Zámek Chanovice našel praktické využití. Přesto má turistům co nabídnout
Taťána Kročková
7. 3. 2024
Zámek Chanovice se nachází v obci Chanovice v okrese Klatovy. I přes bohatou historii, kdy zámek sloužil po celá staletí svým majitelům, například jako sídlo rodu Chanovských z Dlouhé Vsi, ve 20. století skončil jako majetek zemědělského družstva a byla zde i zřízena škola. Co tento zámek a jeho okolí nabízí turistům dnes?
Historie zámku Chanovice
Chanovice byly původně tvrzí, která byla později přestavěná na zámecké sídlo. Tvrz vznikla asi ve 13. století, první písemná zmínka však pochází z pozdější doby a hovoří o rodu Chanovských z Dlouhé vsi, kteří své sídlo vlastnili po celá staletí. V období renesance pak byla tvrz přestavěná na zámek. Jedním z pozdějších majitelů byl i hrabě Ferdinand Jáchym Rumerskirch, jehož rodině zámek patřil až do konce 18. století, pak sídlo koupil Josef Witschel. Následně se majitelé střídali, po Josefu Witschelovi zámek vlastnil Josef Elsenwanger, od roku 1803 Josef Milický a v roce 1811 zámek připadl rodu Becherů z Plzně.
Opravy zámku Chanovice
Chanovice v roce 1780 vyhořely, ale byly barokně opraveny s novými fasádami. Další opravy a přestavby pak probíhaly v 19. století, a to v letech 1811 až 1838. Ve 20. století Chanovice převzalo jednotné zemědělské družstvo a byla tam i zřízena škola (od roku 1947). Od roku 1964 je zámek národní kulturní památkou a po revoluci v roce 1989 začala postupně probíhat spousta oprav, aby byl zámek i se svými rozlehlými prostorami co nejlépe využit.
Využití zámku Chanovice dnes
Dnes zámek spadá pod obec Chanovice. Přímo v zámecké budově stále funguje základní škola se školní jídelnou (jídelna od roku 2002), knihovna (od roku 1998), později zřízené informační centrum, a dále expozice věnované lidovým řemeslům a historii zámku (od roku 2001), které už mohou být zajímavé i pro turisty.
Zámecký dvůr se pak plně využívá k pořádání různých kulturních akcí přes letní sezónu, například koncertů v sále (vybudovaném z bývalé konírny v roce 2003), a také slouží ke sportovnímu využití – je tam tělocvična (zřízena z bývalé stodoly). Bývalý zemědělský (zámecký) dvůr poskytuje dále ubytování (od roku 2003) a jsou tam i garáže. Zámek Chanovice tedy nalezl i své praktické využití ve všech směrech. K památkově chráněnému areálu pak náleží i přilehlý anglický park s glorietem, ohradní zeď a románský kostel.
Zámek Chanovice a jeho expozice
Ve zrekonstruovaných přilehlých prostorách zámku je stálá expozice pošumavských lidových řemesel a Galerie nositelů tradice. Bývají zde i další výstavy, například expozice hraček z 19. a 20. století, výstavy různých výtvarných děl, fotografií, obrazů či keramiky.
Skanzen v Chanovicích
Nad zámeckým areálem se nachází skanzen lidové architektury, který tvoří množství roubených chalup a stodol z podhůří Šumavy. Starší část vesnice se zámeckým areálem spadá do památkové zóny. Dřevo použité na stavbu nejstarší z chalup bylo prý pokáceno v roce 1560.
Naučná stezka Chanovice a rozhledna Chlum
Kromě zámeckých expozic může turisty zaujmout také naučná stezka Chanovice – Příroda a lesy Pošumaví. Je dlouhá 2,2 km a vede od zámeckého parku v Chanovicích. Má 9 zastavení, směřuje k rozhledně na vrchu Chlum, která může být rovněž zajímavým turistickým cílem, a končí u skanzenu. Naučná stezka turisty například seznamuje se zámeckou flórou a faunou, představuje Žižkův kámen, na kterém prý vyseděl důlek sám Jan Žižka, když odpočíval při dobývání hradu Rabí. Dále představuje činnost Mysliveckého sdružení Chanovice i historii místního tesařství, cesta vede kolem krmelce pro lesní zvěř.
Rozhledna Chlum pak může překvapit nádherným rozhledem po okolí. Vystoupáme na ni po 136 schodech v nadmořské výšce 609 metrů na vrchu nazvaném Chlum. Rozhledna byla zřízena v roce 2010 a je vysoká 31 metrů.
Zdroje: chanovice.cz, hrady.cz, kudyznudy.cz, wikipedie, prirodaceska.cz