Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zámek Jemniště není jen soukromé sídlo Sternbergů, nabízí svatby, apartmány, park i obchod s módou

V okrese Benešov ve Středočeském kraji se nachází obec Postupice, jejíž 2 km vzdálená menší součást zvaná Jemniště se může pyšnit stejnojmenným zámkem, který je významnou památkou, v současné době ve vlastnictví potomků rodu Šternberků. Kromě zámku v Jemništi najdeme i další památky a okolí je jako stvořené pro pěkné výlety na turisticky zajímavá místa, která vám rovněž představíme. Pokud hledáte tip na ideální místo pro rodinnou dovolenou, mohou to být právě Postupice a okolí.

Rod Šternberků zámek vlastnil až od konce 19. století

Přibližně 8 km od Benešova se v malé vesničce nachází oblíbený zámek Jemniště, který je obklopen zámeckým parkem. Tento zámek byl postaven až mnohem později, původním panským sídlem byla vodní tvrz z 13. nebo 14. století, nejprve přestavěná na čtyřkřídlý renesanční zámek a poté na barokní honosné sídlo. Před svým rozvojem v 18. století původní zámek sloužil spíše jako obydlí pro zámecké úředníky panství. V roce 1717 celé panství koupil hrabě František Adam z Trauttmansdorffu, který nechal roku 1724 postavit nový barokní zámek podle projektu českého architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Hned o třicet let později však zámek bohužel vyhořel a musel být nově opravován.

Dalším majitelem zámku byl hrabě Rottenhan, který rovněž zámek stavebně upravoval a zasloužil se i o rozvoj zpracování bavlny v okolí. Po jeho smrti zámek vlastnili manželé jeho dcer, a to nejprve hrabě Jan Nepomuk Chotek, po něm hrabě Jiří Buquoy. V roce 1836 pak Jemniště koupil Veriand Windischgrätz a zhruba o třicet let později se dostal do vlastnictví rodu Šternberků. Prvním vlastníkem z konopišťské větve Šternberků byl Zdeněk ze Šternberka, který zároveň vlastnil hrad Český Šternberk. Zámek dále vlastnili Šternberkové a na přelomu 19. a 20. století se ještě rekonstruoval. Filip Šternberk tehdy založil i rozsáhlý park kolem zámku.

Poslední majitelkou zámku před začátkem druhé světové války byla Terezie řečená Sita. V roce 1943 nacisté zámek zabavili a nastěhoval se do něj kolaborující Oskar Danek. Po válce a dramatickém osvobození sovětskou armádou, která zrovna moc nešetřila zámecké vybavení, byl domov navrácen Terezii a jejímu muži, ale o pár let později byl zámek znárodněn. V zámku tak od 50. let 20. století sídlilo Muzeum odívání jako pobočka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, později pak i Oblastní muzeum Podblanicka. V 70. letech se dělaly různé opravy zámku, který na dlouhá léta sloužil jen jako sídlo muzea poplatného režimu. V 90. letech se však zámek navrátil zpět ke svým majitelům, a to rodu Šternberků. Ti nelenili, zámek opravili a postupem času se postarali o jeho novou slávu.

Svatby a akce na zámku Jemniště

Současný majitel Jiří Sternberg bydlí se svou rodinou v levém křídle zámku, další prostory jsou pronajímány k různým účelům, na zámku jsou apartmány, zámecká kavárna, pořádají se tam svatby a spousta akcí. Další část je vybavena expozicemi a je veřejně přístupná. V levém křídle zámku také sídlí zámecký obchůdek majitelky, Petry Sternbergové, která nabízí luxusní oblečení pro dámy své vlastní značky Hunting Dress Code.

V rámci prohlídky zámku je k dispozici 9 historicky vybavených sálů a pokojů, pak i kaple svatého Josefa v přízemí. Prohlídka je možná pouze s průvodcem a je na 50 minut. Jednou z možných prohlídek je i luxusní prohlídka s Petrou Sternbergovou o životě na zámku.

Zámecký park se zvěřincem

K zámku přiléhá také krásný park, do kterého se dá dostat jen přes prostor zámecké kavárny a pokladny. V současné době je již zpoplatněný a nesmí do něj pejsci, protože se v parku nachází také zvěřinec. Zámecký park byl založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem, přičemž větší změny v organizaci provedl na konci 18. století Jindřich Rottenhan. Dnes se o park starají majitelé a je opravdu se na co dívat.

V parku se nachází spousta vzácných druhů stromů, například metasekvoje čínská, borovice himalájská, sekvojovec obrovský, liliovník tulipánokvětý, jerlín japonský nebo cedr libanonský, červenolisté javory a buky, japonská vrba a mnohé další. Jsou tam nově upravené chodníky, rybníčky, skalky, vřesoviště, kašna, keříky s okrasnými květinami, hortenziemi, růžemi a dalšími oblíbenými rostlinami, lipová alej vedoucí k zámku. V parku je také kaplička se sochou Panny Marie, která zde byla navrácena roku 2008. Kromě toho se mohou návštěvníci potěšit i zvířaty, která se chovají v místním zvěřinci. Jsou to například lamy, oslíci, pávi, holandské kozy, papoušek kakadu, mývalové nebo nosálové červení.

Tipy na výlety v okolí

V okolí byste pak neměli vynechat zámek Konopiště, Český Šternberk nebo Památník Josefa Lady v Hrusicích.

Zdroje: wikipedie, navylet.cz, jemniste.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Jemniště není jen soukromé sídlo Sternbergů, nabízí svatby, apartmány, park i obchod s módou