Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Výlet na motorce? Jedině s přípravou!

Cestování na motorce vás nemusí vyjít na hodně peněz a může ho podniknout každý. Ať už se vydáte na dvoutýdenní motorkářskou túru po Evropě, nebo pojedete na motorce na dovolenou po Česku. Jak se na tento typ cestování připravit a co si nezapomenout zabalit?

Řádné oblečení, obutí a helma

S minimem prostoru je balení na výlet na motorce umění, nicméně je to důležité stejně tak jako co si oblečete na samotnou jízdu. Balení bude záviset na typu cesty, kterou plánujete, v kombinaci s vašimi osobními preferencemi. Měli byste zvážit délku trvání a to, zda budete kempovat, nebo se budete ubytovávat v hotelu. To, co si obléknete na jízdu nelze brát na lehkou váhu. Špatná volba nebo špatný nekvalitní materiál může znamenat zhoršení vidění při řízení, nepohodlí, chlad nebo promočení.

Při jízdě byste měli vždy mít helmu, rukavice, boty, brýle, dlouhé kalhoty a jezdeckou bundu bez ohledu na počasí. Pod bundu si můžete například vzít tematické motorkářské tričko. Vyrážíte na chopperu? Pořiďte si chopper tričko, které si oblečte až v kempu. Dále mějte na bundě našité reflexní prvky tak, aby vás ostatní řidiči na silnici viděli. Malé náprsní kapsy využijte k uložení důležitých dokladů a také hotovosti, abyste ji měli hned po ruce například na čerpacích stanicích nebo u mýtných bran. Pokud je to možné, sbalte se nalehko. Tím snížíte celkovou hmotnost motorky a zažijete plynulejší a vyváženější jízdu.

Nezapomeňte na nářadí

Motorka servis

Než se vydáte na delší cestu, zvažte možnost nechat si motorku odborně opravit a po návratu to zopakujte. I když je vaše motorka novější nebo nedávno servisovaná, nezapomeňte alespoň zkontrolovat brzdy, pneumatiky, světla a hladinu kapaliny a utáhnout všechny povolené šrouby. Dálkové cesty často vyžadují průběžnou údržbu. Pneumatiky se opotřebovávají, díly se uvolňují a možná bude potřeba doplnit olej. Vždy je dobré mít s sebou základní sadu nářadí pro případné opravy na cestách, ale nezapomeňte si dvakrát zkontrolovat, zda máte správné nářadí pro svůj motocykl.

Opravná sada pneumatik

Není to velký výdaj a opravdu se hodí. Když na motorce píchnete, nemáte rezervní kolo jako v autě. Opravná sada obsahuje opravné knoty nebo bombičky, díky kterým pneumatiku budete moci dofouknout a dojet k nejbližší pumpě. Sada vám vydrží několik let, takže se vyplatí do ní investovat.

Bezpečnostní výbava

Oblek do deště, nepromokavé rukavice a návleky na boty budou v případě silného deště záchranou. Prochladnout opravdu nechcete a motorkářům se to stává často. Ujistěte se, že máte tyto věci snadno dostupné, abyste mohli rychle zastavit a obléci si pláštěnku, pokud se počasí zhorší. Jestliže cestujete v zimních měsících, zvažte investici do vyhřívané výbavy. Nejlepší doba pro nákup vyhřívané výbavy je v létě, kdy mnoho značek pořádá výprodeje.

Na cestu mějte záložní plán

Motorkáři

To platí pro všechny cesty, ale pokud jde o cestu na motocyklu, je naprosto nezbytné mít záložní plán pro případ, že něco nepůjde podle vašeho původního plánu. Může vás potkat nepříznivé počasí nebo měnící se podmínky na silnici, které vám ztíží pokračování v plánovaném směru. Stavba silnice vás může nečekaně dostat na polní cestu, kde najednou místo zpevněné silnice pojedete po štěrku. Někdy ale odbočení z plánované cesty může být nakonec to nejlepší, co se vám během celého výletu stane. Neplánovaná objížďka vás může dovést ke krásným výhledům, pozorování divoké zvěře nebo třeba k ochutnávání nového jídla. Mějte zkrátka plán, ale buďte připraveni ho kdykoli opustit a vydat se úplně jinou cestou.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výlet na motorce? Jedině s přípravou!