Menu
JenProCestovatele
Egypt

Zajímá vás podmořský život? Vyrazte do Marsa Alam, ráje potápěčů

Marsa Alam je město na jihovýchodě Egypta a velmi populární turistická destinace. Dříve byla nepříliš význačným rybářským městečkem, nicméně od doby, co se v její těsné blízkosti nachází letiště, představuje jeden z nejvýznamnějších turistických cílů v zemi. Co očekávat od dovolené v Marsa Alam, jaké výlety v okolí podniknout a kdy je nejlepší čas na to sem vyrazit?

Marsa Alam – ráj pro milovníky potápění i rodiny s dětmi

Díky velkému množství letovisek a hotelových resortů je Marsa Alam skvělým místem pro rodinnou dovolenou. K nalezení je tu prakticky vše od luxusních pětihvězdičkových hotelů až po plážové či ekologické chatky.

Marsa Alam se pyšní velmi pestrým podmořským životem. Místní nedotčené korálové útesy ocení každý milovník potápění a šnorchlování. Místní vodní fauna je skutečně bohatá – kromě širokého spektra barevných ryb je při potápění možné narazit například na delfíny nebo dugongy, kterým se přezdívá mořské krávy. Ti mohou vzhledem ke své velikosti (měří až tři metry a váží i přes tři sta kilogramů) vzbuzovat respekt, nicméně jsou plaší a neškodní.

Marsa Alam je ideální destinací pro každého, kdo si chce užít odpočinek na pláži, plavání v krásně čistém moři, potápění a nejrůznější vodní sporty. Milovníci nákupů a bohatého nočního života si tu na své příliš nepřijdou. Je nutné počítat s tím, že dovolená v Marsa Alam je do značné míry dovolenou strávenou v hotelovém resortu.

Počasí v Marsa Alam

Počasí v Marsa Alam je celoročně slunné, za což lze vděčit poloze tohoto letoviska – nachází se zhruba dvě stě kilometrů nad obratníkem raka a zároveň představuje nejjižněji položenou turistickou oblast v blízkosti Rudého moře. Jde o jednu z oblastí s největším počtem slunečných hodin na světě.

Podnebí je extrémně horké a suché, výhodou však je, že u Rudého moře není klima tak extrémní jako například ve vnitrozemí. Za koupáním sem lze cestovat prakticky během celého roku. Díky přítomnosti moře se zde také nesetkáme s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, které jsou jinak pro pouštní oblasti typické.

Průměrná roční teplota je 26 °C. Zima je v Marsa Alam velmi krátká a nastává až v prosinci, přičemž teploty se v tomto období pohybují kolem 19 °C (až 24 °C ve dne).

A kdy je nejlepší do Marsa Alam vyrazit? Obecně lze doporučit jarní a podzimní měsíce, jelikož teploty se v tomto období podobají teplotám ve středomořských destinacích. V době od května do srpna je počasí v Marsa Alam skutečně extrémně horké a slunce velmi ostré, jelikož se nachází v podstatě kolmo nad horizontem. Pokud tedy plánujete dovolenou v Marsa Alam, zvolte raději jakékoliv jiné než letní měsíce.

Aktivity a výlety v Marsa Alam

Marsa Alam patří mezi destinace, ve kterých si nepochybně odpočinete a načerpáte nové síly. Zároveň tu můžete vyzkoušet celou řadu aktivit a užít si tak netradiční zážitky. V Marsa Alam se nachází ty nejlepší potápěčské lokality na světě, čehož by určitě byla škoda nevyužít. V okolí je k vidění také velké množství tisíce let starých památek, což ocení především milovníci historie.

Potápění a šnorchlování

Ještě relativně nedávno byla Marsa Alam jen nepříliš významným rybářským městečkem, dnes představuje lokalitu hojně vyhledávanou příznivci potápění z celého světa. Kromě pestrobarevných ryb a korálových útesů lze při potápění narazit na želvy, již zmíněné dugongy nebo delfíny.

Delfíny s velmi vysokou pravděpodobností uvidíte v zátoce Sataya, která je jejich výskytem známá. Pokud tedy chcete tyto unikátní tvory spatřit v jejich přirozeném prostředí, je Sataya tím pravým místem.

