Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Westernové městečko Boskovice, zřícenina hradu, empírový zámek a možná i rýžování zlata. Ideální tip na výlet s dětmi!

V Jihomoravském kraji a okrese Blansko asi 30 km od Brna se nachází městečko Boskovice, které se může pyšnit stejnojmenným hradem, jehož pozůstatky se tyčí na Hradském vrchu nad městem. Nedaleko najdeme i stejnojmennou vodní nádrž a přírodní park Řehořkovo Kořenecko. Historické památky města lákají turisty, stejně jako krásy místní přírody, Westernové městečko, pozůstatky židovského ghetta, krásný empírový zámek nebo arboretum. Pojďme si tyto turistické atrakce přiblížit, možná zatoužíte po tom udělat si pěkný výlet do těchto jižnějších oblastí naší republiky.

Pověst o založení hradu v Boskovicích

Boskovice jakožto osada pocházejí nejspíše ze 13. století, ale podle archeologických nálezů bylo místo osídleno ještě daleko dříve. Do 14. století je pak datována první zmínka o místním hradu, jehož založení doprovází pověst zaznamenaná v knize Zrcadlo slavného Markrabství moravského z roku 1593. Hrad vlastnili páni z Boskovic, později je vystřídali pánové z Kunštátu, ale Boskovičtí se nakonec vrátili. Od 16. století panství spravovali Ederové ze Štiavnice, pak Morkovští ze Zástřizl. V 17. století to byl rod Ditrichštejnů a posledními majiteli byli příslušníci rodu Mensdorff-Pouilly.

Podle pověsti hrad založil ptáčník Velen, který u sebe pohostil moravského knížete z nedalekého Špilberku. Ten mu za odměnu nabídl pohoštění na svém hradě a povýšil jej do šlechtického stavu. Do erbu dostal sedmizubý hřeben za to, že mu jím rozčesal umyté vlasy, když jej u sebe hostil. Od knížete pak ptáčník získal i území, kde si na jednom z kopců vybudoval hrad. Název prý pochází od toho, jak si ptáčník narazil palec a řekl: „Už nebudu chodit bosko více!” Zajímavé, že?

Vzdělanci a humanisté v Boskovicích

Hrad jinak zažil vskutku velkolepou historii, v době husitské byl dobyt, ještě v 15. století za návratu Boskoviců pak přišel o svého pána Jaroslava, který byl stoupencem uherského krále Matyáše Korvína, což se mu nakonec stalo osudným. Když při obléhání hradu Ebersdorfu vletěla do stanu krále dělová koule, Jaroslav by nařčen ze zrady, mučen a ve Vídni popraven.

Po smrti hradního pána se panství v Boskovicích ujal Jaroslavův bratr Ladislav, který byl považován za velkého vzdělance, studoval na univerzitách v Itálii a obdivoval umění i literaturu. Sám se věnoval umění a psal knihy i básně. Také hodně cestoval po světě, odkud si přivezl spoustu uměleckých předmětů, rukopisů nebo přístrojů. V roce 1480 se stal kanovníkem v Olomouci, ale po násilné smrti bratra Jaroslava tuto činnost opustil a spěchal do Boskovic.

Ladislav Velen z Boskovic své sídlo nechal přesunout do Moravské Třebové, kde postavil krásný renesanční zámek s jednou největších a nejcennějších knihoven v Čechách. Na tomto zámku hostil i českého krále, sám se stal nejvyšším královským komorníkem a patřil k významným humanistům naší země. Od krále obdržel hrad Úsov a město Litovel. Patřil mu i hrad Svojanov.

Těžba zlata v Boskovicích

Po smrti Ladislava Velena hrad v Boskovicích spravoval jeho syn Kryštof. Po nějaké době však kvůli dluhům prodal hrad slovenským majitelům Ederům. Zajímavostí je, že Šimon Eder se pokoušel na panství dolovat rudy, zejména ho zajímalo zlato. Moc toho ale nenašel…Kopci naprosti hradu se ale začalo říkat Zlatník kvůli tomu, že přece jen nějaké zlato bylo nalezeno…

Zajímavosti o boskovickém hradu

Rod Zástřizlů pak nechal postavit věž hlásku a nový portál hlavní brány. Ví se, že Jaroš ze Zástřizl měl sedmnáct dětí a podporoval Jednotu bratrskou. Morkovští postavili velkou zbrojnici, pozdější majitel Jan Bohuš ve městě vybudoval dominikánský klášter a panský pivovar. Walter Xaver z Ditrichštejna, který hrad vyženil s o dvacet šest let starší vdovou, nechal postavit nové sídlo na dnešní Hradní ulici, přičemž hrad již dále jen sloužil k hospodářským účelům. Od začátku 18. století tam bydlel už jen polesný. Jakmile hrad Boskovice začal chátrat, jeho materiál se rozebíral na další využití.

