Menu
JenProCestovatele
Austrálie

Uluru. Sídlo mocných bohů se tyčí v samém centru Austrálie

Redakce

Redakce

14. 1. 2012

Díky tomu, že tento pískovcový útvar vystupuje do výšky přes 300 metrů z úplné roviny, působí majestátně až neskutečně. Patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete vidět v Austrálii.

Uluru je naprosto ojedinělým útvarem. Zdroj: Thomas Schoch, wikipedia.org

Uluru je naprosto ojedinělým útvarem. Zdroj: Thomas Schoch, wikipedia.org

Největší samostatný skalní monolit na světě se nachází na domorodém území v Severním teritoriu. Zdejší domorodci zanechali na Uluru mnoho kreseb, toto místo pro ně totiž má velký kulturní a náboženský význam. Podle pověsti vytvořili skálu dva chlapci, kteří si po velkém dešti hráli s blátem.

Oblast je národním kulturním parkem i na seznamu UNESCO. Útvaru se říká také Ayersova skála nebo jednoduše The Rock. Nejčastěji se ale stejně používá domorodý název Uluru.

Skalní monolit je tvořen pískovcem načervenalé barvy. Vysoký je 348 metrů a do země zasahuje až 5 kilometrů hluboko. Vrchol má nadmořskou výšku 863 metrů a obvod Uluru činí skoro 10 kilometrů. Geologické stáří útvaru je 600 miliónů let.

Výstup na vrchol domorodci dodnes považují za neuctivý, ale mezi turisty je samozřejmě velmi oblíbený. Je ale nutné dbát opatrnosti, někteří lidé totiž na Uluru dokonce zahynuli. Díky načervenalé barvě je na monolit úžasný pohled při východu a západu slunce.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uluru. Sídlo mocných bohů se tyčí v samém centru Austrálie