Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Tajemný menhir Zakletý mnich u Drahomyšle. Co o něm víme?

Zájem o české menhiry stoupá. Protože jich zrovna moc nemáme, a ještě se hojně spekuluje o tom, které jsou vlastně pravé, těší se oblibě nejen u geologů a milovníků záhad. Kromě známého Pastýře v Klobukách u Slaného je to také Zakletý mnich u Drahomyšle. Co o tomto menhiru víme?

Menhir u Drahomyšle je chráněná památka

Menhir je velmi starý podlouhlý kámen zasazený do země člověkem z nějakého neznámého důvodu. Často připomíná lidskou postavu, nebo se na jeho povrchu nachází různé rytiny. Právě u Drahomyšle na Žatecku se nachází menhir, který odedávna vzbuzoval zájem kolemjdoucích. Najít jej můžeme na poli při okraji obce. Křemencový útvar je vysoký přes 2 metry a říkají mu Zakletý mnich.

Vztyčený kámen přesněji měří 220 cm, má trojúhelníkový tvar a váží zřejmě přes 2 tuny. Tvoří jej převážně pískovec a slepenec. A samozřejmě je chráněn zákonem, takže jakékoli jeho poškození či snaha o přemístění se trestá. Navíc je zcela jistě i ochráněn energeticky, a také chrání krajinu, ve které se nachází. Alespoň se to říká…

Menhiry bývají velmi staré a těžko soudit k jakému účelu vlastně sloužily. Podle keltské tradice mají silný energetický náboj a slouží k ochraně a léčení celé krajiny, nebo dokonce i Země. Tyto kameny mají kolem sebe silný energetický obal, který zcela jistě zaregistrují citlivější jedinci.

Pověst o zakletém mnichovi

Menhir u Drahomyšle bývá spojován s pověstí o mladém zamilovaném mnichovi, který se chystal uprchnout se svou milou Uršulou. To se jim však nepodařilo. Převor z kláštera je dostihl a mnicha proklel. Nebohý mnich se na místě proměnil v kámen. Uršula byla označena jako viník celého neštěstí a za trest byla upálena jako čarodějnice. Tato pověst se datuje k roku 1668, ale kámen je samozřejmě starší. Od té doby se mu ale říká Zakletý mnich.

Po stopách našich menhirů

Menhir Zakletý mnich u Drahomyšle

Zdroj: Wikipedia, autor: Jik jik

Zakletý mnich u Drahomyšle je druhý největší menhir v Čechách a těší se velkému zájmu nejen turistů a milovníků záhad, ale i geologů. Například Ing. Pavel Kozák uvádí, že Zakletý mnich u Drahomyšle je starší než Kamenný pastýř u Klobuk na Slánsku ve středních Čechách.

Pokud si tedy chcete udělat výlet po stopách našich známých menhirů, vezměte si s sebou virguli a tradá na výlet plný tajemství a krásy kamenných útvarů. Kromě Zakletého mnicha u Drahomyšle se mrkněte i ke Kamennému pastýři v Klobukách u Slaného, na Kounovské řady, menhir Baba u Slavětína a mnohé další. Můžete si u nich odpočinout, načerpat energii, anebo se třeba i uzdravit.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Tajemný menhir Zakletý mnich u Drahomyšle. Co o něm víme?