Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Tovačov je krásné renesanční město s bohatou historií. Už zdálky upoutá věž zámku, který se stále opravuje

Tovačov je velmi pěkné hanácké město v Olomouckém kraji v okrese Přerov. Nachází se nedaleko Olomouce a může se pyšnit stejnojmenným zámkem na řece Moravě. Již v minulosti bylo významnou křižovatkou obchodních cest, patří k nejstarším městům v naší republice, je obklopeno rybníky a zpívá se o něm i v lidové písničce. Jakou má toto město historii, co dnes nabízí zámeček a jaké výlety můžete podniknout v okolí?

Historie města Tovačova

První zmínka o obci Tovačov pochází z počátku 13. století, náměstí bylo založeno v roce 1475 a radnice s renesančním portálem v průjezdu patří mezi nejcennější historické památky města. Náleží sem ještě kašna z roku 1694 a socha svatého Václava, která je z roku 1872. Zaujmout může i spousta historických domů, židovský hřbitov nebo památník padlým v bitvě u Tovačova (1866). Dominantou města je však Spanilá věž, která měří kolem 90 metrů a náleží k tovačovskému zámku. Vstupní portál této věže byl dokončen v roce 1492 a je skutečně nejstarší památkou v celém širokém okolí. Zámek je od roku 1958 národní kulturní památkou a dnes je ve vlastnictví města Tovačova.

Z vodní tvrze v bažinách krásný renesanční zámek obklopen rybníky

Kdybychom se měli podívat na samotnou historii zámku, původně na tomto místě stála vodní tvrz obklopená rybníky a bažinami, která zde byla již od druhé poloviny 11. století. V historii zámku byl zaznamenán největší rozkvět v 15. století za doby vlastnictví zemského hejtmana Ctibora Tovačovského z Cimburka, který právě onu vodní tvrz přestavěl na renesanční zámek. Dělo se tak za pomocí italského architekta Chimentia Camicia, který v té době pracoval v Uhrách ve službách Matyáše Korvína. Dalšími majiteli byli Pernštejnové, kteří zámek vlastnili až do konce 16. století, ale kvůli dluhům se jej museli vzdát. Zámek tak získal uherský šlechtic Štěpán Illesházy, a po něm Weikhard Salm-Neuburg. Z té doby pochází zdobená zámecká kaple, která nahradila kostel svatého Jana Křtitele.

Zámek Tovačov pak vlastnili Petřvaldští, pak František Josef Küenburg, který k zámku nechal přistavět severního křídlo. Na konci 18. století došlo k požáru, dále se ale na stavbě a opravách nepokračovalo kvůli dluhům a zámek začal chátrat. Küenburgové se nakonec přestěhovali na zámek ve Střílkách a tovačovský zámek opustili. To jsme již v 19. století. V roce 1887 koupil od zadluženého hraběte zámek židovský průmyslník David Gutmann a započal rozsáhlou přestavbu včetně založení anglického parku v okolí zámku, kde se nacházejí až 500 let staré duby. Proslulou zámeckou věž tehdy nechal zvýšit tak, aby převyšovala věž kroměřížského zámku. Posledním majitelem zámku byl jeho potomek, který musel kvůli začínající válce emigrovat do Švýcarska. Po válce se mu však nepodařilo získat svůj majetek zpět.

Nevlídné 20. století

Za války na zámku sídlili nacisti a sloužil jako jejich rekreační středisko. Po válce zase jako zemědělské družstvo, tedy samé lepší vyhlídky. Nakonec se o zámek začalo starat město a již od roku 1951 byla v jeho části byla nainstalována muzejní expozice a o rok později zřízena obřadní síň. Jednu dobu zámek spravovalo Okresní vlastivědné muzeum v Přerově, které se v něm snažilo prezentovat výstavy týkající se socialistického zemědělství.

Zámek je od roku 1994 ve vlastnictví města Tovačova, je dnes veřejně přístupný a jsou na něm připraveny mnohé zajímavé expozice pro veřejnost. Přístupná je i Spanilá věž. Zámek se stále průběžně opravuje, vylepšuje a renovuje.

Tipy na výlet v okolí Tovačova

V okolí se nachází spousta rybníků, jejichž historie sahá až do 15. století. Kolem nich můžete absolvovat jen ty nejromantičtější procházky či projížďky na kole, a v některých z nich se i okoupat. Vydat se můžete Po stopách bitvy u Tovačova 1866 v rámci osmikilometrové naučné stezky. U soutoku Bečvy a Moravy se nachází ornitologická pozorovatelna, za Troubeckým jezerem se rozkládá známá obec Troubky, kterou zcela zničila povodeň v roce 1997.

V obci Dub nad Moravou stojí barokní chrám Očišťování Panny Marie, jehož věž je vidět do daleka. Tato zdejší hanácká krajina má své kouzlo a stojí za to si ji projít. Nedaleko Tovačova se nachází zámek Chropyně, lázně Skalka, muzeum Komenského v Přerově, botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově a vynechat byste neměli ani nádherný zámek a překrásné zahrady v Kroměříži.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tovačov je krásné renesanční město s bohatou historií. Už zdálky upoutá věž zámku, který se stále opravuje