Menu
JenProCestovatele
Chorvatsko

Vychutnejte si dovolenou v Chorvatsku od Istrie až po Dalmácii na maximum!

Chorvatsko je pro Čechy jednou z nejoblíbenějších destinací na letní dovolenou, na kterou se dá dostat autem. Nabízí nejen moře, ale i krásnou přírodu, dobré jídlo a pití. Pokud se letos chystáte do Chorvatska, máme pro vás několik tipů na co nezapomenout, a hlavně, jak si užít vaše dny volna od Istrie až po Dalmácii na maximum.

Zapomeňte na kuny

Pokud jste stálými návštěvníky země tisíců ostrovů, tento rok vás čeká změna. Chorvatsko se stalo od 1. ledna 2023 členem eurozóny, a to znamená, že se tu nově už platí eurem, takže sbohem kuny.

Chorvatsko

Zdroj: Bigsctocphoto.com

Pokud vám ale zůstaly nějaké kuny z minulých let, nezoufejte. Můžete až do 31. prosince 2022 vyměnit na chorvatské poště, v komerčních bankách či finančních agenturách kunové bankovky za eura. Pokud se vám nepovede vyměnit je do té doby, po tomto datu převezme výměnu Chorvatská centrální banka, a to až do 31. prosince 2025.

Vyhněte se pokutám

Pokud se do Chorvatska přepravujete vlastním autem, zkontrolujte si, zda máte povinnou výbavu. Dejte si také pozor na překračování rychlosti v obci a na telefonování za volantem. Můžou vás za to čekat celkem mastné pokuty, a to nejen na dálnici. Občas se stane, že policajti stojí také na nějaké vedlejší silnici přesně tam, kde byste je vůbec nečekali.

Chorvatsko

Zdroj: Bigsctocphoto.com

Pronajměte si loď

Do Chorvatska jezdíme hlavně kvůli moři, ale nejznámější letoviska na Istrii i Dalmácii už bývají často turisty zcela přeplněná. Pokud už vás takováto dovolená ani neláká, ale chorvatské moře milujete, pronajměte si loď! Díky online službám není problém charter v Chorvatsku najít přesně podle vašich preferencí a za přijatelnou cenu.

Chorvatsko

Zdroj: Bigsctocphoto.com

Jediné, co musíte mít, jsou kapitánské zkoušky, které není problém si udělat také v Česku. Organizuje je tu řada firem a dají se udělat už za pár dnů. Některé lodě si můžete pronajmout dokonce s kapitánem či celou posádkou, ale bude vás to stát o hodně víc.

Na lodi můžete objevovat krásy Chorvatska, které jinak zůstávají běžným turistům skryté. Ne nadarmo se Chorvatsku také přezdívá „země tisíce ostrovů“. Právě ty můžete na lodi prozkoumat, aniž byste byli rušeni davy turistů.

Budete objevovat autentickou chorvatskou kulturu, tradiční jídlo i pití. Řada ostrůvků v jaderském moři je totiž známá pěstováním různých plodin, jako je třeba vinná réva. Objevte například písečný ostrov Susak blízko Istrie či Lastovo v blízkosti Dalmácie. Budete uneseni jejich nedotčenou krásnou a klidem.

Kempy vybírejte pečlivě

Kempování je v době po pandemii velmi populární. Kvůli tomu se většina nejznámějších chorvatských kempů na léto zcela zaplní našimi spoluobčany. Budete si tu pak připadat jak v Česku.

Chorvatsko

Zdroj: Unsplash.com

Pokud jste se rozhodli kempování tento rok také vyzkoušet, vyberte si místa na stání dopředu a rezervujte si je. Budete si tak stoprocentně jisti tím, že budete mít místo a taky si díky pečlivému plánování můžete najít kemp přesně podle svého gusta. S plánováním vám pomůže hodnocení jednotlivých kempů v Google Maps. Pečlivě si přečtěte recenze k vybraným kempům a podle nich zjistíte, co je pro vás to pravé.

Pomocníkem v plánování může být také aplikace Park4night. Ta vám umožní najít si netradiční a menší místa na kempování u hotelů či na soukromých pozemcích. Pro nalezení konkrétních informací o jednotlivých kempech vám také poslouží různé zájmové skupiny týkající se kempování na facebooku.

Vstupy na atrakce kupujte v předstihu a online!

Chorvatsko je v létě turisticky vytíženou zemí, a tak se vám může snadno stát, že pokud se v létě vydáte třeba na Plitvická jezera, budete mít problém vůbec sehnat lístky a nebo si počkáte v řadě.

Chorvatsko

Zdroj: Pexels.com

Díky online rezervací si vstupenky koupíte dopředu a ještě si rezervujete konkrétní datum a čas vstupu. Ušetříte si tak spoustu starostí. To samé platí například o monumentech v Dubrovníku.

Užívejte Chorvatsko se vším všudy!

Češi jsou známí tím, že si na dovolenou do Chorvatska berou kvantum jídla a pití. A to nejen proto, aby ušetřili, ale také protože neradi zkouší něco nového. Změňte to! Vystupte ze své komfortní zóny a užijte si Jadran naplno. Pokud chcete přece jen ušetři, vždy nakupujte tam, kde místní.

Chorvatsko

Zdroj: Bigstockphoto.com

Užívejte si lahodné ovoce, zeleninu, mořské plody i ryby a chuťově dokonalé maso. Například řada malých ostrůvků, které tento rok možná navštívíte na lodi, se specializuje na pěstování vinné révy. Můžete tu tak ochutnat dobré bílé i červené víno. Uvidíte, že také díky poznávání chorvatské gastronomie, si celou cestu užijete mnohem víc. A to je ta pravá dovolená!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vychutnejte si dovolenou v Chorvatsku od Istrie až po Dalmácii na maximum!