Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Týnec nad Sázavou bylo městem továrníka Františka Janečka. Jeho luxusní vila připomínala kolotoč a byla prý kouzelná

V benešovském okrese ve Středočeském kraji se nachází významné město Týnec nad Sázavou. Rozkládá se na obou březích řeky Sázavy poblíž měst Benešova a Říčany, jeho součástí je i několik dalších vesnic. Má bohatou historii a spoustu památek. Patří k nim také hrad Týnec nad Sázavou s muzeem nebo zřícenina hradu Zbořený Kostelec v jedné z přilehlých vesnic. V okolí jsou mnohé další turisticky žádané cíle a atrakce, díky nimž je tato oblast skvělým tipem na rodinnou dovolenou.

Město proslulo hlavně svou tovární výrobou

Historie města spadá již do 11. století, kdy byla postavena románská rotunda na levém břehu řeky Sázavy. Toto místo bylo osídleno a ve 13. století vzniklo panské sídlo přestavbou rotundy na hrad. V okolí vedla významná obchodní stezka, takže osídlení bylo na místě. V 15. století však z tohoto sídla zůstala pouze kamenná rotunda s věží, panstvo přesídlilo na nedaleké Konopiště a a původní hrad v roce 1654 vyhořel.

V 18. století se začal v Týnci značně rozvíjet průmysl. V roce 1791 vznikla manufaktura na výrobu kameninového zboží a na začátku 19. století továrna již vydělávala. Pracovali v ní dělníci až z oblasti Mohuče a Nizozemí. V roce 1812 byla postavena nová budova manufaktury, ale bohužel po polovině 19. století musela být výroba ukončena. V 19. století také vznikla na Brodcích u Týnce nad Sázavou jedna z největších přádelen v Čechách, založil ji pražský podnikatel Jakub Wahl. Dalším významným průmyslovým počinem bylo vybudování slévárny Ing. Františkem Janečkem v roce 1931. Ten se zasloužil o další podnikatelský rozkvět a z bývalé přádelny, která mezitím skončila svou činnost, udělal továrnu na motocykly Jawa.

Továrník František Janeček a Jawa 50

František Janeček (1878–1941) byl významnou osobností tohoto kraje. Díky nehodě, kdy jej při jeho pobytu v Holandsku cestou do práce na kole srazilo auto, se seznámil s dcerou zámožného šlechtice, která se později stala jeho první manželkou. Po návratu do Čech pak rozjížděl své podnikatelské záměry ve velkém. Byl nejen zdatný konstruktér a vynálezce, ale také obchodník. Údajně je on sám konstruktérem motocyklu Jawa 50 Pionýr.

Během první světové války přišli do Týnce uprchlíci z Haliče a Bukoviny, po válce se pak Posázaví stalo turistickým výletním cílem a z turistického ruchu přes léto profitovala spousta rodin. V té době, tedy v letech 1920–1922, byl také postaven významný silniční most přes Sázavu. Druhá světová válka zase přinesla místní zbrojní výrobu pro Wehrmacht a celý levý břeh Sázavy se stal součástí vojenského cvičiště SS, takže se obyvatele museli vystěhovat. Po válce došlo ke znárodnění průmyslových podniků a v Týnci se plánoval velký rozvoj, v 50. letech vzkvétaly národní podniky Metaz a Jawa.

Velký vzorem byl pro továrníka Janečka Zlín a přál si z Týnce udělat podobné průmyslové město. Jeho práce se ale nezastavila ani přes válku, například v letech 1941 až 1942 se dle plánů vybudovalo sedm dělnických dvojdomků v kolonii nazvané Nový život, které počítaly s umístěním plánované dráhy. Po válce se v plánech pokračovalo, ale v roce 1941 Janeček zemřel a od roku 1948 došlo ke znárodnění všech podniků. Slévárny se přejmenovaly na Metaz a v 80. letech 20. století se zde vyráběly součástky do automobilů, například pro Škodu Favorit. Po sametové revoluci v 90. letech se pak majitelem sléváren stala fyzická osoba a počet zaměstnanců postupně výrazně klesl.

Městské památky a Janečkova vila zvaná kolotoč

Z památek v Týnci nelze vynechat kostel svatého Šimona a Judy, jeho původní stavba pocházela ze 14. století, než byl v 18. století přestavěn. Dochovala se také budova staré továrny na kameninu z počátku 19. století, která již koncem 19. století zůstala bez využití. Na počátku 20. století pak zde vznikl hotel, zbývající část budovy však chátrala. Za socialismu proběhla rekonstrukce budovy, která se využívala jako kulturní zařízení. Po sametové revoluci nechal nový soukromý majitel udělat další přestavbu a dnes objekt slouží nadále jako hotel a kulturní dům s infocentrem, současně již v majetku města Týnce nad Sázavou.

