Menu
JenProCestovatele
Výlety Vysočina

Zámek Světlá nad Sázavou změnil majitele. Těšit se můžete na nové prohlídkové okruhy a spoustu kulturních akcí

Zámek Světlá nad Sázavou se nachází ve stejnojmenném městě, na levém břehu řeky Sázavy. V současnosti zámek, který byl v soukromém vlastnictví, změnil majitele a dále funguje jako muzeum plné expozicí nebo centrum kultury. Pořádají se zde také pohádkové svatby. Jakou má zámek historii a co si zde můžete prohlédnout?

Historie zámku Světlá nad Sázavou

Původní tvrz ze 14. století nechal Burian Trčka z Lípy v roce 1567 přestavět na lovecký zámeček. Další úpravy probíhaly v 17. století, a poté především kolem roku 1737 za přispění hraběte Františka Antonína Černína z Chudenic. Zámek pak vlastnil rod Kolovratů. Během napoleonských válek sloužil jako lazaret. Mrtví byli pohřbíváni na pastvině u Dolní Březinky, kde je dnes vojenský hřbitov. V 19. století pak přibylo západní, empírové, křídlo zámku, a štuková výzdoba v rytířském sále. V letech 1868–1873 proběhla novorenesanční přestavba, kterou vedl vídeňský architekt Svatoš.

V době 2. světové války zámek sloužil nacistům a po válce byl znárodněn a využit především k praktickým účelům. V 50. letech zde byla zemědělská škola, která ukončila své působení až v roce 2011. Veřejnosti byl zámek, který je v soukromém vlastnictví, zpřístupněn v roce 2014. Od roku 2022 má zámek nového soukromého majitele.

Prohlídkové okruhy a expozice

Zámek Světlá nad Sázavou nabízel standardně čtyři prohlídkové okruhy a je v něm i muzeum. Na zámku se pořádají nejrůznější kulturní akce a také svatby se vší parádou. Svatby se konají v krásném anglickém parku s rybníky, anebo v rytířském sále. K ubytování jsou určeny nádherné apartmány v zámeckém stylu, které jsou vybaveny starožitným nábytkem. Nachází se v renesančním křídle. Nechybí ani stylová kavárna Ladurée v poměrně nově zrekonstruovaných prostorách jižního křídla zámku.

Od ledna 2023 se na zámku budou konat literárně-historické večery spojené s prohlídkou zámku. Nové prohlídkové okruhy se po nedávno proběhlé výměně majitelů zámku momentálně připravují. Ale ani teď zámek nezahálí, těšit se můžete na adventní program a množství dalších kulturních akcí. Bývalé prohlídkové okruhy nabízely expozici historického skla, která odkazovala na bohatou místní sklářskou tradici, dále expozici historických hodin, obrazů a plastik. Nechyběly ani dětské prohlídkové okruhy, a sice Dětské království a pohádkový okruh Na Sázavě. Na zámku byly také dvě únikové místnosti pro únikovou hru.

Kam ve Světlé nad Sázavou?

Ve městě si můžete prohlédnout židovský hřbitov a synagogu, kostel svatého Václava a vojenský hřbitov v Dolní Březince, kam pohřbívali vojáky, kteří zemřeli v zámeckém lazaretu. Pochováno je zde kolem 1200 rakouských, pruských, francouzských a ruských vojáků.

Zdroje: wikipedie, zameksvetla.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Světlá nad Sázavou změnil majitele. Těšit se můžete na nové prohlídkové okruhy a spoustu kulturních akcí