Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Výlet v Libereckém kraji? Poradíme, kam se podívat

Pokud se chystáte prozkoumat Liberecký kraj, přečtěte si náš článek s tipy na výlet. Vyražte s dětmi, rodinou nebo kamarády. Liberecký kraj toho má hodně, co nabídnout.

Chcete si kraj pořádně užít? Nesnášíte spěchání? Naprosto vám rozumíme. Liberecký kraj skrývá mnohá zákoutí, která si nesmíte nechat ujít. A zvládnout to během jednoho dne? Udělejte si pěknou dovolenou a pořádně si odpočiňte.

Místní chaty a chalupy k pronájmu vám nabídnout soukromí, krásné ubytování a nízkou cenu. Nesmíme ani zapomenout na domáckou atmosféru. Jako byste opět byli na chalupe u babičky…

Kam vyrazit na výlet?

Ještěd

Hora Ještěd (1012 m n. m.) se nachází kousek od Liberce. Na vrchu stojí hotel s restaurací, přírodní park a televizní vysílač. Než se v 70. letech vybudoval vysílač, zdobil vrchol kříž. Existenci křížů na Ještědu lze najít až do roku 1737 – první kamenný zde byl až do roku 1812. Od té doby se tu staví pouze dřevěné kříže.

Ještěd je posetý křemenci, větší zrna mají dokonce namodralý nádech. Křemence s puklinami v sobě skrývají červené křišťály. Jihozápadní svah se díky tomu vysloužil název Červené skály. Ve středověku toto místo lákalo hledače drahokamů. Po hledačích zůstali krátké štoly. Zajímavé jsou místní vápenky, skalní brány a jeskyně – Liščí díra a Hanychovská jeskyně.

Samotný 93m vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu měl na svou dobu poměrně dost netradiční vnější a vnitřní vzhled. Tvůrce Karel Hubáček za vysílač získal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámen výlet v libereckém kraji

Původně zde v letech 2009-2017 stála rozhledna o výšce 20 m. Bohužel její dřevěná konstrukce nebyla ideální, a tak se musela rozebrat a postavit nová. Nyní zde stojí o 3 metry vyšší kovová rozhledna, která je dřevem obložená. Na rozhlednu vedou různé cesty. Výchozím bodem je obec Milíře, ze které se na začátku obce odbočí doleva na zelenou turistickou značku.

Výstup je poměrně příkrý, takže si dávejte pozor. Oblékněte si pevné boty, které nekloužou. Pokud se vám na rozhledně povede nějaká pěkná fotka, vytvořte si na památku vlastní fotohrnek.

Bedřichovský viklan

Pokud máte rádi dobrodružství, vydejte se k viklanu v Bedřichovicích. Protože stojí mimo vyznačené cesty, nenajde ho každý. Dokonce ho nezná ani každý obyvatel Bedřichovic. Každý, kdo se k viklanu dostane, a přinese otisk razítka, které se tu pro tyto účely nachází, dostane náramek v informačním centru Bedřichovice.

Bedřichovský viklan je nevyvinutý. Má tvar kovadliny, šířku 4,2 m, výšku 2 m a délku 4 m. Stojí na velkém balvanu a lze ho lehce vychýlit. Jak k viklanu? Od rozcestí „U Kaufmannova buku“ se vydejte po asfaltové cestě po šipkách.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Výlet v Libereckém kraji? Poradíme, kam se podívat