Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Treking trochu jinak. Zkuste spát na seníku a povečeřet domácí sýr

Markéta Dudková

Markéta Dudková

5. 7. 2013

Horská turistika a treking se těší velké oblibě. Není nad to nacpat do krosny to nejnutnější, nazout pohorky, vytáhnout trekové hole a s funěním a oroseným čelem se vydat na pořádnou túru. Nelákají vás luxusní hotely, jídlem přetekájící restaurace a pláže plné rozvalených turistů a řvoucích dětí? Podívejte se s JenProCestovatele.cz, jak tyto problémy vyřešit.

Není to sice způsob cestování, ze kterého se vrátíte odpočatí a svěží, ale přesto i toto cestování přináší relax. Spíše ale psychický. Člověk si, obklopen přírodou a horami, které mají svá vlastní pravidla, uvědomí přízemnost a malichernost některých svých problémů a jen se pousměje nad tím, proč  mu to či ono kazilo náladu.

Kam složit hlavu, když nelze rozbalit stan?

Treking v řadě zemí naráží na jeden malý háček. Když už tu tak sami válčíte s přírodou a snažíte se ji alespoň trochu pokořit, nechcete přeci nocovat v nějakém komfortním hotelu. To by nebyl ten správný návrat k přírodě. Jenže mnohé země vám neumožní si rozbalit stan jen tak, kde se vám zamane.

Řešením zůstávají horské chaty, které mají k pohodlí trochu dál. Spaní na proleželých matracích, voda teče, ale je ledová. Své kouzlo to jistě má, ale i trekařské ubytování se dá zažít trochu jinak. Trochu postaru.

Země jako Švýcarsko či Rakousko nabízejí možnost nocování na seníku. Řada farem tu má připravenou maštal s čerstvou či čerstvější slámou, na které můžete za cenu od 15 do 20 euro ulehnout.

K noclehu i domácí sýr a uzeninu

Spaní na seníku samozřejmě ještě zpříjemňuje skutečnost, že jej nabízejí právě farmy. V ceně za nocleh tak zpravidla bývá i vydatná snídaně, kdy vám paní domací s úsměv naservíruje vlastní sýr, mléko, jogurt či uzeniny. A za nějakou tu korunu vám dá i výslužku do batůžku.

Pokud chcete spát na horské chatě, senu se nevyhnete. Zdroj: guldfisken, wikimedia.org

Pokud chcete spát na horské chatě, senu se nevyhnete. Zdroj: guldfisken, wikimedia.org

Spaní na slámě není určené výhradně trekařům. Můžete tu klidně strávit třeba celý víkend, zapůjčit si koně a pohlédnout na svět z koňského sedla. Ostatně tento pohled má být přece ten nejkrásnější.

Nic pro alergiky

Nocování na seníku je příjemnou alternativou k horským chatám, ale na pár věcí si tu musíme dávat pozor. Je zřejmé, že alergici si na takový zážitek mohou nechat zajít chuť. Dále, navzdory tomu, že někteří civilizací zkažení turisté se podivují, že ta sláma je měkká, nejde o spaní právě nejpohodlnější. A v neposlední řadě tu zamilovaní můžou zcela zapomenout na romantiku při svíčkách.

Kde seník hledat?

Pokud vás seník zlákal, tu svou kopku můžete nalézt například na webových stránkách schlaf-im-stroh.ch. Země mimošvýcarské bohužel takto ucelený přehled ubytování nenabízejí, a tak nezbývá, než si najít takové ubytování sám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Treking trochu jinak. Zkuste spát na seníku a povečeřet domácí sýr