Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Zámek Doudleby nad Orlicí je kouzelné místo na výlet pro celou rodinu. Natáčel se zde i film Bathory

Nádherný renesanční zámeček Doudleby se nachází ve stejnojmenné obci ve východních Čechách. Jako jedno z mála šlechtických sídel se může pyšnit tím, že se na něm nestřídali majitelé jako na běžícím pásu, ale kromě doby socialismu jej vlastnil stále stejný rod, a to rod Bubnů z Litic. Zaujmout může také unikátním kobercovým sgrafitem, který se nachází nejen na zdech, ale i na nádvoří a komínech. Co všechno tento zámek nabízí a co ještě navštívit v okolí?

Historie zámku Doudleby

Původně lovecký zámeček, který sloužil spíše jako letní sídlo, nechal postavit v letech 1588–1590 Mikuláš starší z Bubna. Později byl zámek ještě barokně upraven, a to v roce 1630 a 1670 až 1690, kdy došlo k větším opravám. K trvalému bydlení začaly Doudleby sloužil až od 19. století, kdy Bubnové z Litic prodali svůj zámek v Žamberku. V době znárodnění po roce 1948 pak zámek potkal neblahý osud a měl být dokonce zbourán. Nakonec všechno dobře dopadlo, proběhla rekonstrukce a zámek byl v restituci vrácen rodu Bubnů. V současnosti jej vlastní vnučka dědičky Eleonory Dujkové (1929–2018).

Prohlídka zámku Doudleby nad Orlicí

Kolem zámku nechali Bubnové vybudovat park v anglickém stylu. Turisté si mohou prohlédnout působivé interiéry, například místnost ve vstupní věži, prostor s nástropní malbou nazvanou Vertumnus a Pomona, hodovní sál, fresku Paridův soud, barokní Saavedrovy emblémy, hudební salonek s antickými motivy, Ferdinandův pokoj s voskovou figurínou Ferdinanda z Bubna, dámský salonek, taneční sál s nástropními motivy znázorňující příběh o Persefoně, lovecký pokoj s mnoha trofejemi, rodinný pokoj s dětským koutkem a portréty členů rodu Bubnů, zámeckou kapli a předkaplí, zrcadlový sál sloužící k pořádání mnoha kulturních akcí a obřadní síň, kde se konají svatby na zámku Doudleby.

Zajímavostí je, že se na zámku Doudleby natáčel film Juraje Jakubiska Bathory.

Muzeum přírodovědy a venkova

Další turistickou atrakcí je Muzeum přírodovědy a venkova vybudované z bývalé zámecké sýpky. Těšit se můžete na velké množství zajímavých expozicí, převážně s tématikou historie venkova. V podkrovním sále se často konají různé vernisáže a kulturní a společenské akce.

Babiččin dvoreček

Děti asi nejvíce potěší Babiččin dvoreček s mnoha domácími i exotickými zvířátky, například oslíky Jájou a Pájou nebo moudrým lamákem Ondřejem. Zámek je kouzelným místem vyhledávaným turisty a koná se na něm spousta tradičních sezónních akcí.

Tipy na výlety v okolí

V okolí zámku můžete navštívit také rozhlednu Kastel, muzeum krajky ve Vamberku, lesopark Lipovou stráň v Kostelci nad Orlicí se třemi naučnými stezkami: Mistra Jana Husa, K. J. Erbena a J. S. Gutha, zříceniny hradu Velešov a Potštejn, hrad Litice, zámky Častolovice, Potštejn a Kostelec nad Orlicí nebo také město Kostelec nad Orlicí.

Zdroje: wikipedie, zamek-doudleby.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Doudleby nad Orlicí je kouzelné místo na výlet pro celou rodinu. Natáčel se zde i film Bathory