Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Zachyťte vzpomínky z cest fotoaparátem. Jaký vybrat?

Chcete si z dovolené kromě nových zážitků přivézt také památku v podobě fotek? Pak potřebujete fotoaparát, který bude všestranný, snadno ovladatelný a jímž pořídíte kvalitní snímky. Jak takový foťák vybrat, aby dokonale splnil vaše očekávání?

Co od fotoaparátu očekáváte?

V první řadě je třeba říct, že neexistuje univerzální fotoaparát, který by vyhovoval každému. Velmi záleží na tom, co budete nejčastěji fotit a co s pořízenými snímky dále zamýšlíte. Jestliže si chcete pouze připomínat hezké chvíle z dovolené, možná si vystačíte s chytrým telefonem. Pokud máte v plánu fotky tisknout, nebo dokonce publikovat, budete se nejspíše rozhodovat mezi kompaktem a zrcadlovkou.

Nestačí vám chytrý telefon?

Chcete mít fotky pouze jako vzpomínku na své cesty? V tom případě se sami sebe zeptejte, zda vám nebude stačit váš smartphone. Ty nejnovější modely často disponují fotoaparátem, který se kolikrát vyrovná běžným kompaktům na trhu. Mobil máte navíc neustále po ruce, snímky v něm snadno upravíte, a dokonce je můžete rovnou sdílet třeba přes e-mail nebo sociální sítě, což s klasickým fotoaparátem neuděláte.

Kompakt: Pro radost z focení

Kompakt je ideálním foťákem pro všechny, kteří chtějí fotit jen tak pro radost. Je malý, lehký a snadno se ovládá. Některé přístroje dokonce nabízejí možnost manuálního nastavení, což ocení zejména začátečníci, kteří se tak mohou jednoduše naučit pracovat s pojmy, jako je ISO, clona nebo čas.

Nevýhody se u moderních kompaktů hledají obtížně. Jsou dělané pro lidi, kteří chtějí fotit slušně, ale investice do zrcadlovky je neláká. Pokud neplánujete velkoformátové tisky, měl by pro vás být kompakt dostačující.

Kompakt s výměnnými objektivy: Lákavý kompromis

O třídu výš se nacházejí takzvané bezzrcadlovky, které představují lákavý kompromis. V podstatě se jedná o foťáky s vyměnitelnými objektivy a obdobnými funkcemi, jako mají zrcadlovky. Těm se ostatně vyrovnají i v kvalitě pořízených snímků. Mohou vám ušetřit nejen peníze, ale také místo a váhu v batohu, což na cestách jistě oceníte.

Zrcadlovka: Foťák pro náročné

Po zrcadlovce nakonec sáhne každý, kdo chce fotit opravdu na úrovni. Kvalitní snímky ale rozhodně nedostanete zadarmo. Se zrcadlovkou je třeba umět zacházet, jedině tak si užijete všechny její funkce. Na druhou stranu musíte počítat s většími rozměry, vyšší váhou a početným příslušenstvím. Například objektivy se prodávají samostatně, a jelikož jsou většinou tím hlavním faktorem pro perfektní snímek, s jedním si pravděpodobně nevystačíte.

Přivezte si z dovolené vzpomínky

Už víte, zda na cesty vyrazíte s kompaktem, nebo zrcadlovkou? Pokud ano, inspirujte se těmi nejlépe hodnocenými fotoaparáty na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky několika e-shopů a vyberte si cestovní foťák, který přesně splňuje vaše požadavky. Pak už se jen stačí rozhodnout, kam vyrazit – kupte si třeba letenku Praha–New York a vyfoťte si známé panorama tvořené majestátními mrakodrapy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zachyťte vzpomínky z cest fotoaparátem. Jaký vybrat?