Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Zámek Stráž nad Nežárkou byl sídlem Emy Destinnové. Dnes nabízí její Komnatu duchů, kde se věnovala okultismu

Stráž nad Nežárkou je zámek, který se proslavil především tím, že se stal sídlem světoznámé pěvkyně Emy Destinové. Nachází se v jihočeském městečku Žďár nad Nežárkou nedaleko Jindřichova Hradce a Třeboně, jehož údolím protéká řeka Nežárka. Jaká je historie tohoto zámku a které zajímavosti v okolí byste rovněž na svém výletě neměli vynechat?

Historie zámku Stráž nad Nežárkou

Osídlení této oblasti spadá až do dávných dob před naším letopočtem. Dokládají to některé archeologické nálezy, například kus břidličného mlatu z doby 1800 před Kristem, další nálezy pak z 2. a 6. století před naším letopočtem, nebo další staré římské mince, ostruhy a keltské mohyly. Původní hrad byl postaven ve 13. století pány ze Stráže, kteří patřili k rodu Vítkovců. První písemná zmínka pochází z roku 1284, kdy byl vlastníkem hradu Sezema z Hradce. Dále se majitelé hradu střídali, byli to například Jiří ze Stráže, Jan Donín, Jen ze Šelmberka, ale hrad nakonec zůstal pánům z Donína. V roce 1570 hrad vyhořel a následně byl přestavěn v novorenesančním slohu.

Následně jej převzal Václav Vencelík z Vrchovišť, jehož synové sídlo museli kvůli dluhům prodat, a to Václavu z Liběchova. K panství kromě hradu patřilo i město Stráž a další okolní vesnice. Dalšími majiteli byli Jan starší z Lobkovic na Nové Bystřici a Točníku, od nějž panství koupil Vilém z Rožmberka. Ten pověřil Jakuba Krčína, aby rozšířil místní rybníky. Na konci 16. století pak sídlo koupil od Petra Voka z Rožmberka Adam druhý z Hradce, poté potomek Jáchym Oldřich, který sídlo přenechal své sestře Lucii Otýlii, která panství převedla na svého muže Viléma Slavatu. V této době nejspíše proběhla renesanční přestavba sídla. Následně hrad vlastnil Vratislav ze Šternberka.

Přestavba hradu na zámek Žďár nad Nežárkou

18. století bylo pro zámek významné. V letech 1715–1733 byl vlastníkem sídla František Josef Černín z Chudenic, za jehož doby působení nejspíše došlo k přestavbě hradu na zámek. Již od doby Slavatů totiž hrad nesloužil jako obytné sídlo pro panstvo, ale byly tam pokoje pro služebné i ubytování pro vrchnost, dále hospodářské a správní budovy. Barokní přestavbu nejspíše zajistil rytíř Jan Petr Jungwirth. Dalšími majiteli pak byli hrabě Prosper Berchtold z Uherčic, svobodný pán Josef Hilgartner z Lilienberka, Josef z Lilienbornu a roku 1811 Jan František Lippa. Od tohoto posledního pána zámek koupil svobodný pán Karel Ludvík Leonhardi.

Zámek Emy Destinnové

V letech 1914–1930 pak sídlo patřilo operní pěvkyni Emě Destinnové. Na bráně zámku se nacházejí iniciály ED, které jasně připomínají slavnou majitelku. Ta v roce 1914 koupila již značně zanedbaný zámek, neboť byla okouzlená nádherným okolím a těšila se zde na svůj klid. Na zámku pak žila až do své smrti roku 1930. Pokud vás zajímají osudy slavné pěvkyně, podívejte se třeba na snímek Božská Ema z roku 1979 v hlavní roli s Božidarou Turzonovovou, v němž však zámek nespatříte, protože tehdy sloužil jako ústav pro mentálně postižené. Natáčelo se tedy na Štiříně u Prahy.

Zámek má svou magickou atmosféru. Možná i proto, že se zde Ema Destinnová věnovala okultismu a pořádala spiritistické seance. Mezi její záliby patřilo kde co, třeba i psaní románů z prostředí a historie okolí Žďáru, rybaření či třeba výroba pověstných likérů. Svůj zámek umělkyně milovala, ale její přání být pochovaná v parku zámku se jí nesplnilo, odpočívá na vyšehradském Slavíně. Traduje se však, že dodnes střeží svůj zámek jako Strážská černá paní. Na zámku můžete dnes najít expozice věnované majitelce Emě Destinnové, včetně jejích kostýmů, soukromých pokojů nebo věštírny, kde s přáteli pořádala okultistické seance. Nechybí ani expozice pěvkyně Jarmily Novotné, která byla žákyní Destinnové.

Zámek Žďár nad Nežárkou po smrti Destinnové

V průběhu druhé světové války zámek obsadili Němci, poté byl majetkem pohraniční stráže. Od roku 1963 do roku 1995 zámek sloužil jako ústav sociální péče a následně začal chátral. Teprve v roce 2002 se dočkal své zasloužené obnovy. Majitelkou zámku je dnes paní Radoslava Doubravová, která zámek koupila právě v roce 2002. K zámku patří přilehlý zámecký park a lesopark. V letech 2003–2006 probíhala rozsáhlá rekonstrukce, následně byl zámek otevřen pro veřejnost. Nechybí prohlídkové okruhy, pořádání tradičních kulturních a společenských akcí, ani pořádání svatebních obřadů na zámku.

Zámek plný hudby a prohlídkové okruhy

Významnou tradičně pořádanou akcí je Zámek plný hudby, kde se můžete setkat s nejrůznějšími umělci a muzikanty s rámci pořádání koncertů kvalitní hudby, a to v průběhu celého roku.

Mezi prohlídkové okruhy patří Zámecký a zahradní okruh s průvodcem, který nabízí historii hradu a zámku až po současnost, pověstnou Komnatu duchů, prohlídku hudebního sálu a modrého salonu, expozice pěvkyně Jarmily Novotné, expozice rodu Kubelíků a expozice hudebního skladatele a houslového virtuoze Josefa Suka. V Muzeu Emy Destinnové se můžete porozhlédnout bez průvodce a dále vás ještě čeká Hradní a zámecký okruh, kde můžete vidět i ložnici Emy Destinnové, hradní sklepení, tajnou únikovou chodbu či hradní jídelnu a kavárnu.

Tipy na výlety v okolí

Co ještě navštívit v okolí Žďáru nad Nežárkou? Určitě je to Černínská obora, kde se kdysi konaly slavné hony s jezdeckými koňmi a loveckými psy. Město Žďár nad Nežárkou znají i vodáci plavící se po řece Lužnici. Ve městě pak stojí za zhlédnutí zvonice, dvě sochy svatého Jana Nepomuckého, kostel svatého Petra a Pavla, trojice kašen, staré usedlosti nebo Šimanovský mlýn. Navštívit můžete i zoopark Na Hrádečku a samozřejmě město Jindřichův Hradec i se zámkem.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, zamekstraz.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Stráž nad Nežárkou byl sídlem Emy Destinnové. Dnes nabízí její Komnatu duchů, kde se věnovala okultismu