a 2020 zrušena.

Během září a října 2020 je na zámek vstup zdarma v rámci projektu financovaného Moravskoslezským krajem. Jedná se určitě o příležitost, kterou by byla škoda zmeškat. V rozmezí let 2020 – 2022 má proběhnout celková rekonstrukce zámku, která však neovlivní otevírací dobu ani kulturní akce, které se tam budou pořádat.

Pelhřimovy: Festival v kostele

Stejně jako v téměř každé obci jsou ve Slezských Rudolticích restaurace a možnost ubytování. Kromě zámku je vesnice poměrně chudá na turistické atrakce, zato krajina je tu pěkná, ideální pro únik z města. Místy na vás možná dýchne i nepatrná památka na historii Sudet (census 1930: 1481 Němců, 6 Čechoslováků). Zajímavé je, že právě touto zapadlou oblastí prochází poslední funkční úzkorozchodná železnice u nás. Pojedete-li kolem v srpnu, určitě se nezapomeňte zastavit na oslavu dožínek.

Farnost Slezské Rudoltice se stará nejen o zámeckou kapli ‒ co by to přece bylo za obec bez kostela. Farní kostel svaté Kateřiny byl postaven v 70. letech 19. století na místě původního dřevěného kostela. Jedná se o trojlodní chrám v novorománském stylu a interiér zdobí dílo Svatá rodina od významného slezského malíře náboženských obrazů Rudolpha Templera.

Máte-li zájem o hodinovou vycházku mezi poli až k polské hranici, setkáte se s tak trochu jiným kostelem. V odlehlé oblasti Pelhřimovy, dnes části Rudoltic, stojí hřbitovní kostel svatého Jiří, který je původem zařazován do období gotiky. Tento dávno nefunkční kostel v lesích je připomínkou bývalé vsi Pelhřimovy. Zatímco její polská část je dodnes obydlená, ta česká po odsunu Němců zanikla. Kostel sv. Jiří byl odsvěcen a převeden hnutí DUHA, které se rozhodlo budovu zrekonstruovat a využívat ji pro tábory a workshopy. Koná se tam i hudební festival.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Slezské Rudoltice: Zámek ze 16. století je jednou z historických ikon Slezska