Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Zámek Rájec nad Svitavou. Ojedinělý stavební sloh, kamélie a pozoruhodná knihovna

Rájec nad Svitavou je krásný pozdně barokní až klasicistní zámek francouzského typu, který se nachází ve stejnojmenné obci poblíž Blanska. Na zámku je k vidění spousta cenností a také obrovská knihovna. Tento zámecký skvost určitě stojí za návštěvu.

Historie zámku Rájec nad Svitavou

Zámek byl vybudován příslušníky šlechtického rodu Salmů v 2. polovině 18. století. Předtím na tomto místě existovaly tři tvrze. Nejstarší pocházela ze 13. století, ty novější pak ze 14. a 15. století. Tvrze založili příslušníci rodiny vladyků z Rájce. Později se tvrze přestavěly na zámek, ten ale neustál požár. V roce 1763 panství koupil hrabě Antonín Karel Salm-Reifferscheidt, který působil ve službách Marie Terezie a Josefa II. Ten brzy nato započal s výstavbou nového zámku a stal se zakladatelem nové rodové větve.

Nově postavené sídlo se stalo reprezentativní stavbou ve francouzském stylu, vystavěnou podle návrhů architekta Isidora Canevaleho. Tento styl byl v našich krajích velmi neobvyklý. O autorství plánů se dokonce vedly také spory, protože návrhy byly původně přisuzovány jiným stavitelům, například to byl brněnský architekt František Antonín Grimm. Zámek pak sloužil především jako letní sídlo nebo zámeček pro podzimní loveckou sezónu habsburského dvora, a to až do vzniku První republiky.

Hostem zámku byl i František Josef I.

Mezi významné hosty zámku v Rájci nad Svitavou patřil třeba také obrozenec Josef Dobrovský nebo císař František Josef I. Po znárodnění pak zámek přešel do správy státu a stal se národní památkou. Průběžně na něm probíhaly různé opravy, například rekonstrukce kaple.

Zámek Rájec nad Svitavou dnes nabízí noční prohlídky, šermířská vystoupení, koncerty a spousty zábavy pro malé i velké návštěvníky zámku. Ve Slavnostním sále se konají koncerty klasické hudby i svatební obřady. Určitě si můžete udělat pěkný výlet a prohlédnout si pozoruhodné zámecké poklady.

Poklady zámku Rájec nad Svitavou: Obrazárna, vzácný porcelán a zednářská okultní literatura

V zámku si lze prohlédnout cennou sbírku broušených křišťálových nádob a sbírku orientálního porcelánu, dále rytiny významných autorů Rubense, Bruna nebo Raffaela Santi a množství rodových portrétů, které lze najít v rozsáhlé galerii v prvním patře zámku. Uchvátit vás také může nábytek ve stylu holandského baroka a obrovská knihovna, která patří mezi největší v České republice vůbec.

Knihovna obsahuje téměř 60 000 svazků knih z mnoha oborů, také vzácné rukopisy ze 14. a 15. století a též pozůstalosti některých osobností. Nechybí ani okultistické knihy, protože zakladatel knihovny Karel Josef Salm-Reifferscheidt byl zřejmě zednář, který se o tyto záležitosti zajímal.

Pěstování kamélií v Rájci nad Svitavou

V okolí zámku se rozkládá nádherná rozlehlá zahrada a zahradnictví, kde se pěstují kamélie. V roce 1973 byla do zahrady zámku přivezena vzácná sbírka kamélií z Průhonic. Bylo to asi 50 odrůd, které byly vyšlechtěny tehdejším zámeckým zahradníkem. V otevírací době zahradnictví můžete prohlédnout opravdové skvosty.

Součástí prohlídky zámku je i nově opravená zámecká kaple a volně přístupný anglický park. Nachází se v něm řada vzácných dřevin a tři rybníčky, do nichž přitéká voda z původního samospádového vodovodu, který přivádí vodu i do rybníčku na nádvoří. V době, kdy všechno kvete a kdy kamélie voní, musí být návštěva Rájce nad Svitavou skutečně rajským zážitkem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Rájec nad Svitavou. Ojedinělý stavební sloh, kamélie a pozoruhodná knihovna