Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Zámek Náměšť na Hané nabízí unikátní sbírku slavnostních kočárů

Malebné městečko Náměšť na Hané se nachází v oblasti Hané a Drahanské vysočiny, asi 15 km od Olomouce a 13 km od Litovle. Od roku 1949 je Náměšť sloučena s přilehlou obcí Biskupství. Dominantou města je zejména krásný klasicistní zámek, který pochází z 18. století. Pyšnit se může především unikátní sbírkou kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Nedaleko najdete i zbytky hradu. Okolí tvoří přírodní parky Velký Kosíř a Terezské údolí. Jakou má toto město historii, co všechno víme o zámku a jaké výlety v okolí ještě můžete podniknout?

Hrad a dva zámky v Náměšti na Hané

První písemná zmínka o Náměšti pochází již ze 12. století. Dále je známo, že Všebor, syn Idíka ze Švábenic, zde ve 13. století založil hrad. Ten roku později získal Půta z Holštejna a na počátku 15. století jej pak vlastnili vladykové z Obory. Hrad však během česko-uherských válkách zchátral a již v 16. století přestal sloužit svému účelu. Pro majitele panství jej dočasně nahradila tvrz nacházející se na místě dnešního Dolního zámku, který byl později přestavěn na sladovnu.

Zámek Náměšť na Hané je vlastně Horní zámek, který byl postaven až později, v 18. století. Historie ale začíná u Dolního zámku, kam se panstvo přestěhovalo poté, co jim přestal vyhovovat starý a zchátralý hrad. Jak ji bylo zmíněno, Dolní zámek byl postaven ze staré tvrze, která se nacházela na jiném místě než dnešní pozůstatky hradu, a také byla pravděpodobně starší než tento hrad. Zatímco hrad v 16. století zůstal ladem, statek s tvrzí v 16. století Vrbenští přebudovali do podoby renesančního zámku. Bohužel v době třicetileté války bylo sídlo zničeno a vypleněno Švédy. Zámeček byl obnoven v roce 1665 a počátkem 18. století přestavěn do barokní podoby, přibylo například schodiště s barokním portálem. K zámku patřily i ovocné sady a okrasné zahrady.

Dále se majitelé zámku střídali a v 18. století nechal Ferdinand Harrach postavit nový zámek na jiném místě, takzvaný Horní zámek, protože Dolní zámek už rodině nevyhovoval jako sídlo. Dolní zámek byl přestavěn na textilní manufakturu a později zde vznikla sladovna, který sloužila dalším majitelům, rodu Kinských a bohaté podnikatelské rodině Otáhalů, kteří vlastnili panství až do konce druhé světové války. Horní zámek se zachoval a ještě v 18. století byl k němu přistavěn park a skleník. Po první světové válce byla na zámek přivedena elektřina a ústřední topení. V roce 1925 došlo ještě k významné úpravě zámeckého parku, která se zachovala dodnes.

Prohlídkové okruhy a výstava kočárů

Zámek byl do roku 1999 majetkem Krajského vlastivědného muzea v Olomouci a od roku 2000 jej vlastní městys Náměšť na Hané. Je přístupný veřejnosti a nabízí celkem tři prohlídkové trasy. První představuje prohlídku přízemí zámku, které tvoří předsálí, velký sál, červený salon, kuřácký salonek, zlatý salon a knihovna. Tato prohlídka je asi na 20 minut. Delší trasa na 50 minut pak k tomu všemu přidává místnosti v prvním patře, tedy ložnici, jídelnu, apartmány, hudební salon, šatnu, toaletu a pracovnu. Nejdelší trasa na zhruba 70 minut pak ještě navíc obsahuje úžasnou a jedinečnou expozici dětských historických kočárků a umožňuje i vstup do zámecká kaple. Na zámku se konají také svatby a kulturní akce.

Památky v Náměšti na Hané

A co z památek ještě navštívit v Náměšti? Určitě také novorománský kostel svaté Kunhuty, který se nachází přímo na náměstí. Prostranství zdobí pomník T. G. Masaryka a několik barokních soch, například plastika Panny Marie s Ježíškem, která zde byla převezena z kláštera Hradisko v Olomouci. Zaujmout může i Pivovar Jadrníček nebo hrobka Kinských z roku 1871 na hřbitově, kde je pohřbeno sedm příslušníků ze tří generací rodu Kinských.

Zajímavosti o Náměšti na Hané

V Náměšti na Hané se také narodil písničkář Jaroslav Hutka, který pod názvem Náměšť složil svou překrásnou píseň Krásný je vzduch jako památeční hymnu festivalu, jehož účastníky v roce 1973 v Náměšti rozehnal Sbor národní bezpečnosti v rámci postupující normalizace.

Tipy na výlety v okolí

A co ještě láká k výletům v okolí? Navštívit můžete rozhlednu Velký Kosíř, několik naučných stezek, lázně Slatinice, Obecní hasičské muzeum a zámek v Čechách pod Kosířem, anebo Hanácké skanzen v Příkazích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Náměšť na Hané nabízí unikátní sbírku slavnostních kočárů