Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Výlet na Rabštejn? Musíte si vybrat, jestli na Plzeňsko, či Jesenicko

Rabštejny máme v České republice dva. Pod tímto názvem můžeme najít jak plzeňský zámek Rabštejn nad Střelou, tak zříceninu hradu v Jeseníkách. Pojďme si obě nádherná výletní místa blíže představit.

Hrad Rabštejn nad Střelou a jeho historie

Rabštejn nad Střelou spadá do okresu Plzeň-sever. Jedná se o moc pěkný zámek, původní hrad, který se nachází ve stejnojmenném městečku s bohatou historií. První zmínka o hradu pochází již ze 13. století, ale později se pojí s významným jménem Oldřicha Pluha z Rabštejna, který vybudoval i přilehlé městečko. O založení hradu Rabštejna kolují pověsti, v nichž figuruje havran s drahokamem. Je zaznamenáno, že právě jeho synové se postavili proti Karlu IV. , který tento hrad v roce 1357 obléhal. Panovník však ale nakonec Rabštejn získal a často na něm pobýval. Tehdy byl rabštejnským purkrabím Jindřich z Rabštejna, který je považován za zakladatele sousedního hradu Sychrova.

Hrad Rabštejn dále střídal své majitele, v 15. století byl u hradu postaven i karmelitánský klášter, který však byl bohužel o pár desítek let později vypálen. V 15. století byl majitelem hradu Kryštof z Gutštejna, který se však dostal do sporu a byl odsouzen ke ztrátě hrdla, cti i statků. Musel proto vydat hrady, jež měl v državách: Točník, Žebrák, Příbram i Rabštejn. V 16. století byli vlastníky hradu Šlikové a po požáru proběhla další obnova hradu. Následkem sporů se hrad dostal do vlastnictví krále, Šlikové byli pouze správci a postupem let se opět střídali majitelé hradu jako na běžícím pásu.

Přestavba Rabštejna na barokní zámek

Hrad ale postupem času nečekalo nic pěkného, úplně zchátral a proměnil se ve zříceninu. V 17. století ho získal Jan Šebestián z Pöttingu, který nechal v roce 1666 na místě zaniklého karmelitánského kláštera postavit nový servitský klášter s kostelem Sedmibolestné Panny Marie. Zásadní událostí však bylo, když další potomek pánů z Pöttingu nechal hrad přestavět na krásný barokní zámek. V roce 1714 zámek za 216 000 zlatých odkoupil František Josef Černín a po jeho smrti jej získala Anna Barbora Krakovská z Kolovrat. Od 18. století pak zámek vlastnili Lažanští, který zůstal v jejich državách až do roku 1945. Následně na zámku sídlila například Československá tisková kancelář nebo společnost Sazka.

Svatby na zámku Rabštejn

V současné době je zámek v soukromém vlastnictví. Má dva památkové areály, které jsou přístupné během letní sezóny a konají se zde také svatby. Na zámku jsou krásné svatební apartmány určené pro ubytování novomanželů a svatebčanů. Využít lze i přilehlé penziony pod zámkem. Klášter je ale pro veřejnost uzavřen. Z gotického hradu se do současnosti dochovalo pouze torzo okrouhlé věže a plášťové hradby. Věž s původním ochozem a cimbuřím se zřítila v roce 1819. Její pozůstatek dosahuje jen do úrovně přízemí. Další zbytky gotických budov se nacházejí v přízemí a v suterénu a napojují se na jihozápadní nároží novějšího barokního zámku.

Na zámku se konají také různé výstavy, například výstava krojů, obrazů a panenek. Zaujmout může třeba i strom Olgy Havlové, který byl vysazen v roce 2018 ve francouzském zámeckém parku.

Zřícenina hradu Rabštejn a významná lezecká oblast Jeseníků

Na Jesenicku se také nachází Rabštejn, a sice zřícenina původního hradu. Leží v Hraběšické hornatině, asi 2 km severně od Bedřichova, na svahu horského hřbetu svažujícího se do údolí říčky Oskavy. Z původního hradu již mnoho nezbylo, jen zbytky zdí vedoucích do hradního dvora a skalní hradby vysoké kolem 30 metrů. Původně hrad měl také svou hradní věž hlásku, ale ta se v 18. století úplně zřítila. Hrad má dvě části, původní gotická pochází ze 13. století, tehdejším majitelem hradu byl zřejmě Hrabiš ze Švábenic. Obytné místnosti byly vystavěny přímo mezi skalami. Nový hrad potom chránil severní části území.

První zmínka o hradu pochází z roku 1318. Sděluje, že olomoucký biskup Konrád I. se zmocnil hradu „Rabinstaina“ a odevzdal jej králi Janu Lucemburskému. Na hradě se dále střídali majitelé. Za husitských válek vytvořil protiváhu husitského hradu Sovince a král Zikmund jej dával v zástavu pouze svým věrným. V 16. století získal hrad Rabštejn a jeho panství jako zástavu Petr ze Žerotína, který byl pánem na Šumperku. Protože mu Rabštejn ale moc nevyhovoval, postavil si raději zámek v Janovicích, který se stal i novým sídlem panství. Na Rabštejně pak už bydleli jen panští služebníci a lesníci. Bylo tam i vězení a hrad již jednoznačně postupně chátral.

Penzion Rabštejn a skály

Dnešní penzion Rabštejn se nachází uprostřed lesů na samotě. Do nejbližší vesnice Bedřichova je to asi 5 km. To může být pro turisty velmi vítané pro klid a odpočinek v přírodě. Nechybí ani různé turistické trasy, cyklostezky a spousta cvičných skal pro začínající, ale i zdatné horolezce. Jedná se o významnou lezeckou oblast, která je hodně vyhledávaná. Vyhlídkové skály jsou nádherné a poskytují parádní zážitky. Jsou vysoké kolem 30 metrů. V zimě se pak v okolí dá i lyžovat, takže je to ideální místo pro odpočinkovou dovolenou ve dvou, nebo s rodinou a dětmi.

Zdroje: rabstejn.cz, kudyznudy.cz, hrady.cz, wikipedie, jeseniky.net

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výlet na Rabštejn? Musíte si vybrat, jestli na Plzeňsko, či Jesenicko