Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Ukážou vám Prahu jako nikdo jiný. Z bezdomovců se stali průvodci

Redakce

Redakce

27. 9. 2012

Nikdo nezná lépe všechna tajemná i temná zákoutí Prahy jako lidé, kteří na ulici žili. Dříve zde možná žebrali, dnes vám jako školení průvodci povědí skutečný příběh pražských ulic.

Průvodce Karim vypráví příběh ze Staroměstkého náměstí. Zdroj: Tomáš Česálek

Průvodce Karim vypráví příběh ze Staroměstkého náměstí. Zdroj: Tomáš Česálek

Netradiční projekt Pragulic – Poznej Prahu jinak! dal druhou šanci osmi pražským bezdomovcům. Prošli výběrovým řízením a měsíčním školením, a pak si každý z průvodců vytvořil vlastní trasu, která odráží jeho vlastní zkušenosti s životem na ulici. Každá prohlídka je proto jedinečná. Můžete si vybrat klasickou trasu zaměřenou na muzea a památky, pátrat po stopách míst spojených s totalitním režimem nebo prozkoumat bývalé squoty či azylové domy.

Na výletě s bezdomovci: poezie i temná tvář Prahy

„Slečno, čtete verše? “ zahajuje svou prohlídku Honza Badalec, průvodce, který během své prohlídky zachraňuje z kontejnerů vyhozené knihy a zároveň ukazuje ty největší perličky z Karlína a Žižkova. Zachránce starých knih a dobré poezie samozřejmě neopomene navštívit několik vyhlášených antikvariátů.

V nabídce jsou také noční trasy, které poodhalují odvrácenou tvář Prahy a noční život velkoměsta. Jedna dvou až tříhodinová prohlídka stojí 200 korun.  Studenti a důchodci zaplatí pouze 130 korun. Polovina částky připadne průvodci jako odměna za práci.

„Pro lidi bez domova je to skvělá zkušenost a dobrá možnost přivýdělku, protože je jen málokdo zaměstná,“ sděluje nám Katarina Chalupková, spoluzakladatelka projektu. Službu nabízíme i zahraničním turistům, kterým překládá vyškolený dobrovolník,“ doplňuje Ondřej Klügl, další z iniciátorů Pragulic. Služby jejich průvodců si můžete objednat i přes internet.

S odvážným nápadem přišli studenti

Na začátku cesty ze společenského dna za novou nadějí pro pražské bezdomovce stál nápad trojice studentů z Univerzity Karlovy. Originální nápad, jak navrátit lidi bez domova do pracovního procesu, nejprve letos v březnu zvítězil v mezinárodní soutěži Social Impact Award při hlasování veřejnosti.

Jak pokračovala realizace tohoto sociálního podniku, nám prozradila spoluzakladatelka Pragulic Tereza Jurečková: „Oslovili jsme organizace, které se problematice bezdomovectví věnují, ty náš nápad podpořily a pomohly nám s výběrem průvodců.” První prohlídky s netradičními průvodci začaly v srpnu.

V České republice se s podobným projektem můžeme setkat poprvé, zatímco v zahraničí není prohlídka pod vedením proškoleného bezdomovce žádnou novinkou. Nezvyklý zážitek nabízí také Londýn, Norimberk, Mnichov, Hamburk nebo Kodaň.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ukážou vám Prahu jako nikdo jiný. Z bezdomovců se stali průvodci