Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Víte, jak se starat o oblečení s UV faktorem?

V létě trávíme hodně času u vody i na slunci. Je proto potřeba chránit se před UV zářením. To není nic objevného, ani nového. Co ovšem novinka být může, je způsob, jak se chránit před sluncem. Místo opalovacího krému totiž v poslední době volí lidé spíše oblečení s UV faktorem.

Ať už provozujete nějaký vodní sport, chodíte po horách či jezdíte na kole, může se vám triko s UV faktorem hodit. Na rozdíl od běžného oblečení, oblečení s proti slunci umí chránit před škodlivým UV zářením. Aby jeho vlastnosti vydržely a vy jste se mohli z jeho výhod těšit co nejdéle, je potřeba ho správně udržovat.

Rozhodně se držte pokynů, které vám výrobce dal na cedulku. Obvykle to bývá ruční praní do 40 °C v běžném pracím prostředku. Pokud oblečení dáte do pračky, volte jemnější program. Tričko, legíny ani kraťasy nekruťte a neždímejte, jinak by došlo k popraskání švů. Odstřeďování v pračce je v pořádku, ale při ručním praní vodu pouze vymačkejte. V žádném případě nepoužívejte aviváž, nebělte a nežehlete.

Jak správně oblečení s UV faktorem nosit?

Jak si správně oblékat oblečení vám jistě radit nebudeme, ale podíváme se blíže na jeho údržbu po jeho nošení. Především na dovolené, kdy používáte oblečení s UV faktorem denně, je nesmysl ho po každém použití prát. Nicméně jsou jistá opatření, která byste měli provést.

Koktejl smíchaný z opalovacích krémů, slané a chlorované vody, UV paprsků, krystalků písku a soli je představuje velkou výzvu pro každý textilní materiál. Sušení krystalů soli, zbytků chlóru a mechanických nečistot může totiž nenávratně poškodit elastan, který je v materiálu, a vést tak k rychlejšímu vyblednutí barev. Je proto velice důležité, abyste se po koupeli v moři i bazénu pořádně osprchovali čistou vodou.

Mokré tričko nebo plavky nenechávejte dlouho uzavřené v igelitovém sáčku a co nejdříve nechte uschnout. Ideální je sušit oblečení rozprostřené nebo nejlépe zavěšené ve stínu. Ačkoli suché oděvy snášejí UV záření velmi dobře, pokud jsou mokré, může slunce přispět k jejich vyblednutí.

Dokonce i když jste vy žádný opalovací krém nepoužili, nebo jen v malém množství, pamatujte, že voděodolný krém dalších plavců se může nalepit na tkaniny a spojit se s chlórem v bazénu. Ideální je proto po koupání plavky a další oblečení s UV faktorem krátce přeprat v malém množství pracího prostředku nebo v mýdle. To usnadní odstraňování potu a mastnoty.

I když si pořídíte tričko proti slunci, nejspíš si budete mazat opalovacím krémem části těla, které nebudou skryté. Opalovací krémy však mohou na tričkách, plavkách a dalším oblečení nechat nevzhledné skvrny nebo dokonce poškodit vlákna materiálu. Abyste tomu předešli, naneste krém zhruba 20 minut před oblečením ochranných oděvů. Existují způsoby, jak opalovací krém z oblečení vyčistit, ale je lepší, když se na něj krém vůbec nedostane.

Když se budete o své UV oblečení správně starat, vydrží vám mnohem déle a vy tak nebudete muset investovat tak velké peníze do krémů na opalování. Kromě toho, že budete šetřit peníze, ušetříte tak i životní prostředí. Pořizovací cena oblečení s UV faktorem je sice vyšší, ale pravidelné pořizování opalovacího krému vás však vyjde na mnohem více. Vědci totiž spočítali, že tříčlenná rodina během 14denní dovolené u moře spotřebuje při správném používání asi 4 litry opalovacího krému.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víte, jak se starat o oblečení s UV faktorem?