Menu
JenProCestovatele
USA

V New Yorku dostavěli nejštíhlejší mrakodrap na světě, kolébá se ve větru

Petr Gorás

Petr Gorás

24. 7. 2022

Jeho stavba začala roku 2015 a až teď byl celkově dokončen – nejštíhlejší mrakodrap světa. Steinway Tower se stal již během své stavby novou dominantou v panoramatu Manhattanu a jeho tenkost budí údiv. Je tak štíhlý, že se do jednoho patra vleze tak akorát jeden celý byt. Štíhlost však kromě elegance a architektonického triumfu přináší i jisté nevýhody.

Míchátko kávy nad Central Parkem

Oficiální název mrakodrapu zní Steinway Tower a vypíná se nad jižní stranou ikonického Central Parku. Jeho název je odvozen od sto let starého komplexu budov Steinway Hall, který dodnes stojí na jeho úpatí – jedná se o reprezentativní sídlo společnosti Steinway & Sons, která vyrábí klavíry.

Steinway Tower je vysoký 435 m, což z něj činí čtvrtou nejvyšší budovu nejen ve Spojených státech, ale i na celé západní polokouli. Není však význačný ani tak výškou, jako spíše štíhlostí, která se ve světě mrakodrapů jen tak nevidí. Místní obyvatelé tak mrakodrapu na adrese 111 West 57th Street přezdívají Coffee Stirrer, tedy míchátko na kávu.

Ráj pro milovníky psů. V New Yorku otevřou muzeum s psí tématikou. Údajně největší na světě

Co znamená štíhlost mrakodrapů?

Steinway Tower je široký pouhých 18,3 m. Šířka samotná by z něj však ještě nečinila nejtenčí mrakodrap na světě, kdyby nebyl zároveň tak závratně vysoký. Štíhlost jakýchkoli výškových budov se totiž určuje podle poměru celkové výšky budovy a šířky její základny. V tomto případě se jedná o poměr 1:24.

Pro srovnání: běžné moderní mrakodrapy obyčejně mívají poměr štíhlosti až o polovinu menší, tedy kolem 1:12. Severní budova bývalých newyorkských Dvojčat (WTC 1), která se při své dostavbě v 70. letech stala na určitou dobu nejvyšší budovou světa, byla se svým poměrem 1:6,5 ještě tlustější. Slavný Empire State Building z roku 1931 má dokonce mohutný poměr 1:3.

Mořská nemoc v oblacích

Čím je mrakodrap tenčí, o to větší je samozřejmě architektonickou výzvou. Největším nepřítelem je vítr, který dokáže výškové budovy pořádně rozhoupat, obzvláště takto štíhlé. U Steinway Tower je to podobně jako u jiných podobných staveb řešeno speciálním vysoce odolným betonem, zesílenou ocelí a především tlumičem, který předchází nepříjemným a rizikovým vibracím budovy. Jedná se o mohutné závaží, umístěné ve vrchních patrech – s vahou 800 tun se dokonce jedná o nejtěžší tlumič na světě.

I přes nanejvýš promyšlenou konstrukci se však tento vysoký a štíhlý mrakodrap ve větru kymácí. V nejvyšších patrech až o několik desítek centimetrů, při silné bouří i o metr. Někteří lidé tak mohou při návštěvě mrakodrapu pocítit kinetózu neboli nemoc z pohybu. Běžně k tomu dochází u pracovníků a rezidentů obdobných staveb, Steinway Tower není výjimkou. Přesto je o bydlení v novém mrakodrapu velký zájem a trocha té nevolnosti z rozhoupaného bydlení nejspíš i tak trochu patří k okázalému bohatství. A jak takové bydlení vypadá?

Manhattan – lesk mrakodrapů, esence bohémských čtvrtí a největší muzeum na kontinentu

Byty přes celá patra

Pomineme-li vnitřní bazén, několik kanceláří, technické zázemí a podobné záležitosti, nový štíhlý mrakodrap slouží převážně k bydlení. Celá budova má 84 pater, přičemž luxusní byty se nachází až od 20. patra výš, kde již okolní budovy neblokují unikátní výhled na Central Park. Povětšinou třípokojové byty se rozprostírají přes celé patro, mají osobní výtah a stropy vysoké přes 4 metry. Několik větších apartmánů se pak dokonce rozpíná i přes dvě až tři patra, která spojuje vlastní schodiště. Ten nejlevnější byt vyjde zhruba na 170 milionů korun, zatímco ten nejdražší na 1,5 miliardy. V tomto momentě už je prodána polovina všech bytů a zbytek rychle ubývá.

 

Zdroje: 111w57.com, theguardian.com, bosshunting.com, newyorkyimby.com, designingbuildings.co.uk

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

V New Yorku dostavěli nejštíhlejší mrakodrap na světě, kolébá se ve větru