Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zámek Berchtold v Kunicích. Užijte si zajímavá muzea, exhibici hradů a výlety nejen pro děti v okolí

Zámek Berchtold se nachází ve Středočeském kraji, v obci Kunice náležející k Praze. Původní zámeček dnes slouží jako hotel a je s nadšením vyhledáván turisty, kteří zde prozkoumávají atraktivní okolí. Jaká je jeho historie a co všechno Berchtold v Kunicích v současné době nabízí?

Historie zámku Berchtold ve Vidovicích – Kunicích

Prvním vlastníkem panství ve Vidovicích, což je součást obce Kunice, byl zemanský rod ze 14. století. V období husitských válek pak sídlo zaniklo. V 17. století vznikl statek Vidovice u vsi Chlum. Samostatný nový zámek ve Vidovicích se stal až v 19. století svatebním darem manželů Kainzových, kteří měli sedm dětí. Budovu doplňovala cihelna, statek a pozemky. V roce 1894 byl statek i zámek odprodán novým majitelům – Milnerovým. Ti na počátku 20. století provedli množství stavebních úprav, které již tvoří základy dnešní budovy.

Nově zrekonstruovaný zámek s parkem pak ještě vystřídal celou řadu svých majitelů. Byli jimi například rakouský polní maršál Radecký, nebo později šlechtický rod Berchtoldů z Uherčic. Právě podle těchto nejvýznamnějších majitelů dostal zámeček později své pojmenování.

Hotel Berchtold po roce 1989

Za války v Kunicích sídlilo gestapo. Po druhé světové válce zámeček užívaly jednotky protivzdušné obrany Československé armády, a po Sametové revoluci se ze zámku a jeho areálu stala celá obec. Majiteli zámku již byly soukromé osoby, které objekt využívaly k podnikání. Od roku 2005 nese zámek své jméno a erb rodu Berchtoldů, a má i své nové majitele. Byla provedena celková rekonstrukce a budova se zpřístupnila veřejnosti.

Návštěvníci se mohou těšit i na sportovní centrum a řadu dalších turisticky zajímavých atrakcí. Zámeček slouží jako hotel a areál zámečku se využívá ke konání různých soukromých, rodinných, firemních nebo sportovních akcí. To ale neznamená, že na zámku není nic historického k vidění.

Muzeum v hotelu Berchtold v Kunicích

V zámečku se nachází hned několik historických expozicí. V přízemí najdete expozici kunického venkovského muzea. Tato výstava dokumentuje historii obce Kunice. Turisty může zaujmout sbírka cenných archeologických nálezů, dobových řemeslných a sklářských výrobků, zbraní, mysliveckých trofejí – včetně žraloka, mincí, papírových peněz a podobně. Prohlédnout si můžete také staré hudební nástroje, divadelní kulisy nebo dobové oblečení. Prohlídka zámku je možná každý den od 10 do 17 hodin.

Kouzelná zahrada zámku Berchtold

K zámečku náleží také krásná a rozlehlá zahrada, která má působivou parkovou architekturu. Na své si rozhodně přijdou i děti, a to v Dětském ráji s mnoha dětskými atrakcemi, minizoo a miniaturami hradů a zámků i historických hospodářských strojů. K vidění jsou prý také opravdoví skřítci a víly.

Zahrada je jistě vskutku kouzelná, ale název Kouzelná zahrada nese restaurace, která je součástí hotelu Berchtold. V létě se dá sedět venku a užívat si všechny krásy zahrady a třeba i grilování pod širým nebem, nebo letní divadelní scénu. Místo je vyhledáváno rodinami s dětmi i celými pracovními skupinami a firmami, nebo dětskými tábory, které si zde dozajista přijdou na své. Hotel nabízí luxusní ubytování s kapacitou 75 lůžek ve 30 pokojích.

Sportovní a wellness centrum v hotelu Berchtold

Hotelu Berchtold nechybí ani sportovní a wellness centrum se vším, co k němu náleží. V rámci sportovního vyžití si můžete užít tenisové kurty, indoorové odpaliště, fotbalové hřiště, golfový simulátor a podobně. Můžete si také vyjet na kole po přilehlých atraktivních cyklostezkách, které vedou přes zámecký areál, například “Krajem Josefa Lady”, což je trasa, která je součástí mezinárodní cyklostezky Greenways Praha – Vídeň.

Ladův kraj ve Velkých Popovicích

V nejbližším okolí můžete navštívit přírodní park Velkopopovicko nebo turistický region Ladův kraj s množstvím pohádkově laděných turistických tras. Nadšené budou nejen děti, ale i dospělí. Můžete si třeba užít Cestu kocoura Mikeše, Pohádkové Hrusice a mnohé další turistické zajímavosti. Tatínky jistě také nadchne velkopopovický pivovar.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Berchtold v Kunicích. Užijte si zajímavá muzea, exhibici hradů a výlety nejen pro děti v okolí