Menu
JenProCestovatele
Slovensko

Slovenská Trnava: Co vidět kromě mnoha kostelů a kam zajet v okolí?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

27. 9. 2023

Trnavu známe jako jedno z krajských měst západního Slovenska, které je plné kostelů a kaplí. Proto může být pro mnohé bez nutnosti křesťanského vyznání skvělým tipem na výlet. Najdete tu však historicky a turisticky zajímavá místa všeho druhu včetně cenné zeleně. Kromě toho lákají návštěvníky do Trnavy festivaly a jiná kultura. Necháte se zlákat také?

Jakou má město Trnava historii?

Dějiny Trnavy začínají už v době kamenné, ze které se našly římské i keltské archeologické památky. V roce 1199 získala širší oblast, kam dnešní město také spadá, Konstancie Uherská jako věno k svatbě s Přemyslem Otakarem I. O samotné Trnavě se dochovala nejstarší zmínka z roku 1211. Zmiňuje se tam i osada Sobota, která spolu s původní Trnavou dala základ Trnavě dnešní. Místo, kde osady ležely, leželo stategicky u velké cesty vedoucí na Moravu.

Trnava byla prvním městem dnešního Slovenska, které získalo status svobodného královského města. Stalo se tak v roce 1238, listinu vydal uherský král Béla IV. Proto neměla Trnava hrad, který by si během historie předávaly a prodávaly různé šlechtické rody jako horký brambor. Jako královské město fungovala coby obchodní centrum a pevnost při obchodní cestě, vybírala cla a ekonomicky se jí dobře dařilo. Ve středověku se zde proto usídlily řády. Proto množství kostelů a kaplí, byť je jen málo z nich takto starých.

Ve 13. století přišla první větší pohroma v podobě dobytí a vydrancování Matúšem Trenčianským. Ve 14. století poničil část města požár, který ale aspoň motivoval velkolepou gotickou přestavbu katedrály sv. Mikuláše. Pohromou dalšího století byli husité, kteří se dostali i sem a Trnavu na nějakou dobu obsadili. Před rokem 1600 se přidal také požár a morová epidemie. Celkově se však Trnava pokládá za úspěšné a kvetoucí město, které zažilo svůj vrchol právě v 16. století.

Trnava je velmi důležité centrum duchovního života i vzdělávání. V 60. letech 16. století tu existovalo jezuitské kolegium, pak také seminář arcibiskupa Oláha a 1635 Trnavská univerzita. Ta později přesídlila do Budapešti, takže dnešní Trnavská univerzita už není ta samá. 17. a 18. století každopádně zaznamenaly i stavební rozmach města. Za hradby však začala Trnava trčet teprve v 19. století – proto má na mapě dodnes velmi koncentrovaný půdorys zástavby.

Duchovní Trnava – kostely, kapličky a další svatá místa

Trnavě se říká díky množství náboženských památek, ale také celkově díky architektuře „slovenský Řím“. Už notnou řadu let tam sídlí arcibiskupství, ale také tamtudy vede poutní trasa do Santiaga. Poutníci se mohou cestou zastavit v Trnavě a prohlédnout si mnoho překrásných náboženských památek. Nemusíte ani být věřící, aby vás důmyslná architektura uchvátila.

Asi úplně nejvýznamnějším kostelem je v Trnavě bazilika sv. Mikuláše z 15. století. Na náměstí u ní najdete také mnoho soch svatých. Součástí chrámu je rovněž pozůstatek staré kostnice. Katedrála sv. Jana Křtitele severněji nese kromě velkoleposti také prvenství jakožto první barokní budova na území dnešního Slovenska. Přímo u Trojičného náměstí stojí také kostel Nejsvětější Trojice, původně patřící řádu trinitářů, a barokní chrámy sv. Josefa a sv. Jakuba Většího. Jižněji v centrální oblasti města stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Heleny – nejstarší ve městě, 14. století – a luteránský kostel. Pár dalších chrámů najdete i v periferních čtvrtích.

Město disponuje několika hřbitovy a spoustou různých kaplí. Ty najdete nejen u hřbitovů a kostelů, ale také v rámci hned dvou křížových cest existujících na katastru. K náboženským památkám Trnavy patří také dvě židovské synagogy. Ortodoxní synagoga zvaná „Malá“ je dnes jednou z nejpopulárnějších kaváren. Ta druhá patřila židovské obci Status quo ante, která se vymezovala proti rozštěpení komunity uherských Židů na ortodoxní a reformované. V této budově sídlí dnes kulturní a umělecké centrum.

Santiágo či Lurdy. Jaká náboženská poutní místa lákají spoustu turistů?

