Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Zámek Libochovice je rodištěm J. E. Purkyně. Překvapí i svou nádhernou zahradou

Město Libochovice v Ústeckém kraji v okrese Litoměřice turistům nabízí také krásný zámek se stejnojmenným názvem, který je chráněnou národní kulturní památkou. Nachází se na levém břehu řeky Ohře nedaleko zříceniny Hazmburk a patří mezi vyhledávané turistické cíle. Na severu hraničí s Českým středohořím. Na co se mohou návštěvníci těšit?

Historie zámku Libochovice

Historie zámku Libochovice je úzce spjata s historií hradu Hazmburk. Na místě bývalého zámku kdysi stála gotická tvrz, kterou ve 14. století vlastnili Zajícové z Hazmburka. Zbyněk Zajíc, pán na Žebráku, získal roku 1335 městečko i s tvrzí od krále Jana Lucemburského. Libochovická tvrz byla tehdy přestavěna do gotické podoby a byly položeny i základy kaple. Od Zajíců tvrz získali Lobkovicové, kterým se podařilo vybudovat renesanční zámek. Lobkovicové v 16. století také umožnili, aby ve sklepení pod zámkem vznikl pivovar a začalo se tak pro město vařit pivo.

Dále se vystřídalo několik majitelů, například to byl Zikmund Báthory, Šternberkové a Gundakar z Dietrichsteina, který nechal udělat barokní přestavbu zámku. Zámek pak sňatkem získali Herbersteinové, kteří jej vlastnili až do zestátnění v roce 1945.

Zámecký park Libochovice

K zámku vždy patřila nádherná unikátní zahrada, a to již od 17. století. Právě Gundakar z Dietrichsteina přijal v roce 1685 proslulého zahradníka Jana Tulipána, který podle plánů italského architekta Antonia della Porty založil zahradu dle vzoru parku ve Versailles. Kromě udržovaných záhonů s ornamenty lemovanými zimostrázem nechyběly ani fontány zdobené sochami, promenáda, schody, sala terrena, kašna, různé druhy dřevin, pomerančovníky, vavříny, myrty a fíky dovezené z Lipska. Samozřejmostí byly i ovocné stromy a zelenina pěstovaná pro zámeckou kuchyni. V roce 1703 se v nádobách rozestavěných po zahradě pěstovalo přibližně 170 pomerančovníků, 69 granátových stromků, dále bylo v zahradě 300 druhů tulipánů a 24 druhů narcisů.

V 19. století byl pak v zahradě zřízen nový systém zavlažování. Majitelé libochovického zámku své zahradě po staletí věnovali opravdu velkou pozornost. Proslulé byly i sbírky tropických rostlin. Původní ráz nádherného parku je v podstatě zachován dodnes. Zahrada je dnes volně přístupná veřejnosti a pejsci do ní nesmí.

Prohlídkové okruhy zámku Libochovice

Z dalších prohlídkových okruhů zámek Libochovice nabízí ve svém základním okruhu zámecké interiéry rodiny Herbersteinů z 19. století. V přízemí je Saturnův sál, první patro je nazýváno piano nobile. Prohlédnout si v něm můžete hernu, jídelnu, modrý a růžový salonek a rodinný salon s fotografiemi zámecké rodiny. Upoutat vás může i zámecká knihovna se zajímavými tituly i hraběcí pracovna se suvenýry, které si hrabě přivezl ze svých cest.

Další na řadě je expozice slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně, který se na zámku v Libochovicích narodil jako prvorozený syn obročího na libochovickém panství rodiny Dietrichsteinů. Samostatnou výstavou je pak historická sbírka panenek, kočárků, pokojíčků a miniatur pro panenky. Za zmínku stojí i zámecká kaple a zámecká galerie s kopiemi významným malířských mistrů, například Tiziana nebo Rubense.

Panská skála je vzácným geologickým unikátem, oblíbili si ji i filmaři

Filmy natočené na zámku v Libochovicích

Nádherný zámek s překrásnou zahradou je nejen cílem turistů, ale i filmařů. Natáčely se zde i zahraniční projekty, například seriál Twelve Monkeys nebo německý dokument Ottilia von Faber, také reklama na iPhone 7 nazvaná Romeo and Juliet americké technologické firmy Apple a dále mnohé naše pohádky a seriály nebo některé scény z nich. Příkladem může být: 30 případů majora Zemana, Malý pitaval z velkého města, Hodíme se k sobě miláčku, Zámek v Čechách, Jezerní královna, Sůva z nudlí a podobně.

Tipy v okolí zámku Libochovice

Pokud se chcete podívat, co je dalšího zajímavého v okolí, nedaleko zámku se nachází nedokončený gotický kostel z 12. století. Původně to měl být klášter klarisek, který zničil požár a nepodařilo se ho dostavět. Dalším turistickým cílem může být památný Oldřichův dub a Boženina studánka v sousedství zámku v nedaleké obci Peruce. Podle pověsti o Oldřichovi a Boženě se právě na tomto místě milenci poprvé setkali.

Po modré značce se pak dá dojít do Peruce (městys v okrese Louny nedaleko řeky Ohře) přes Pěknou vyhlídku, odkud je krásný výhled na celé okolí a kde maloval své obrazy malíř Emil Filla, který jednu dobu žil na peruckém zámku. Prohlédnout si můžete také perucký zámek nebo navštívit i nedalekou zříceninu Hazmburk.

Zdroje: zamek-libochovice.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Libochovice je rodištěm J. E. Purkyně. Překvapí i svou nádhernou zahradou