Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Zámek Napajedla nabízí pohádkové svatby a dovolenou pro celou rodinu. Město proslavil hřebčín

Zámek Napajedla s rozsáhlým parkem vzbuzuje velký zájem turistů ve Zlínském kraji. Nachází se přímo ve městečku Napajedla a byl postaven v 18. století podle návrhů známého brněnského architekta Františka Antonína Grimma. Co o tomto zámku víme a můžeme jej navštívit? Co zajímavého v okolí ještě stojí za návštěvu?

Hřebčín v Napajedlích vybudoval Baltazzi

Zámek Napajedla byl postaven v letech 1764 až 1769 podle návrhů architekta Františka Antonína Grimma, a to na přání pro majitelku napajedelského velkostatku Annu Marii z Rottalu. Stavbu provedl zednický mistr Antonín Slováček řečený Mates. Zámek se v dalších letech po stavební stránce nadále rozšiřoval, a to za doby působení majitelů, členů rodů Kobenzlů, Stockau a Baltazzi.

Právě Aristides Baltazzi na konci 19. století v Napajedlích založil pověstný hřebčín s chovem anglických plnokrevníků, který dnes patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Zámek měl sloužit Baťovým závodům

Po jeho smrti zámek vlastnila hraběnka Marie Baltazzi-Stockau. Zámek už byl ale tehdy zadlužen a nedalo se s tím nic dělat, proto jej i s parkem a hřebčínem odkoupila v roce 1935 firma Baťa pod vedením Jana Antonína Bati, jehož závodům hraběnka dlužila přes tři miliony korun. Baťův podpůrný fond podporoval hraběnku částkou přibližně pět set korun měsíčně. Hřebčín Baťova firma vyměnila se státem za pozemky důležité pro podnikatelské aktivity firmy. Bylo zjištěno, že Baťa původně zřejmě zamýšlel vybudovat ze zámku školu pro vzdělávání svých vedoucích pracovníků. Na zámku nechal zřídit i bazén.

Napajedla zdevastoval oddíl Hitlerjugend

Za druhé světové války se bohužel ale zámku nedařilo dobře, jak už to tak bývá. Ubytoval se zde oddíl Hitlerjugend, který zámek akorát zdevastoval. Po válce Napajedla připadla firmě Fatra, která zde vybudovala rekreační a kulturní zařízení pro své zaměstnance. Zámecký park byl tehdy přístupný pro veřejnost jako skvělá turistická atrakce.

Po roce 1989 zámek hledal nové využití, a tak jej nakonec v roce 2000 koupilo město Napajedla jako svůj kulturní objekt. O osm let později se vlastníkem zámku stala společnost Zámek Napajedla, která zámek zrekonstruovala ke komerčnímu využití.

Rekonstrukce zámku Napajedla

Od roku roku 2017 má zámek nového majitele a proběhly jeho další rekonstrukce, které se týkaly zámeckého jezírka, historických kašen v zámeckém parku, okrasných barokních váz, kamenných sloupů vstupní brány a ostění vstupní branky, dále byla provedena renovace povrchu přístupových cest v okolí celého zámku a nová fasáda.

Zámek se nyní pyšní i nově zrekonstruovaným bazénem z 30. let 20. století, který tehdy nechal vybudovat J. A. Baťa. Zámek po všech těchto rekonstrukcích obdržel ocenění Památka roku 2020 jako krajský vítěz soutěže.

Svatby, hostiny, večírky a plesy

Zámek Napajedla je dvoukřídlá budova ve tvaru písmene U, ve které bylo původně ve třech podlažích více než 50 obytných pokojů, kromě pokojů služebných a příslušenství. Nádherný je kruhový zrcadlový sál, který sloužil jako taneční sál a místnost určená pro mnohé slavnostní příležitosti. Dále se na zámku nachází barokní salonek, salonek holandských mistrů, velká jídelna a zámecká kaple.

Dnes zámek slouží jako místo odpočinku a centrum kulturního i sportovního života, ke konání různých kulturních a společenských akcí nebo také k pořádání svatebních obřadů a svatebních hostin, firemních večírků nebo rodinných oslav. Pro turisty a hosty je připravena i zámecká kavárna a zámecká vinotéka. Přímo v zámku se nachází luxusní hotel, který svým hostům poskytuje ubytování na úrovni. Další prostory jsou též určeny k pronájmu.

Prohlídky zámku Napajedla pro turisty

Zámek nabízí také prohlídky pro turisty, které do roku 2010 vůbec nebyly možné.

Zámecký park Napajedla

Kolem zámku se nachází významný rozlehlý park v anglickém i francouzském stylu, kde roste spousta vzácných dřevin. V parku je také rybník s lekníny, spousta soch, tenisové a házenkářské hřiště i sídlo klubu kultury s divadlem. Na největší louce parku bylo vybudováno také golfové hřiště.

Zámek Napajedla se tak může stát skvělým místem pro nezapomenutelnou pohádkovou svatbu nebo rodinnou dovolenou se vším všudy, jak kulturním, tak také sportovním vyžitím. A také v okolí je toho hodně k vidění, spousta turistických a cyklistických stezek.

Napajedla jako lázně na počátku 20. století

Ve městě Napajedla, které pochází již ze 14. století, byly kdysi lázně s léčivým pramenem, minerální vodou nazývanou Slanica, která dnes vytéká u domu číslo popisné 772. Lázně, v nichž se léčil revmatismus a kožní choroby, totiž v roce 1949 zanikly. Z bývalého lázeňského domu je dnes hostinec.

Zoo Zlín a zámek Lešná

A protože se Napajedla nachází jen 13 km od města Zlín, za návštěvu určitě stojí pověstná zlínská zoo a překrásný zámek Lešná.

Zoo Zlín a zámek Lešná. Navštivte s dětmi nejkrásnější moravskou zoo!

Zdroje: zameknapajedla.cz, wikipedie, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Napajedla nabízí pohádkové svatby a dovolenou pro celou rodinu. Město proslavil hřebčín