Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Zámek Kunštát má nejstarší psí hřbitov v Evropě. Nedaleko je pak jeskyně Blanických rytířů a Masarykovy boty

Jihomoravský zámek Kunštát se nachází na návrší stejnojmenného města Kunštát. Prohlédnout si můžete celý přírodní park Halasovo Kunštátsko a nezapomenout ani na věhlasnou jeskyni Blanických rytířů. V okolí se také nachází Přírodní park Lysicko a Přírodní park Svratecká hornatina. Městem Kunštát protéká Kunštátský potok a na území bývalé zámecké obory je přírodní památka Kunštátská obora. Celé okolí Kunštátu rozhodně stojí za návštěvu!

Historie kunštátského zámku

Kunštát založil moravský pán Kuno z Kunštátu, který pocházel z významného rodu, z něhož vzešel i panovník Jiří z Poděbrad. První zmínky o původním hradu se objevují v roce 1279, dle zjištěných souvislostí je Kunštát ještě o něco málo starší. Páni z Kunštátu zámek vlastnili několik století a postupně ho rozšiřovali. Původní sídlo bylo přestavěno na renesanční zámek, další rekonstrukce proběhla v barokním slohu. Klasicistní přestavbu provedli pánové z Wolfswarffenu na přelomu 18. a 19. století.

Poslední majitelé, hrabata Coudenhove-Honrichsů, vlastnili zámek až do konce 2. světové války, v roce 1948 byl zámek zestátněn a nyní je ve správě Národního památkového ústavu.

Kunštát

Zdroj: Shutterstock

Prohlídkové okruhy zámku Kunštát

A co všechno můžete na zámku Kunštát vidět? Zámek je rozdělen na Horní zámek a Dolní zámek. Má svou konírnu s kašnou, Květnou zahradu s altánem a bazénem s figurou nymfy. V jižní části zámeckého parku se dochoval i unikátní psí hřbitov, který je považován na nejstarší v Evropě. V Dřevníku, který původně sloužil jako skladiště dřeva na topení, se pořádají sezónní výstavy a menší kulturní akce.

Město Kunštát a jeho památky

Ve městě Kunštátu si můžete prohlédnout náměstí Krále Jiřího, které se ve svém středu pyšní panovníkovou sochou, barokní faru, dům dramatika Ludvíka Kundery nebo dům, kde pobýval básník František Halas. Na severní straně náměstí pak stojí barokní kostel sv. Stanislava a kousek dál je kostel svatého Ducha a hřbitov, na kterém najdete i hrob Františka Halase. V kryptě kostela jsou pochováni majitelé kunštátského panství.

Kunštát

Zdroj: Shutterstock

Přírodní park Halasovo Kunštátsko

Přírodní park Halasovo Kunštátsko měří celkem 68,5 km2 a tuto oblast si také můžete projet na kole. Na trase je 6 odpočívadel a 12 informačních tabulí. Navštívit můžete kostel Sv. Stanislava, kostel Sv. Ducha, kunštátský hřbitov, jeskyni Blanických rytířů, Burianovu rozhlednu, vrch Milenku, kapli Sv. Floriána, Burianovu koupelnu, studánku Mramorku, grafitárnu, Sychotínský rybník, kapli Panny Marie Sněžné, panskou zahradu, panský pivovar a ledárnu a samozřejmě i kunštátský zámek.

Jeskyně Blanických rytířů, Masarykovy boty a Burianova rozhledna

Když už navštívíte město a zámek Kunštát, neměli byste minout věhlasnou jeskyni Blanických rytířů u Rudky. Tyto podzemní prostory jsou vyzdobeny sochami legionářů, blanických rytířů i sochou sv. Václava. Jejich tvůrcem byl mimořádně nadaný sochař Stanislav Rolínek (1902–1931), který ve věku 29 let zemřel na tuberkulózu. Některé další Rolínkovy sochy jsou i na Velkém Chlumu u Bořitova, je také autorem největší sochy T. G. Masaryka v Evropě, která původně měřila 14 metrů, ale dnes z ní zbyly pouze boty. Nachází se v Rudce u Kunštátu.

Neuvěřitelné je, že monumentální sochu Masaryka Rolínek vytesal do pískovce jen za několik měsíců, a to pouze pomocí hasičské sekerky a zahradnických nůžek. Slavnostně byla odhalena 28. 10. 1928. Za nacistické okupace se pak vlastenci pokoušeli sochu různě důmyslně schovat, například přes ni postavili lesní chatu, to se však nepodařilo a nacisté Masaryka zničili.

V jeskyni Blanických rytířů najdete celkem 16 soch rytířů a legionářů, sochu svatého Václava na koni a vchod střeží i kamenný lev jako symbol české národnosti. Nad jeskyní je Burianova rozhledna, která stojí na kopci Milenka. František Burian byl tehdejší starosta, který se velmi zasloužil o rozvoj obce Rudka a právě on požádal Rolínka o vytvoření soch. Sám se také podílel na vytvoření kamenného sousoší Sněhurka a sedm trpaslíků pro děti, které se nachází v jeskyni Blanických rytířů.

 

Zdroje: oficiální stránky zámku Kunštát, portál kudyznudy.cz, hrady.cz, wikipedie

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Kunštát má nejstarší psí hřbitov v Evropě. Nedaleko je pak jeskyně Blanických rytířů a Masarykovy boty