Menu
JenProCestovatele
České hrady a zámky

Víme, co navštívit v Chebu. Vyberte si z top 5 míst!

Redakce

Redakce

29. 7. 2014

Zatímco o kráse Prahy, Českého Krumlova či Olomouce ví skoro každý, i mnoho dalších českých měst má výletníkovi co nabídnout. Pýchou České republiky není jenom Pražský hrad a Karlův most, zajímavých míst a památek je u nás nepřeberné množství. A město Cheb i se svým okolím je toho zářným příkladem.

Hrad v Chebu, Zdroj: městský úřad Cheb

Hrad v Chebu, Zdroj: městský úřad Cheb

Tajemný hrad

Zatímco již zmíněný Pražský hrad se jenom hemží turisty, Hrad Cheb je klidným místem s téměř pohádkovou atmosférou. Ještě aby ne, jeho výstavba totiž spadá do 12. století a je spojován s nejednou legendou. I díky tomu se v něm pořádají noční strašidelné prohlídky – ale pozor, ty jsou jen pro ty nejotrlejší! Za zmínku také rozhodně stojí Černá věž (která je mimo jiné považována za nejstarší chebskou stavbu) a unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.

Hrad v Chebu, Zdroj: městský úřad Cheb

Hrad v Chebu, Zdroj: městský úřad Cheb

Malebný Špalíček

Skupina jedenácti středověkých kupeckých domů je jak z Ladova obrázku. Původní půdorys dvou dílů domů, rozdělených Kramářskou uličkou, vyrůstal od 13. století a i když bylo již několik podobných řad zbouráno, nezapomenutelnou atmosféru chebského náměstí to naštěstí nepoznamenalo.

Špalíček v Chebu, Zdroj: městský úřad Cheb

Špalíček v Chebu, Zdroj: městský úřad Cheb

Pachelbelův dům – tam kde zabili Valdštejna

I takovou přezdívku je možné si vysloužit. Městský dům s gotickým portálem a renesančním průjezdem je sice jedním z nejvíce dochovaných domů na náměstí, to však není tím pravým důvodem, proč se k němu sjíždějí milovníci historie z celé republiky. Dne 25. února 1634 v něm byl zavražděn známý český vojevůdce a politik Albrecht z Valdštejna. Podle dochovaných památek se ho chtěl kvůli údajnému spiknutí zbavit sám císař, důvody jeho vraždy jsou však nadále zahaleny tajemstvím, což dokládá i mnoho literárních exponátů městského muzea, které se právě v tomto domě nachází.

Muzeum v Chebu, Zdroj: městský úřad Cheb

Muzeum v Chebu, Zdroj: městský úřad Cheb

Kostel sv. Mikuláše

Na místě původního gotického chrámu se tyčí nově zrenovovaný z části novogotický kostel s nádhernými nástěnnými malbami mistra Lucase z Norimberku. Dnes katolický farní kostel s novými novogotickými helmicemi podtrhává svou majestátností panorama města.

Měsíční krajina a bahenní sopky

Pokud vám zbyl čas a chcete se podívat na opravdový český unikát, budete muset vyrazit kousek za Cheb do přírodní rezervace Soos. Toto rozsáhlé rašeliniště s množstvím vyvěrajících minerálních pramenů tvoří takzvané bahenní sopky, na které jinde v republice nenarazíte. Součástí je také zajímavá naučná stezka, která nadchne i ty nejnáročnější cestovatele.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víme, co navštívit v Chebu. Vyberte si z top 5 míst!