Co dnes spatřit na hradě? Inu je tam 26 metrů hluboká studna se šlapacím kolem ze 16. století. Toto šlapací kolo je dosud funkční. Dochovala se i bašta a zbytky hradeb. Zajímavostí je, že se na hradě v Boskovicích natáčel seriál Teta z 80. let, dále některé záběry pohádky Sedmero krkavců z roku 1993, pak také ještě nějaké další filmy, třeba i novější komedie Martin a Venuše.

Muzeum Boskovicka

V druhém sídle následujícím po hradu se dnes nachází Muzeum Boskovicka s cennými historickými expozicemi. Prohlédnout si můžete například torzo starého praporu šlechtického rodu Morkovských ze Zástřizl, kopii Boskovické bible z 15. století nebo třeba tři tisíce let staré předměty z doby bronzové.

Empírový zámek a kostýmované vánoční prohlídky

Poslední Ditrichštejn František Xaver pak nechal v 19. století na místě dominikánského kláštera postavit nový empírový zámek, skleník, jízdárnu a letohrádek. Poslední majitelé, Mensdorff-Pouilly, kteří o tento majetek po druhé světové válce přišli, jej opět získali v rámci restituce a dosud zámek, který je přístupný veřejnosti, vlastní. Za války zámek sloužil jako lazaret a využívala jej armáda, po válce pak chvíli jako internát, ale budova bohužel dost zchátrala.

Dnes je zámek krásně zrekonstruovaný, konají se na něm svatby, hostiny a různé kulturní akce, část zámku je přístupná pro veřejnost a nabízí své prohlídkové okruhy. Krásná je barokní knihovna s více než 11 tisíci svazky, vzácný měděný globus ze 17. století. Zámecká kaple je zasvěcena umučenému knězi Janu Sarkanderovi, který v Boskovicích rovněž pobýval. Návštěvníci si mohou prohlédnout také jízdárnu, skleník a překrásný park v okolí zámku. Za vidění určitě stojí kostýmované vánoční prohlídky!

Židovská synagoga v Boskovicích

V Boskovicích odjakživa žili Židé, proto zde v roce 1727 vzniklo ghetto. Největší hrůza nastala, kdy za druhé světové války přímo z Boskovic deportovali 458 židovských obyvatel, z nichž se domů vrátilo jen 14. Dnes se z ghetta dochovalo několik domů, synagoga, židovský hřbitov a jedna původní brána. V Synagoze maior na Traplově ulici si můžete prohlédnout stálou expozici o památkách místní židovské komunity. A ve sklepě domu U Templu č. 3/5 je zase k vidění židovská rituální lázeň – mikve. Z dalších památek stojí za vidění kostel svatého Jakuba Staršího ze 14. století nebo vodní Pirochtův mlýn z 18. století.

Westernové městečko Boskovice a další tipy na výlet

Z dalších tipů byste určitě neměli minout Arboretum Šmelcovna se zookoutkem a pohádkovým programem pro děti, aquapark nebo koupaliště zvané Červenka, o zážitky se vám postará také Westernové městečko Boskovice, kde můžete s dětmi zažít jedinečnou atmosféru. Tento park má vysokou turistickou návštěvnost a užívat si v něm můžete především přes letní sezónu, na podzim a v zimě mají zavřeno. Prostředí Divokého západu má všechno co mít má, salony, občerstvení, ubytování, programy pro děti i dospělé, divadelní představení a spoustu atrakcí i různých tematických her.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, zamekboskovice.cz, hradboskovice.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Westernové městečko Boskovice, zřícenina hradu, empírový zámek a možná i rýžování zlata. Ideální tip na výlet s dětmi!