Další významnou budovou v Týnci je Janečkova vila z 20. let 20. století stojící na levém břehu Sázavy. Tvůrci byli architekti Karel a Ota Kohnovi. Tato dvoupodlažní budova je podsklepená a má kruhový půdorys a plochou střechu s šestibokou věží na způsob lucerny. V přízemí, kde se nacházela kruhová terasa kolem celého domu, bylo kolem šestiboké haly umístěno kuchyňské zázemí, pánský pokoj s alkovnou, zimní zahrada, jídelna, šatna s toaletou a kruhové schodiště s kubistickým zábradlím. V patře pak byla pánská a dámská ložnice, šatna, hygienické zázemí, pokoj pro hosty a místnost pro služku.

Kolem celého patra byla další kruhová terasa, na ploché střeše v šestiboké věži ložnice a na přilehlé terase velký bazén, sluneční lázně a v posunovací střeše hvězdářský dalekohled, kterým prý továrník pozoroval své pracující dělníky v továrně. Součástí pozemku byly i hospodářské budovy, stáje, chlév, garáž a byty zaměstnanců. V zahradě byl skleník a byt zahradníka. Pokoje byly obloženy mahagonem, dubem, ořechem či leštěnou břízou, stropy měly štuková zrcadla.

Místní obyvatelé domu přezdívali kolotoč kvůli jeho kulatému vzhledu a mnozí věřili i tomu, že je kouzelný a že se skutečně otáčí. Po roce 1948 se musela rodina zesnulého továrníka vystěhovat a v 90. letech 20. století pak byla vila navrácena v restituci (již měla nového vlastníka díky prodeji) přestavěna dle návrhů architekta Jana Šestáka.

Místo hradu dnes muzeum

Další památkou je již zmiňovaný původní románský hrad, který byl později mnohokrát přestavován. Zůstala z něj jen rotunda s věží, ale v jeho areálu v původních částech nového hradu dnes stojí městské muzeum, které bylo otevřeno v roce 1959. Kromě nejrůznějších exponátů dokumentujících zdejší život obyvatel, je cennou sbírkou týnecká kamenina zapůjčená z depozitáře zámku Konopiště. Zchátralé muzeum bylo v 80. letech uzavřeno, ale od 90. let se po celkové rekonstrukci znovu otevřelo.

Jsou zde také pořádány výstavy umělců a koncerty i nejrůznější historické akce. V románské rotundě a gotické věži sídlí během léta netopýr velký, z věže je dnes rozhledna a konají se v ní také různé výstavy. Dochovalo se i románské sklepení. V románské rotundě se nachází kaple, v níž se pořádají bohoslužby církve Československé husitské, nejvyšší patro slouží též jako vyhlídka.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

Dalším místním hradem byl Zbořený Kostelec nad pravým břehem řeky Sázavy, z nějž dneska již zůstala zřícenina. Hrad se nachází v přírodní rezervaci Čížov a od roku 1965 je chráněn jako národní kulturní památka. Hrad nejspíše založil ve 13. století panovník Václav II., ale první písemná zmínka o něm se datuje až do roku 1342. Majitelé hradu se pak hojně střídali, ale v 15. století hrad bohužel dobylo a zbořilo královské vojsko Jiřího z Poděbrad.

Dnes si můžete na zříceninu Zbořený Kostelec udělat pěkný výlet po zelené turistické značce, která vede z Čakovic, po červené značce, která vede údolím Sázavy z Nespek, nebo po modře značené trase přímo z Týnce nad Sázavou.

Tipy na výlety v okolí

A co ještě vidět v okolí? Možností jsou projížďky po řece Sázavě, projížďky na koni na statku v Benicích nebo na farmě Michael v Netvořicích, dále můžete navštívit Vojenské technické muzeum v Lešanech, udělat si procházku na rozhlednu Neštětická hora a rozhodně také navštívit zámek Konopiště.

Konopiště – věhlasný zámek, který vás provede životem arcivévody Františka Ferdinanda d’Este

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Týnec nad Sázavou bylo městem továrníka Františka Janečka. Jeho luxusní vila připomínala kolotoč a byla prý kouzelná