Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zámek Kácov se právě zachraňuje. Kdysi ho vlastnil Napoleonův syn Orlík

V okrese Kutná Hora nedaleko města Zruč nad Sázavou se nachází malé městečko Kácov, jehož dominantou je stejnojmenný zámek. Kácovem protéká řeka Sázava a v okolí je krásná příroda, proto bývá vyhledávanou oblastí pro výlety vodáků i rodin s dětmi. Jaká je historie Kácova, co všechno víme o zdejším zámku a jaké zajímavosti pro turisty se nachází v blízkém okolí?

Už kdysi se ve městě vařilo pivo, dnes Hubertus

První písemná zmínka o Kácovu pochází z roku 1318, na městečko byl povýšen v roce 1412, 1457 pak mohlo město vařit pivo a byl zde založen pivovar. Pivovar je ostatně ve městě i dnes, od roku 2001 se v Kácově vaří pivo Hubertus. S Kácovem se také pojí rod Černčických z Kácova, kteří budoucí městečko vlastnili již od 14. století. Majitelé Kácova se pak poměrně rychle střídali. Významnými majiteli byli například pánové z Olbramovic, kteří přestavěli původní tvrz. Kvůli účasti na stavovském povstání však po roce 1621 o veškerý majetek přišli a Kácov byl prodán. Další majitelé se opět střídali až panství získala Benigna Kateřina z Lobkovic, která nechala místní renesanční tvrz přestavět. Po její smrti panství vlastnil Kateřinin syn František Vilém Popel z Lobkovic.

V 18. století se opět na Kácově prostřídali majitelé panství i místního zámku, Kácov například vlastnila vévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. V této době náleželo ke kácovskému panství již 28 vesnic. V roce 1818 se stal majitelem panství Napoleonův syn Orlík, v 19. století už byl chátrající Kácov vždy majetkem císařů, od roku 1918 pak majetkem československého státu, kdy zejména za dob socialismu došlo k ještě větší devastaci zámku.

Dispozice zámku se podobají klášternímu konventu 17. století

Historie zámku Kácov se úzce pojí s historií města. Od poloviny 15. století stála ve městě tvrz, která byla nejprve přestavěna za Čejky z Olbramovic, a poté, po roce 1635, za Benigny Kateřiny z Lobkovic. Kateřina z Lobkovic neměla moc možností, tvrz byla již po nevolnickém povstání v roce 1627 za doby působení Jana Oktaviána Kinského značně poškozena a vypleněna. Vznikl tak nevelký jednopatrový barokní zámek, jehož přízemí bylo kamenné a první patro dřevěné. Její potomci však zámek neuchovali, dále se prodával. Jeden z dalších majitelů panství František Scheidler, který býval vychovatelem císaře Leopolda I. a zastával i některé funkce v české zemské správě, si zámek upravil dle svých potřeb, protože v něm chtěl žít. Zámek ale celkově chátral a po letech to chtělo větší zásahy.

Další přestavba se konala zhruba o sto let později v roce 1726, kdy zámek vlastnila Anna Marie Františka, vévodkyně Toskánská. Ta sice bydlela v Zákupech, ale chtěla si sídlo důkladně zrekonstruovat a opravit. V letech 1722 až 1733 probíhala rozsáhlá rekonstrukce pod jejím vedením a podle plánů jejího dvorního architekta Václava Špačka. Vznikl tak zámek v barokním italském stylu, jehož podoba se uchovala až do současnosti. Pod barokní fasádou se ukrývají původní renesanční sgrafita. Přestavěn byl i kostel, který je dnes spojen se zámkem dlouhou chodbou. Dnešní rozbory barokní architektury zjistily, že dispozice zámku se nejvíce podobají jednomu z typů klášterních konventů ze 17. století.

Orlík bydlení na zámku odmítl

Po smrti vévodkyně se zámek stal sídlem úředníků, dále v 19. století náležel císaři a pak připadl Napoleonově synovi, kterému se říkalo Orlík. Ten se však panství nikdy neujal a na zámku nebydlel. Od roku 1918, kdy zámek připadl státu, zde byla umístěna správa státních lesů, byty a kanceláře zaměstnanců. V roce 2003 na zámku hořelo. Od roku 2008 jej pak začalo spravovat město Kácov. Pro turisty byla připravena spousta expozicí a prohlídek, například expozice historických radiopřijímačů, zámek sloužil také jako muzeum, galerie a místo pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí, jedna část budovy sloužila k bydlení.

Prohlédnout si turisté mohli také zachovalé barokní malby od dvorního malíře Karla Josefa Moraviniho, jedenáct slepých oken, vyzdobených portréty šlechticů tak, aby všichni poddaní měli pocit, že je panstvo neustále sleduje, a nově zpřístupněnou bohatě zdobenou zámeckou barokní kapli, která byla v době socialismu naneštěstí na 50 let zazděna. Znovu objevena byla v roce 2012.

Zámek Kácov v novém kabátku

Momentálně teď ale zámek prochází rozsáhlou rekonstrukcí a není veřejně přístupný. Rekonstrukce probíhá již od roku 2018 po změně majitele, od roku 2017 zámek nevlastní město, ale soukromý majitel. Zámek bude mít své nové prohlídkové okruhy, v druhém patře pak bude muzeum. V hospodářské části zámku se plánuje zázemí správy zámku, byty pro zaměstnance zámku, ale také kavárna pro návštěvníky. Takže se budoucí návštěvníci zámku mají rozhodně na co těšit!

Co nabízí město Kácov a jeho okolí?

Zajímavostí i památek je kromě zámku v Kácově a jeho okolí dost. Nad levým břehem Sázavy se nachází zřícenina ještě druhé tvrze, která zde kdysi stávala. Ve městě pak můžete obdivovat kostel Narození Panny Marie, sousoší Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků z 18. století, nebo kapli Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Pokud byste měli chuť spíše na nějakou světskou zábavu, zaujmout vás může poměrně nový golfový resort. Zajímavostí je také Baileyho most, který můžete vidět cestou na kácovské nádraží. V roce 1975 byl totiž sestaven z původní výzbroje americké armády.

Můžete se též projet po Sázavě nebo navštívit nedaleký zámek ve Zruči nad Sázavou, rovněž krásný hrad Český Šternberk. Přilákat může i rozhledna Babka nebo Včelí svět nebo Vodní dům v Hulicích, což jsou atrakce a expozice, které potěší hlavně děti.

Zdroje: Wikipedie, idnes.cz, navylet.cz, zamek-kacov.cz, kudyznudy.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Kácov se právě zachraňuje. Kdysi ho vlastnil Napoleonův syn Orlík