Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Vyhlídka Máj: Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Vltavu!

Česká republika má spoustu krásných vyhlídek, ale vyhlídka Máj patří bezesporu k těm nejkrásnějším. Jak se na ni dostanete a co všechno můžete spatřit v jejím blízkém okolí? Vydejte se na cestu z města a udělejte si víkendový rodinný výlet po České republice!

Vyhlídka Máj u Teletína

Vyhlídka Máj se nachází 1 km od vesnice Teletín, která je vzdálená asi 45 minut cesty z Prahy. Vyhlídku můžete navštívit cestou z Teletína do Třebsína po žluté turistické značce vedoucí odbočkou dlouhou necelé 2 km. Z Prahy do Teletína jezdí běžná hromadná doprava. Není tedy špatné o víkendu opustit ruch velkoměsta a vydat se pěšinou k nejkrásnější české vyhlídce. Co na vyhlídce Máj můžete spatřit?

Svatojánské proudy a jejich historie

Skalní vyhlídka Máj vám poskytne úžasný výhled na vltavské meandry v oblasti bývalých Svatojánských proudů, které dnes zatopila Štěchovická přehrada. Řeka Vltava v místech vyhlídky Máj protéká skalnatým kaňonem a stáčí se do tvaru podkovy. Vyhlídka Máj se nachází přímo na skále nad řekou Vltavou. Kdysi se tudy jezdilo na vorech a přepravovalo dřevo – oblast Svatojánských proudů se rozkládala mezi Štěchovicemi a Slapy, kde se vytvářely peřeje – obávané místo pro voraře. Svatojánské proudy však v roce 1943 bohužel zcela pohltila nově vytvořená Štěchovická přehrada.

Vyhlídka Máj je úžasné přírodní místo bez většího lidského zásahu. Kromě vedoucí turistické stezky zde nenajdete ani zábradlí, natožpak uměle vytvořené turistické atrakce nebo stánky s občerstvením. Návštěvníky vyhlídky by měli být turisté, kteří se umí chovat v přírodě a jsou opatrní! Nezabezpečený sráz může samozřejmě představovat riziko pádu ze skály, proto je potřeba chovat se vždy s rozvahou a s respektem. Vyhlídkových míst je v okolí pověstné vyhlídky Máj hned několik. Užijte si je třeba při romantické schůzce ve dvou a udělejte si pěkné fotografie na památku.

Zámek Lešany – svatby i hostiny

Rodinný výlet o víkendu může představovat nejen návštěvu vyhlídky Máj, ale třeba také dalších vyhlídek a zajímavostí z okolí. Výlet můžete absolvovat i na kole. Zaujmout vás může též vyhlídka Bednář nebo Smetanova vyhlídka, dále také Teletínské vodopády nebo bezvadná místa k ubytování v okolí, pokud nepatříte k místním. Nádherný je například penzion Zámek Lešany. Sice to již není zámek v pravém slova smyslu, ale určitě se v něm můžete cítit jako na zámku.

Zámek Lešany se nachází v obci Lešany a původně to byl zámeček, který dnes slouží turistům jako příjemný penzion s útulnou atmosférou. Zámek byl v polovině 16. století přestavěn do víceméně dnešní podoby. Kromě ubytování zámek nabízí svatby a rodinné oslavy, ale také prohlídku menšího historického okruhu. Na výlet s rodinou je rozhodně ideálním místem. Lešany jsou od vyhlídky Máj vzdáleny asi 15 minut cesty autem.

Teletínské vodopády u Štěchovické přehrady

V Teletíně, ve kterém se nachází vyhlídka Máj, si také můžete prohlédnout nádherné Teletínské vodopády při procházce přírodou. Jedná se o krásné kaskády Teletínského potoka před jeho ústím do Štěchovické přehrady.

Smetanova vyhlídka – inspirace pro vznik Smetanovy Vltavy

Smetanova vyhlídka u Třebsína se může stát dalším z cílů vašeho rodinného výletu. Byla vybudována v roce 1974 jako pocta u příležitosti výročí 150. let od narození slavného hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Proto také nese jeho název. Podle pověstí totiž na toto místo Bedřich Smetana rád chodil a trávil tam svůj čas. Možná jej právě na této vyhlídce políbila Múza a mohl tak při pohledu na krásy Vltavy již ve své hlavě rozeznít svou slavnou symfonickou báseň Vltava z cyklu Má vlast. Tehdy ještě mohl obdivovat Svatojánské proudy, než je pohltila nová Štěchovická přehrada.

Na protější straně Smetanovy vyhlídky se v lesích nachází takzvaná Ztracenka. Jedná se o pověstnou trampskou osadu, která zde vznikla v roce 1918. Založily ji první odvážné skupinky tehdejších vodáků.

Vyhlídka Bednář a trampský hostinec U Taterů

Vyhlídka Bednář nezůstává pozadu. Parkovat můžete v okolí Vysokého Újezdu a vydat se po žluté turistické značce kolem Teletínských vodopádů. Vyhlídka Bednář se nachází také u Teletína nad bývalými Svatojánskými proudy a  najdete ji jen kousek od vyhlídky Máj. Naproti vyhlídky Bednář spatříte Třebenice, kousek Slapské přehrady a také slavný trampský hostinec U Taterů. Právě v těchto místech se utvářely různé trampské osady, které průběžně vznikaly od počátku 20. století. Krásná vltavská oblast tomu jen nahrávala.

Pokud vás zajímá historie prvních trampů a vodáků, kteří si zakládali své osady, vydejte se po jejich stopách a prohlédněte si místa v celém okolí Vltavy, kde se naši předkové pohybovali. Zapátrat také můžete v kronikách a na internetu. Užijte si krásný výlet a na Smetanově vyhlídce doporučujeme pustit si do sluchátek Smetanovu Vltavu!

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Vyhlídka Máj: Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Vltavu!