Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

VIDEO: Luxusní stanice metra v Moskvě. Honosné lustry, barevné mozaiky a mramor

Adéla Lišková

Adéla Lišková

17. 4. 2016

Rusové si na luxus zkrátka potrpí, a to i v MHD. Pro návštěvníka Moskvy je tak estetickým zážitkem i jízda metrem. To totiž vypadá skoro jako z pohádky.

Většina stanic moskevského metra připomíná spíše než šedivou vlakovou stanici, na které jsme zvyklí, halu královského paláce či vnitřek honosného kostela. Podlahy jsou vykládané žulou, stěny barevným mramorem a cestujícím zde svítí bohatě zdobené lustry.

Socialistické umění

Tyto honosné stanice vznikaly, když v zemi vládnul socialismus. Jejich bohatá výzdoba je výplodem umění tzv. socialistického realismu. Stalinovi se prý nejvíce líbily návrhy napodobující baroko.

Adeptkou na nejkrásnější z nich je určitě zlatě lemovaná Kijevskaja, vykládaná mramorem a arménským onyxem. Ji a dalších 9 nejkrásnějších moskevských stanic si můžete prohlédnout na videu.

Nás nejvíce zaujala Novoslobodskaja zdobená dvaatřiceti barevnými mozaikami. Autorem tohoto návrhu jsou lotyšští umělci, kteří jím prý chtěli vyjádřit krásu života v socialismu.

Od Chruščova už střídmě

Stanice vybudované po druhé světové válce už jsou mnohem prostšího rázu – jednak už nebylo moc peněz, a jednak začal být místo luxusu kladen důraz hlavně na funkčnost. Novější stanice se tak podobají těm, které běžně najdeme v ostatních evropských metropolích.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

VIDEO: Luxusní stanice metra v Moskvě. Honosné lustry, barevné mozaiky a mramor