Menu
JenProCestovatele
Výlety Karlovarský kraj

Valeč ukrývá unikátní velké sochy, které si můžete prohlédnout s akustickým doprovodem nebo v noci

V obci Valeč v Karlovarském kraji se nachází stejnojmenný zámek, který byl původně hradem. V České republice pak máme ještě jeden zámek Valeč, který se nachází u Dalešic v okrese Třebíč a je využíván jako hotel. Pojďme se ale zaměřit na zámek v obci Valeč. Jaká je jeho historie a co nabízí turistům dnes? Máme pro vás i pár tipů na výlety v okolí!

Historie zámku Valeč

Původně stála na místě pozdějšího hradu a zámku starší tvrz, z níž se dochovaly zbytky v zámeckém parku. Za doby působení pánů Valečských z Doupova pak na tomto místě vznikl hrad. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1526, kdy sídlo Valeč vlastnil Jakub Kyšperský z Vřesovic. Tehdy ještě šlo o pozdně gotický hrad. Následně Valeč zdědil Hugo z Leisneku, a po něm sídlo sňatkem získal Vilém Hasištejnský z Lobkovic.

Dalším majitelem v 16. století byl pak Kryštof Štampach ze Štampachu, jehož syn Václav nechal hrad přestavět v renesanční sídlo. Kvůli účasti na stavovském povstání byl pak po bitvě na Bílé hoře nucen uprchnout ze země. Jeho žena Barbora ale byla katolička, a tak měla štěstí. Na přímluvu Jaroslava Bořity z Martinic si panství koupila zpět.

Přestavba hradu na zámek Valeč

Hrad na dvoupatrový barokní zámek ale přestavěli až v 18. století Kagerové, další majitelé zámku. Na stavbě se podíleli stavitelé Francesco Barelli, Antonio Bianno Rossa a Jan Kryštof Tyll. V další přestavbě pak pokračovali potomci rodu Kagerů. V první polovině 18. století italský architekt Giovanni Antonio Biana Rossa postavil také kostel Nejsvětější Trojice.

V roce 1745 se stal novým majitelem Karel Josef August Kager z Globen a Limburg-Styrum, po němž zámek zdědila Marie Josefa Kager z Globen. O více než padesát let později zámek převzal Jan Gottfried Korb z Weidenheimu. V roce 1847 nechal jeho vnuk Karel zámek novorenesančně zrenovovat. V 19. století pak ještě proběhla další, tentokrát novobarokní přestavba.

Posledním majitelem zámku Valeč byl doktor Jan Larisch-Mönnich, který jej koupil v roce 1937. Bohužel se z něj dlouho netěšil a po válce byl zámek znárodněn. Nejprve v něm přebývali vojenští veteráni, pak korejské děti, a nakonec budova posloužila jako dětský domov, který v roce 1976 vyhořel.

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna

Dnes probíhá obnova zámku, který spravuje Národní památkový ústav. V současnosti nabízí dva prohlídkové okruhy: Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna a Zámecké interiéry. V objektu bývalé kovárny se ukrývá 28 soch významného sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Soubor soch v životní velikosti představuje alegorie lidských vlastností, mytologické motivy a také sochu znázorňující hraběte Šporka (1733), který byl přítelem majitele zámku Valeč.

Na přípravě expozice se podíleli studenti i vyučující ze Západočeské univerzity a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Sochy jsou představovány pomocí scénických světel a zvuku s možností nastavení různých atmosfér, což zajišťuje návštěvníkům opravdu nevšední zážitek.

Noční prohlídky na zámku Valeč

V Zámeckých interiérech pak zámek Valeč nabízí audiovizuální expozici pozdně gotických fresek ze zaniklého doupovského hřbitovního kostela sv. Wolfganga, a rovněž další expozice, historické i přírodovědné, týkající se místního kraje a oblasti Doupova. Opravené zámecké pokoje ještě nejsou k dispozici, ale zámek umožňuje prohlédnout si architektonické detaily a také nabízí možnost nočních prohlídek zámku s lucernami.

Zámecký park Valeč

Zámek i zámecký park jsou přístupné po celý rok. V anglickém zámeckém parku se nacházejí sochy, jejichž originály jsou k dispozici v lapidáriu, ale i další sochy, stavby, fontány, přírodní divadlo, letohrádek a výhled na zříceninu Neuhaus nedaleko Valeče. Nechybí ani vzácné dřeviny a ohrožené druhy netopýrů. Na vzniku tohoto parku se ve své době nejspíše podílel architekt Jan Ferdinand Schor. Bohužel po 2. světové válce už park jen chátral, než byl po převratu v roce 1989 postupně znovu obnoven.

Svatby na zámku Valeč

Na zámku Valeč se pořádají také svatby, a to buď v krásném prostředí zámeckého parku, v sále správní budovy, nebo v barokním kostele Nejsvětější Trojice. Správní budova zámku poskytuje i ubytování nebo pronájem prostor.

Tipy na výlety Valeč – Doupov

V okolí zámku Valeč stojí za výlet Valečská křížová cesta, které vede na vyhlídku Jinotaj až ke zřícenině Neuhaus, která se nachází asi 1 km od zámku. Dříve to zřejmě byla barokní poustevna, v níž žil i poustevník. Nedaleko obce Podbořanský Rohozec stojí zřícenina hradu Křečov. Poblíž jsou i ruiny starého mlýna, který byl kdysi hradem, a rovněž i starý a pustý židovský hřbitov.

Pokud se chcete pořádně projít, běžte po zelené turistické značce na vrch Orlík a dále až k Vochlické rozhledně.

Zdroje: wikipedie, zamek-valec.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Valeč ukrývá unikátní velké sochy, které si můžete prohlédnout s akustickým doprovodem nebo v noci