V Pardubickém kraji asi 15 km od Pardubic se nachází městečko Choltice, které se může pyšnit barokním zámkem s překrásnou barokní lékárnou, jež patří mezi nejstarší lékárny v Česku. Co ještě lze spatřit na zámku, jaké má město Choltice historii a jaká hezká místa můžete navštívit v okolí? Choltice jsou totiž ideální na výlet pro rodiny s dětmi a na zámku na děti čeká velmi příjemné překvapení!
Historie zámku Choltice
První písemná zmínka o Cholticích pochází z roku 1285, kdy touto listinou panovník Václav II. daroval Záviši z Falkenštejna města Lanškroun, Poličku a hrad Lanšperk. Mezi svědky je na této listině uveden také Beneš z Choltic, který vlastnil zdejší vodní tvrz. V roce 1469 byla dle záznamů tato tvrz po vpádu vojska uherského krále Matyáše Korvína poškozena. V roce 1623 celé panství Choltice koupil Kryštof Šimon z Thunu, protože původnímu majiteli byl majetek zabaven kvůli účasti na stavovském povstání. Thunové pak Choltice vlastnili až do konce druhé světové války.
Původní tvrz byla v 17. století přestavěna v barokní zámek hrabětem Romediem Konstantinem z Thunu, a to zřejmě podle plánů italského architekta Rossiho de Luca z Pisy. K zámku byla vybudována i obora, zámecký park a osmiboká zámecká kaple svatého Romedia, která od roku 1855 slouží jako farní kostel. V roce 1785 zdědil zámek hrabě Jan Nepomuk z Thunu-Hohensteinu, zakladatel choltické větve rodu. Po druhé světové válce byl zámek zkonfiskován a zestátněn a bylo zde zřízeno muzeum a dětská ozdravovna. Poslední majitel rodu Thunů byl v NSDAP a konce války se ani nedožil. Od roku 1991 vlastní zámek město, které jej zpřístupnilo veřejnosti.
Památky ve městě Choltice
V Cholticích si lze kromě zámku prohlédnout více historických památek: morový sloup, sloup se sochou Nejsvětější Trojice z konce 17. století na náměstí, most přes Zlatý potok v oboře, panský dům mezi zámkem a nádražím z konce 17. století s barokním glorietem v zahradě, studnu zvanou Nová Barbora (věžovitá stavba z roku 1888) a také hřbitovní kapli (rodinnou hrobku Thun-Hohensteinů) z roku 1873.
Před samotným zámkem se nacházejí pískovcové barokní sochy z 18. století v životní velikosti, a sice sv. Agáta, sv. Cecilie, sv. Florián, sv. Václav, naproti zámku pak zvonice z roku 1863. Na okraji choltické obory je kaplička sv. Antonína.
Hrobka Thun-Hohensteinů
Hrobku Thun-Hohensteinů postavil architekt František Schmoranz starší v novorománském slohu v letech 1872–1873. Sloužila jako pohřebiště šlechtického rodu Thun-Hohensteinů. Hrobka je památkově chráněná jako součást areálu hřbitovní kaple a není veřejně přístupná.
Kaple svatého Romedia s kacíři
Kaple svatého Romedia má velice zajímavý interiér. Bohatá štuková výzdoba z roku 1695 je od Antonia Nuvoloneho, nástěnné malby pak od Johanna Stegera a Martina Antonína Lublinského a oltářní obraz od Johanna Michaela Rottmayra.
Netypickou a velice pozoruhodnou součástí výzdoby jsou sedící postavy osmi spoutaných kacířů. Jsou to: Areios, Šimon Mág, Manes (Mání), Nestorios, Jan Hus a Jeroným Pražský a reformátoři Luther a Kalvín.
Zámecká obora a park v Cholticích
Ze záznamů víme, že v roce 1623 se v oboře chovalo 40 kusů jelenů, za Romedia Konstantina Thuna, který barokně přestavěl celý zámek jelenů přibylo o více než dalších 100 kusů. V 18. století se v oboře již chovali také daňci, na konci druhé světové války, když vojáci poničili plot obory, se daňci rozutekli a v oboře nezůstal nikdo.
Co se týká parku, v bývalé barokní zahradě je chráněný přírodně krajinářský park, který za Zlatým potokem (jinak zvaným Struha) přechází ve zmiňovanou bývalou oboru, kde jsou tři rybníky. V parku se též dochovaly dva památné platany javorolisté.
Barokní lékárna a kaple s impozantní klenbou
První prohlídkový okruh nabízí prohlídku kaple svatého Romedia s nádhernou klenbou a samozřejmě prohlídku zámku, kde na vás čeká: knihovna s čítárnou, expozice zbraní, archeologická expozice, zámecká barokní lékárna, jídelna, obřadní sál, trofejové schodiště, mnohé hudební nástroje a sala terrena.
Choltická barokní lékárna byla založena již v roce 1673, právem se tak řadí mezi naše nejstarší lékárny. V roce 1707 přímo sídlila v přízemí zámku. Dochovaly se například dva vysoké regály a zdobné stoly a také velký hmoždíř z roku 1686.
Muzeum vodníků pro děti
Druhý prohlídkový okruh je pak určen hlavně dětem, na které čeká milé překvapení. Jedná se o muzeum vodníků, jehož patronem je herec Josef Dvořák, a také o expozici černého divadla s nasvícenými pohádkami. Muzeum vodníků děti seznamuje s tím, jací vodníci se u nás vyskytují a jak je rozeznat.
Kromě toho se na zámku pořádají sezónní akce, samozřejmostí jsou i svatby. Pro zajímavost se vn Cholticích se natáčel například film Strakonický dudák z roku 1955.
Tipy na výlety v okolí
V okolí Choltic je toho opravdu spousta k vidění. Navštívit můžete čtrnáctimetrovou rozhlednu Barborku u Horních Raškovic, rozhlednu Na Kopečku v Lipovci, dále naučnou stezku Raškovickými lomy nebo naučnou stezku nebo Kolem prachovického lomu, která má šest zastavení na 3,5 km a věnuje se zkamenělinám a minerálům. Za návštěvu ale určitě stojí i lázně Bohdaneč, zřícenina hradu Lichnice, Lovětínská rokle, známá vyhlídka Dívčí kámen, zoo v Pardubicích, kde se vyřádí hlavně děti, nebo další naučné stezky v okolí, například Pravěká stezka Stolany nebo naučná stezka Bohdanečský rybník.
Zdroje: zamek-choltice.cz, wikipedie, navylet.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík