Výstup na Praděd. Odmění vás výhled a nejvýše položená restaurace v ČR
Rhiana Horovská
11. 5. 2020
Nejvyšší hora na Moravě nesmí chybět na seznamu žádného milovníka turistiky. Praděd je kouzelné místo s rozhlednou, krásnou přírodou, čistým vzduchem a v zimě také s velmi kvalitním sněhem pro lyžaře.
Hora Praděd – výška a zajímavosti
Praděd se nachází v pohoří Hrubý Jeseník na hranici Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Se svou výškou 1491 m nad mořem je to pátá nejvyšší hora v ČR a zároveň nejvyšší hora Moravy i Slezska. Praděd je také druhý v žebříčku českých hor podle prominence – výšky, kterou musíme ujít od sedla k vrcholu.
Od roku 1955 se na Pradědu rozkládá národní přírodní rezervace – a příroda zde opravdu stojí za to. Rostou zde různé zajímavé druhy rostlin, některé dokonce endemické. To se ovšem týká také živočichů. Kdo má štěstí, může zahlédnout ohroženého tetřeva, rysa nebo plcha. Nechoďte však mimo stezky a chovejte se k přírodě uctivě!
Na Pradědu počasí nemusí lahodit zimomřivějším lidem. Podnebí je zde celoročně výjimečně chladné a vlhké. K lesu a horám ale neodmyslitelně patří čerstvý vzduch, a to zde rozhodně platí. Praděd je jedním z nejčistších míst u nás, co se ovzduší týče.
Výlet na Praděd autem, autobusem nebo pěšky
Na Praděd vede pohodlná asfaltová silnice z Karlovy Studánky. Pokud berete s sebou na výlet malé dítě v kočárku, nejste fanoušci dvouhodinových výstupů nebo už prostě nejste nejmladší, můžete po ní jet autem. V takovém případě se dostanete až k hotelu pod vrcholem. Za výjezd se však platí 250 korun v létě a 450 v zimě, počet povolených aut je omezen.
Dobrá zpráva je, že jezdí na Praděd autobus. Ani ti, kteří nemohou pěšky a nemají auto, si výhled nemusí nechat ujít. Autobus jezdí každou hodinu.
Výlet na Praděd pěšky je zábavnější. Půjdete-li z Karlovy Studánky nejprve po žluté turistické značce, čekají vás dobrodružné dřevěné můstky přes potoky. Na této trase se projdete lesem a vychutnáte si pohledy na krásné vodopády Bílé Opavy. Cesta pokračuje napojením se na modrou značku a k vrcholu už vede výše zmiňovaná asfaltka.
Praděd: Sníh jako nikde jinde v Česku!
Hora Praděd, kraj kolem ní a hlavně místní sjezdovky bývají v zimě obsypány návštěvníky. Sníh se zde totiž drží nejdéle. Od konce října až do začátku května se na Pradědu setkáte se souvislou sněhovou vrstvou.
Jesenická magistrála, šedesátikilometrová trasa, která přes Praděd prochází, udělá radost milovníkům běhu na lyžích. Hřebenová běžecká trať vede z Ramzové do Šumperka a skýtá krásné výhledy. Krom běžkařů si samozřejmě přijdou na své i svahoví lyžaři.
Praděd lyžování posouvá na vyšší úroveň – byť jsou vleky stará známá klasika, jakou známe odevšad, doslovný význam platí. Lyžařský areál je totiž nejvýše položeným v Česku, jezdí se mezi výškami 1235-1445 metrů nad hladinou moře. Všechny sjezdovky jsou sjednoceny pod jednu vstupenku.
Moravský ledovec, jak se svahu Pradědu říká, nepotřebuje sněžná děla. Lyžuje se na přírodním sněhu, a to navíc v nádherné krajině.
Jaká se pojí k Pradědu pověst?
Hora se nejmenovala vždy Praděd. Za starých Slovanů to bývala Stará vatra, ve středověku Keilichter Schneeberg, později Niská sněžka. V 19. století hoře začali říkat po jejím nadpřirozeném ochránci Altvater neboli Praděd.
Tento strážce Jeseníků se podobá krkonošskému Krakonoši. Spravedlivě trestá ty, kteří by chtěli horám škodit. Říká se, že je to prapředek horalů, který zůstal na tomto světě jako ochránce hor a místních dobrých lidí. Jeho jméno nese také bylinný likér Praděd.
A samozřejmě se vypráví o tomto Pradědu pověst. To žil jednou jeden pasák ovcí, který těžko snášel svou práci a často se litoval, že nemá bohatství, komfort a klid od poctivé práce. I zjevil se mu sám jesenický Praděd, který vystoupil ze země. Požádal ovčáka o jeho nejlepší ovci a za ni že ho nechá nabrat si mincí, kolik chce.
Tak se tedy stalo a jinoch si nabral v podzemí u starce plné kapsy dukátů. Přesto však neměl dost a na odchodu si ještě pod košili tajně strčil zlatý svícen. Po chvíli zmateného hledání došlo pasáčkovi, že východ zmizel. Praděd jej trestal za chamtivost. Vyděšený provinilec propadal zoufalství, když se ozvalo strašlivé burácení a omdlel. Probudil se bez peněz na vrcholu hory a už se poučil, že jsou v životě důležitější věci než bohatství.
Vrchol Pradědu: Vysílač s rozhlednou
Dominantou hory Praděd je 145,5 metrů vysoký televizní vysílač. Jeho stavba byla dokončena v roce 1980. V základu věže se nacházejí tři křídla budov, kde sídlí nejen technická zařízení vysílače, ale také celoročně provozovaná restaurace a ubytovací zařízení.
Ve výšce 73 metrů nad vrcholem hory je na věži prosklená rozhledna přístupná turistům. Vstup stojí 100 Kč na dospělou osobu a nahoru se dostanete výtahem. Za jasného počasí jsou odtud vidět Krkonoše, Beskydy a Malá Fatra. Za obzvlášť příznivých podmínek můžete z rozhledny vidět také 230 km vzdálené Vysoké Tatry.
Na Pradědu rozhledna stávala i v dobách před vysílačem. V roce 1912 na vrcholu vyrostla Habsburgwarte, třiatřicetimetrová kamenná rozhledna v podobě gotické hradní věže. Uvnitř byla také restaurace a dokonce i ubytování, pokoje však byly neobyvatelné kvůli vlhkosti. Věž po dobu své existence zápolila se živly přírodními i vandalskými. Po druhé světové válce chátrala a právě den před plánováným zahájením rekonstrukce se zřítila.