Menu
JenProCestovatele
Exotická dovolená

Zajímavosti o Brazílii: 7 věcí, které jste o ní možná nevěděli

Redakce

Redakce

11. 3. 2013

Světově proslulý karneval v Riu, lahodná Caipirinha a jeden z novodobých divů světa. To patří pravděpodobně na vrchol žebříčku symbolů, které se vám vybaví spolu se slovem Brazílie. Co všechno o ní ale možná ještě nevíte?

FOTO: Socha Krista Rio

Socha Krista Spasitele v Riu patří mezi 7 novodobých divů světa. Foto: Jana Koplová, Jenprocestovatele.cz

Exotická země plná kontrastů – přírodních, kulturních, ale bohužel i těch sociálních. Rozmanitá příroda, temperament brazilských tanečnic a adrenalinová dobrodružství do hlubin deštného pralesa. Taková je Brazílie.  My vám však přinášíme další zajímavá fakta, která vám byla možná doposud utajena.

1. Brazílie je kolébkou více jak 180 domorodých jazyků

Oficiálním jazykem je brazilská portugalština, kterou zde mluví 99 % populace. Přesto můžete na tomto území rozpoznat na 210 jazyků, z nichž drtivá většina jsou jazyky domorodých kmenů. V malé míře se zde můžete setkat také s angličtinou, španělštinou a dalšími jazyky, kterými zde mluví minoritní skupiny přistěhovalců z Evropy a Asie.

2. Brazílie vděčí za svůj název posvátnému stromu

Pau Brasil, národní strom, po kterém byla pojmenována celá Brazílie, má velmi vzácné dřevo. Je ideální pro výrobu smyčcových hudebních nástrojů, loveckého nářadí a v neposlední řadě slouží také pro léčebné účely. Vlivem mýtění deštných pralesů a hojného využití v minulosti je však tento strom dnes na pokraji vyhynutí.

3. Brazílie je v žebříčku TOP 10 podle počtu miliardářů

Brazílie se v roce 2012 vyšplhala na 8. příčku v seznamu zemí podle počtu miliardářů. Extrémní rozdíly mezi bohatými a chudými tvoří zcela všední obraz současné Brazílie. Ve favelách, jak se zde říká chudinským čtvrtím, žije zhruba 6,5 milionu obyvatel. Je tedy Brazílie opravdu tak bohatá, jak se na první pohled zdá?

4. V oblasti Angra dos Reis připadá na každý den v roce právě jeden ostrov

Je součástí brazilského státu Rio de Janeiro. Stalo se oblíbeným letoviskem jak pro zahraniční turisty, tak i obyvatele Ria. Stovky bělostných písečných pláží, atlantský deštný prales a božský klid.  V oblasti Angra dos Reis se nudit rozhodně nebudete. Už třeba jen díky faktu, že na každý den v roce připadá jeden ostrov k prozkoumání.  Ano, je jich tu totiž právě 365.

5. V Brazílii žije nejvíce druhů opic na světě

Z pohledu přírodních divů se Brazílie pyšní mnoha NEJ. Co třeba největší deštný prales na světě, nejjedovatější pavouk na světě, nejvíce druhů opic na světě? Vědci předpokládají, že v Brazílii žije okolo 4 milionů druhů rostlin a zvířat.

FOTO: mico opice

Malé opičky Mico jsou senzačními společníky při výletech po ostrově Ilha Grande. Foto: Jana Koplová, Jenprocestovatele.cz

6. Většina brazilské populace se hlásí ke křesťanství

Jen za posledních deset let vzrostl počet evangelíků v Brazílii o 44 %. V současné době se téměř 85 % brazilské populace hlásí ke katolické církvi, 11 % jsou protestanti a zbylá procenta pokrývají ortodoxní menšiny, pravoslaví a další např. afro-brazilské kulty.

7. Nejoblíbenější brazilskou obuví jsou bez pochyb žabky

Kdo by je neznal. Ideální na letní dovolenou, pohodlné pro chůzi po pláži, vhodné i jako obuv do sdílených sprch. Žabky, které mají svůj prapůvod někde ve starověkém Egyptě, však v Brazílii nabírají nový směr. Jsou zde natolik populární, že jsou v nich Brazilci schopni vyrazit na večeři do restaurace, na párty do klubu, ale dokonce i na několikahodinovou túru do deštného pralesa.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Zajímavosti o Brazílii: 7 věcí, které jste o ní možná nevěděli