Různé atrakce města Trnavy: Muzea i aktivní odpočinek

Jaké má Trnava památky a zajímavá místa? K těm nejvíce historicky významným budovám patří kromě kostelů kupříkladu renesanční arcibiskupský palác u baziliky či Městská věž na Trojičním náměstí. Ke kulturním památkám se rovněž řadí budova mariánského semináře a samozřejmě městská radnice. Nenechte si ujít ani mnohem novější neoklasicistní Kopplovu vilu s uměleckou galerií Jána Koniarka. Nebo některé z těchto dalších populárních a dobře hodnocených míst:

  • vinařské podniky (produkty z Trnavského kraje!)
  • pozůstatky městského opevnění
  • divadlo Jána Palárika
  • Kráľovská fontána
  • Západoslovenské múzeum
  • Dom hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského
  • Múzeum knižnej kultúry

Architektonické a historické kouzlo města obdivují tisíce a tisíce lidí. Není to však jediné, co můžete dělat v Trnavě. Kam s dětmi a kde „vypnout“ hlavu? Rodinný výlet si můžete udělat třeba do nákupního střediska, kina nebo klidně i divadla. Lekce přírodovědy vás čeká v bývalé botanické zahradě, kde dodnes funguje něco jako arboretum. Roste tam přes 300 dřevin včetně největší chlouby parku – sekvojovců mamutích.

Trnava a okolí mohou zaujmout i milovníky přírody

Pro ty, kdo milují sport a koupání, má Trnava aquapark, stadion, sportovní areály včetně stadionu… Zkrátka všechno, co má město mít, zde najdete, a dokonce i lanové centrum. Kromě toho si můžete vyšlápnout do přírody – nejen do polí za městem. U čtvrti Prednádražie najdete například ekologicky významný chráněný areál Trnavské rybníky. Žijí tu chráněné druhy vodních ptáků i další cenná fauna a flora. Zajímavější a přístupnější je přírodní koupaliště hned vedle rybníků vybavené občerstvením, amfiteátrem i ubytováním v kolibě.

O něco dále, východně od města, vás potenciálně čeká procházka podél Váhu a naopak západně od Trnavy turistika. Tam totiž leží CHKO Malé Karpaty, tedy spousta turistických tras, cyklostezek a skal.

Máte-li však pocit, že není v Trnavě kam na výlet, protože to pro vás není dost velké město, pak je tu i jiná možnost než se procházet po vesnicích. Skočte do auta a zajeďte si do Bratislavy, která je odtud jen 50 kilometrů daleko.

Bratislava neboli krasavice na Dunaji: Kam zajít a co si prohlédnout?

Kulturní život v Trnavě – divadlo a festivaly

Trnava však rozhodně není mrtvá, i když by se nemohla asi rovnat hlavnímu městu. Nejen že tu funguje významné divadlo, kino a další kulturní akce. Navíc se zde pořádá několik větších událostí, kam se moc rádi vydávají nejen místní. Jako takovou velkou klasiku můžeme zmínit vánoční trhy. Jejich obdoba existuje snad ve všech okresních městech (nejen) střední Evropy. Zrovna ty trnavské se často vyzdvihují jako komornější, zato kouzelnější alternativa těch bratislavských. Adventních a vánočních slavností je v Trnavě více než samotné trhy – dokonce mají vlastní tematické webovky.

A co další tradiční trnavské akce a festivaly? K nejmilejším a nejnavštěvovanějším patří tyto:

  • Deň otvorených dverí na radnici
  • různorodý prázdninový program v Trnavě: Leto na korze
  • Leto v galérii
  • Ekofest
  • Noc literatúry
  • Proma frajdej
  • Tradičný trnavský jarmok
  • Reprezentačný ples mesta Trnava
  • Zvykoslovia
  • Trnavský jazzyk

 

Trnava u Zlína = moravské dvojče slovenského města Trnavy

I u nás na Moravě máme Trnavu – počet obyvatel 1200, počet domů 450. Co najde ten, kdo ji omylem zadá do GPS? Spoustu pěkné přírody, takže ráj pro introverty. Obec leží mezi Vsetínem a Zlínem, pod Hostýnskými a Vizovickými vrchy. Vzhledem k velikosti a tvaru se může pyšnit příčkou v žebříčku nejdelších obcí České republiky. Situovaná je podél údolní cesty ze Slušovic.

Nejvíce přitahuje turisty do moravské Trnavy ski areál. Ten je hluboko mezi kopci a celkem malý: tři vleky, kilometrová sjezdovka. Poskytuje však romantické možnosti ubytování a večerního ježdění. Obec se také může pyšnit kostelem Navštívení Panny Marie, pivovarem Vraník a ekologicky významnou jalovcovou loukou – PP Jalovcová louka.

Zdroje:

Mapy.cz, Trnava.sk, Vitajte v Trnave, Trip Advisor, Kam na výlet, iCesty, Sdetmi.com, GJK.sk, Advent.Trnava.sk, Trnava.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slovenská Trnava: Co vidět kromě mnoha kostelů a kam zajet v okolí?