Vodní sporty

Velkou výhodou je, že ačkoliv je Marsa Alam oblíbenou turistickou destinací, místní pláže nebývají nijak zvlášť přeplněné. Můžete se sem tedy bez obav vydat za zaslouženým odpočinkem a chvilkami klidu u moře.

Pokud vás relax na pláži omrzí, vyzkoušejte třeba některý z vodních sportů. Marsa Alam je ideální lokalitou například pro kitesurfing nebo windsurfing. Oba sporty jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Pokud vás láká spíše rybolov, můžete využít místních lekcí.

Smaragdové doly

Smaragdové doly nacházející se nedaleko Marsa Alam, známé jako Kleopatřiny, jsou dalším místem, na které stojí za to podniknout výlet. Jedná se o jeden z nejzajímavější a nejstarších důlních komplexů pocházejících ze starověku. Předpokládá se, že doly využívali už egyptští faraoni. Ostatně i sama královna Kleopatra si vzácné zelené kameny velmi oblíbila. Zdejší smaragdy byly údajně nejkrásnější na celém světě, což doly značně proslavilo. Těžba tu probíhala až do 14. století.

Zajímavostí je, že zelená barva smaragdu je považována za symbol věčnosti, jelikož právě smaragd je nejstarší známý drahokam.

Chrám Setiho I.

Seti byl jedním z největších egyptských panovníků. Za jeho vlády bylo postaveno nesčetně honosných staveb, z nichž mnohé lze obdivovat dodnes. Patří mezi ně i Setiho chrám, který se nachází v oblasti Marsa Alam, nedaleko cesty vedoucí až do letoviska. Seti sice zemřel ještě před tím, než byl chrám dokončen, nicméně jeho syn Ramses II. pak na dokončení stavby dohlédl.

Součástí chrámu je královský palác a kaple, nedaleko se nachází také studna. Některé artefakty jsou staré i šest tisíc let. Dovnitř chrámu turisté bohužel nemohou, a to z důvodu křehkosti stavby.

Město El Quseir

Mezi oblíbené výlety z Marsa Alam patří také návštěva města El Quseir, které představuje další známou turistickou destinaci. Nachází se na východě Egypta, asi 70 kilometrů od letiště v Marsa Alam. Město je osídleno téměř pět tisíc let a je tak jedním z nejstarších egyptských měst. Jeho součástí je významný přístav, specializovaný na přepravu koření a poutníků směřujících do Mekky.

Po celém městě jsou rozesety nejrůznější historické památky, jež stojí za vidění. Zároveň jde o destinaci, která stejně jako okolí letovisek v Marsa Alam nabízí skvělou příležitost k potápění a poznávání podmořské fauny i flóry.

Pokud jde o pamětihodnosti, které by si žádný návštěvník města neměl nechat ujít, nelze nezmínit mešitu Al Farran, jež je nejstarší mešitou v El Quseiru. Je otevřená pro všechny bez ohledu na vyznání nebo pohlaví, výjimkou je pouze doba modliteb. Vhodný oděv je při vstupu do mešity samozřejmostí.

Ujít si nenechte ani návštěvu osmanské pevnosti ze 16. století, jež se díky nedávné rekonstrukci zařadila mezi nejhezčí památky ve městě. Další významnou památkou je kostel Blahoslavené Panny Marie a mučednice Barbory, postavený v roce 1920 italskými inženýry, kteří zde hledali fosfáty.

Národní park Wadi El Gamal

Wadi El Gamal v překladu znamená údolí velbloudů. Národní park se nachází jižně od Marsa Alam a představuje další možnost, kam z letoviska vyrazit na výlet. K vidění je zde široká škála druhů zvířat včetně několika ohrožených druhů ptáků.

Z Marsa Alam sem lze v rámci organizovaného výletu dojet džípem. Je nevhodné vydávat se do parku na vlastní pěst, jelikož stačí málo a člověk se ztratí.

Výprava do pouště

Do místní pouště můžete z Marsa Alam vyrazit jak džípem nebo na čtyřkolce, tak na velbloudu. Součástí výletu bývá setkání s beduíny, kteří turistům nabízejí čaj, vodní dýmku a případně i menší pohoštění. Pokud vás lákají neobvyklé zážitky, určitě si výpravu do pouště užijete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zajímá vás podmořský život? Vyrazte do Marsa Alam, ráje potápěčů